Mustafa İşcan BAĞ-KUR borçlarında 31 Temmuz son mu?
Abdülkadir Özkan ABD Irak ve Suriyeyi Güvenlik Konseyi kararı ile mi vuruyor?
Adnan Öksüz Dilekçemin dumanı da tütüyor; saklasam seni!
İbrahim Veli Sosyal aksiyon alanı: Tasavvufî sosyal hizmet
İsmail Kıllıoğlu Tuzağa düşmek
İsmail Demirel Kalplerin mürebbisi
Ali Haydar Haksal Müslümanlara ölüm, LGBTİlere özgürlük!
Burak Kıllıoğlu Savaş bu, oyun değil!
Mehmed Şevket Eygi Mü’mine Kâfir Diyenin Kendisi Kâfir Olur
Zeki Ceyhan Tam vakti değil miydi?

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Sadrettin Karaduman
Yerel seçim fırsatı
Sadrettin Karaduman
17 Eylül 2013 Salı 00:38

Ülkemizde yüksek gerilim altında yerel seçim hazırlıkları yapılıyor. Hem içeride hem dışarıda karşı karşıya kaldığımız gerilimli konular var. Dış politika meseleleri iç politikaya malzeme yapılıyor. Böyle giderse olacak olan şudur: Partiler belediye başkan adaylarına oy isterken; Suriye’yi anlatacaklar, Mısır’daki darbeyi hatırlatacaklar, dış müdahaleden bahsedecekler...

CHP, yerel seçim kampanyasını Adana’da düzenleyeceği “Savaşa Hayır” mitingiyle başlatacağını duyurdu. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçim hazırlıklarının devam ettiğini, parti olarak temalı mitingler düzenleyeceklerini söyledi. Öte yandan çözüm süreci ile Cami-Cemevi tartışması da seçimlere damgasını vurmaya aday konular arasında. Dış politikada hata üstüne hata yapılırken, iktidar bildiğinden şaşmıyor. Öyle anlaşılıyor ki iç siyasette, hatta yerel bir konuda, dış politika belirleyici olacak. Dış politikadan artan vakit olursa o da yerel yönetim politikalarına değil sıradaki konulara harcanacak. Çözüm süreci, Cemevi-İbadethane konuları, Gezi Parkı’nda ikinci aşama vs. belediye başkan adaylarının ne söylediğine, projelerinin ne olup olmadığına kimse dönüp bakmayacak bile. Belediye konularının bir kıymeti harbiyesi de olmayacak gibi görünüyor. İnsan sormadan edemiyor: Beyler ne oluyor! Seçime mi gidiyoruz, harbe mi gidiyoruz?

Tabii bu tablonun oluşmasında en büyük pay, iktidar partisinin politikaları ve kullandığı ayrıştırıcı dil sebebiyle Sayın Başbakana aittir. İktidar partisinin bir çıkmaz sokağın eşiğinde bulunduğu, bu duruma Sayın Başbakanın seçerek yanına aldığı yalaka takımın neden olduğu içeriden de dillendirilmeye başlandı. Türkiye’de hiç kimseye faydası olmayan lüzumsuz bir gerilim yaşanıyor. Bu ülke, bu gerilimden zararlı çıkar. Bu gerilim, bu ülkeyi büyük felaketlere sürükleyebilir.

Gerilim siyaseti sanki bir milenyum projesi. Yüksek gerilimli politikalar bir strateji olarak benimsenmiş ve öyle uygulanıyor gibi geliyor bize.

Bu düşünceye sahip olmak için çok neden var:

AK Parti 2001 yılında kuruldu. Henüz teşkilatlanmasını bile tamamlamadan gazete manşetlerinde seçimlerde AK Partinin birinci parti, CHP’nin ikinci parti olacağı duyuruldu. Seçmen bu şekilde yönlendirildi. Böylece günümüzden tam 12 yıl önce suni bir fay hattı oluşturulmuş oldu. Yerel ve genel seçimlerin hepsi gerilim politikası üzerinden üretilen ayrıştırıcı siyasetin gölgesinde yapıldı. Seçmen, gerilim politikalarının tam orta yerinde kaldı. Seçmene dayatılan yeni şartlar, kendi gerçek düşüncesini bir kenara bırakmasını,  iki partiden birinin arkasında saf tutmasını adeta zorunlu kıldı. Onun için hem AK Parti hem de CHP her seçimde oylarını artırdılar. Şimdi yaşananlar ise gerilimin hedef büyütmesinden ibaret. Planlı olarak tırmandırılan gerilim artık kontrol edilemiyor. Şimdilerde sınırlarımızı aştı, ülke dışına taştı. Hal böyle olunca oltanın ucuna özenle yerleştirilen gerilim yemine takılanlar isteseler de kendilerini kurtaramayacakları bir noktaya sürüklendiler. Çünkü yemin içine gizlenen olta iğnesi onları çekip götürmektedir. Her balık türünün iğnesinin farklı olması gibi; bu işlerde de herkesin zaafı farklıdır ve her zaafa uygun eğilim kendi gerekçesinin içinde gizlidir.

Her seçim dönemi seçmene tercihleri bakımından önemli fırsatlar sunar. Önümüzdeki yerel seçimler hem seçmene hem de iktidara fırsat sunuyor. Seçmen, tercihini doğru kullanması halinde iş aslına rücu edecektir. Bu durumda hem Türkiye’nin normalleşmesine katkı sunulmuş olacak hem de hükumeti kuvvetli bir şekilde ikaz etmiş olacaktır.


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

YORUMLAR Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
ismail gökçe - istek
akp nin pisliklerini tv5 de milli gazetede anlatıyosunuz ama doğru düzgün kimse bilmiyo.yandaş kanallar sadece akp nin iyi yönlerini gösteriyo.bakınız bahçeli nasıl koşturuyo.bu görüşlerimi mustafa bey ve diğer yetkililerle paylaşınız.lütfen meydanlara ininiz.halkla kucaklaşınız.esnaf bitmiş,çiftçi bitmiş,işçi hakları bitmiş,hayat pahalılaşmış,kimse geleceği parlak görmüyo,insanlar geçim derdinde.herkes kabullenmiş bu düzeni.milli görüş bitti diyolar.lütfen harekete geçin.