Reklamı Kapat

Osman Öztürk Hoca ve Düşünce Yapısı

Bir İslâm âlimi ve muallim olarak Osman Öztürk Hoca, gerek yazdığı kitap ve makalelerle gerekse yetiştirdiği talebelerle, sadece vefât yıldönümünde değil her zaman hatırlanması gereken bir değer; Arapça ve gerekse Farsça’ya vukufiyetiyle bu dillerdeki kaynaklara inebilen önemli bir şahsiyetti. Osman Öztürk Hocamızla tanışmamız 18 yılı mütacâvizdir. Gerek İslâmi İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV)’nda Ali Nar Hoca, Nedim Urhan Hoca ve Enver Baytan Hocalarla bir araya gelişlerinde gerekse özel görüşmelerimizde yakınlığını hissettiğim ve istifâde ettiğim önemli bir âlim ve fikir adamıydı. Prof. Dr. Osman Öztürk, 1943 senesinde Tarsus’ta dünyaya geldi. Dini ilimleri aldıktan sonra İstanbul ’a geldi. O yıllarda İstanbul’da Osmanlı bakiyyesi hocaların kimisinden hususi ders aldı, kimisinin ders halkasına oturdu, kimisinin de makamlarına ve evlerine giderek feyz almaya çalıştı. Bunu şu sözleriyle anlatmıştı yıllar önce: “Bu hocaefendilerden vehle-i ûlâda isimlerini hatırladıklarım şunlardır: (Hâfızlık ve talim hocam) Hilmi Toros, Ömer Nasûhî Bilmen, Bekir Hâkî Yener, Seyyid Şefik Arvâsî… Ayrıca; Ali Yakub Cenkçiler, Emin Saraç, Ahmed İnce hocalardan âlet ve âlî ilimler tahsil ettim. 1964’de Şam’da kendisinden özel ders aldığım Molla Ramazan Efendi başta olmak olmak üzere, muhtelif ders halkalarına oturdum ve pek çok hocadan ders okudum.”

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi “Arap ve Fars Dilleri Bölümü”nden mezun oldu. Aynı fakültenin “Tarih Bölümü” Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsü’nde “doktora” yaptı. Doktora sonrası akademik çalışmaları da “Osmanlı medeniyyet ve kültürü” üzerine oldu. Lisan ve lisansüstü çalışmaları vesilesiyle İngiltere (Londra)’ye gitti. Dönüşünde İstanbul İmam-Hatip Okulu’nda; Arapça, Farsça, Edebiyat ve Hitabet derslerini okuttu.

1966-1967 yıllarında üniversitede öğretim görevlisi oldu. Marmara, Sakarya , Dokuz Eylül, Pamukkale, Kırklareli Üniversitelerinde ve İBB’de “Başkan Danışmanı” sıfatıyla görev yaptı. 1999 senesinde emekli olduktan 2009 senesinden sonra Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanvekilliği görevine atandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Başbakanlık Başdanışmanlığı” görevini yürüttü.

Mâhir İz hocadan etkilendi. Bize göre vefatından sonra Mâhir İz hocayı Türkiye gündeminde tutan Osman Öztürk Hocadır.

Kendisinden etkilendiği ve talebeliğini yaptığı Mâhir İz Hocanın emriyle 1974 yılında haftalık sohbetlere başladı. Genelde öğretmenlere yönelik olan bu sohbetleri bir neslin yetişmesinde etkili oldu. İlim Yayma Yurdu’nda 1974’te başlayan sohbetlerini 2014 yılına kadar aralıksız devam ettirdi. 1 Aralık 2014 tarihinde vefat etti.

Milli Görüş lideri merhum Necmeddin Erbakan Hocayla münâsebeti vardı. Hastahanede tedavi gördüğü sırada Ali Nar Hoca ve Enver Baytan Hocayla birlikte ziyaretine gitmiştik. Orada Erbakan Hocanın arayıp geçmiş olsun dediğini gözleri yaşararak anlatmıştı.

Prof. Dr. Osman Öztürk Hoca, son devirde yetişmiş önemli ilim adamlarından birisiydi. Ehl-i Sünnet hassasiyetiyle temayüz etmişti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dinde reformist taifenin zulmüne maruz kaldığını, buradaki çetenin kendisine kurduğu kumpası üzülerek anlatırdı. Dinlerarası Diyalog fitnesine karşıydı. Yazdığı “Ehl-i Kitap Kaldı mı?” makalesinde bu hassasiyetini şöyle aktarmaktadır: “Günümüzde ehl-i kitap var mı yok mu?” konusunda iyi niyetli “safdil”lere de çok kısa bir hatırlatmamız olacak: Allah’ın Kur’an’da inzal buyurduğunu beyan ettiği “Tevrat” ve “İncil”den kimin elinde varsa bize haber versin ve mevcudu olmayan bu gerçek Tevrat ve İncil’le kimler amel ediyorlarsa onları da Allah rızası için bize bildirsin. Bunları yapamayacaklar ise; günümüzde Yahudi ve Hıristiyan olduklarını iddia edenlere; “İlâhî Din” mensubu gözü ile bakmak, mevcut Tevrat ve İncil’i de “İlâhî Kitap” olarak kabul etmek safdilliğinden vazgeçsinler ve bu konuda çaba gösterenleri de anlamakta acele etsinler. “Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra” uyanmanın hiçbir fayda sağlamayacağını fehm etmek için âlim ve dâhî olmaya ihtiyaç yoktur.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?