Çocuk yaşta ölenlerin ahiretteki durumu

Aysel Sarı / Ankara

Soru:

Müslim, gayr-i Müslim ailelerin teklif çağına gelmeden ölen çocuklarının ahiretteki durumu nasıl olacak?

Cevap: 

Rabb’il-âlemin, mükellef olmadan ve amel-i sâlih işlemeden ölen mü’minlerin çocuklarını cennete koyacağını bildiriyor. Bu noktada âlimler arasında ihtilaf yoktur. (İbn-i Kesir. Tefsir’ul-Kur’an’il Azim 3/22) Ayet-i Celilede şöyle buyurulmaktadır:

“İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık.” (Tûr: 21) Buna göre teklif çapına gelmeden ölen babalarıyla birlikte cennette olacaklardır.

Rasulûllah kadın cemaate vaaz ederken şöyle buyurmuştur:

“Hiçbir kadın yok ki, buluğ çağına gelmeden üç tane çocuğu ölsün Allah Teâlâ onu çocuklarına olan muhabbetinden dolayı cennete koymasın.

(Mükellef olmadan) üç çocuğu ölen kadına cehenneme karşı perde olur” dediğinde, “iki çocuğu olana da perde olur mu?” diye soran kadına “Evet iki çocuk da olur.” buyurmuştur.

Gayr-i Müslimlerin çocukları ile ilgili üç ayrı görüş vardır:

1- Birinci görüşe göre, müşriklerin çocukları cennettedir. (İsra: 15)

2- İkinci görüşe göre, bunlar babalarına tabidirler.

3- Üçüncü görüş sahipleri şu hadisi delil almış ve bir görüş belirtmişlerdir. Bu görüştekiler birinci görüştekilerle birleşir. Çünkü Araf sürekli değildir. Onlar sonunda cennette olacaklardır. (Tefsirul-Kur’an-ı Azim 3/22)

Hasan Yılmaz / İstanbul

Soru: Kuru temizleme ile yapılan temizlik câiz midir?

Cevap: Necis olan şeylerin temizlenmesi için bazı yollar vardır:

* Su ile yıkamak,

* Silmek,

* Ateşe sokmak,

* Kazımak,

* Ovmak,

* Tabaklamak, bu yollardan bazılarıdır.

Bu işi yapanlara “nasıl yapıyorsunuz?” diye sorduğumuzda, kuru temizleme metodunda perikotilen, fildişi ve alkol gibi maddeler kullanılarak, buhar sistemiyle elbise temizlenmektedir. Burada kullanılan perikotilen ve fildişi maddeleri temizdir. Fakat dinen alkol necis olduğuna göre, alkol kullanılarak pisliği giderilen elbise necis sayılır. Kuru temizleme, alkol kullanılmadan perikotilen ve fildişi maddeleriyle yapılırsa, elbise de temizlenmiş sayılır.

Buna göre, bu temizlemede kullanılan ilaç dinen temiz ise elbise de bu yolla temizlenmiş sayılır. Eğer kullanılan ilaç dinen temiz değilse elbise de necis sayılır.

Bazı lekeler (yağ v.s.) vardır ki, temiz olan maddelerle temizlenmez de necis olan maddelerle temizlenebilir. İşte bu türlü lekeli elbiseleri sonradan su ile yıkamak şartıyla, necis olan maddelerle temizlenmekte sakınca yoktur. Ama daha sonra mutlaka su ile yıkamak lâzımdır.

Metin Hasırcı / Niğde

Soru: Erkeğin yabancı bir kadınla tokalaşmasına bir engel var mı?

Cevap: Erkeğin yabancı bir kadınla tokalaşması câiz olmaz. Annesi halası gibi evlenmesi haram olan kadınlara teması, tokalaşması yolculuğu câiz olur. Efendimiz (s.a.v.) gazvelerden döndüğünde kızı Fatıma’nın başını öperdi.

Eğer kadın yabancı ise Maliki, Şafii, Hanbeli fakihlere vücudun herhangi bir bölümüne dokunamaz. Hz. Aişe (r.anha): Allah’a yemin ederim ki, Rasulûllah (s.a.v.)’in eli yabancı bir kadının eline değmemiştir. (Buhari. Tefsir 4891)

Sonuç olarak erkeklerin yabancı kadınlarla tokalaşması haramdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR