Değişen bir şey yok!

MAKALEYİ DİNLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beklentilerle dolu ABD’de ziyaretinden gelen haberler gösteriyor ki; iki ülkenin ilişkileri açısından “değişen bir şey” yok.

Türkiye’nin, “Nokta koymaya gidiyoruz virgül değil” yollu açıklamalarının ABD’de pek işe yaramadığı görülüyor.

İlişkilere bundan sonra “sıradan bir virgül” ile devam edilecek gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’a PYD ve YPG gibi terör örgütlerinin “muhatap alınmasının” doğru olmadığını söylüyor, ABD Başkanı Trump ise bu sözleri hiç duymamış gibi iki ülke arasındaki “başarılı ve güçlü” ilişkilerden(!) söz edip Erdoğan ile “güçlü ve sağlam görüşmeler” yapılacağını dillendiriyor.

Yani “değişen bir şey” olmuyor!

ABD, Türkiye’den yükselen “itiraz seslerini” duymazdan gelmeyi ve “bildiğini okumayı” sürdürüyor.

Bu noktada beklenen ve umulan Türkiye’nin daha önceden ilan ettiği “nokta koymayı” fiiliyata geçirmesi! Ama öyle bir adım da henüz atılmış değil. Hatta “nokta koymak olmaz” gibisinden laflar duyuyoruz. Evet, ABD terör örgütü PKK’nın yurt dışındaki uzantıları ile işbirliğinden bir türlü vazgeçmiyor.

Türkiye istediği kadar stratejik ortaklık ve müttefiklikten söz edip dursun.

ABD’nin gözü YPG’den başkasını görmüyor. YPG; Türkiye ile “stratejik ortaklık ve müttefiklik” üzerine getirilen kuma gibi.

ABD, YPG ile yatıyor YPG ile kalkıyor.

Her ne kadar bunun “kısa vadeli bir gereksinim” olduğunu söyleseler de bu söylemin “inandırıcılığı” olmuyor.

Bu aşamada merak ettiğimiz “Türk yönetiminin” ne yapacağı ve nasıl bir karar alacağı!

Elbette bir çırpıda ilişkilerin “koparılıp atılması” söz konusu olmayabilir ama ciddi bir tepki ortaya konmazsa ABD yönetimini dizginleyebilmek hiç mümkün olmaz.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı’nın ABD gezisi öncesinde, “Amerika’ya savaş açacak değiliz” demesi kuşkusuz “laf olsun torba dolsun” kabilinden yapılmış bir açıklama değil.

Kuşkusuz bu açıklamayla “belli bir mesaj” veriliyor.

Amerikalılar da yaptıkları açıklamalar ile “bu mesajı” aldıklarını gösteriyorlar.

Lafın kısası ABD cephesinde değişen bir şey yok.

Herkes kendi söylemini tekrarlayıp duruyor. Ve YPG hâlâ “ABD’nin gözdesi” olmayı sürdürüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR