Mustafa Yıldırım Abdurrahman Fidan ve ayakta ölmek
Dr. Necmettin Çalışkan Suriyeli Mülteciler!
Meryem Nida AGD İle Yaz Bir Başka
Cevat Akkanat Şair ile müteşair arasındaki tecnis
Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol İsrail’den “Cambaza Bak Cambaza” Oyunu mu?
Sadettin İnan İsrail Tohumu!
Mevlüt Özcan İnsanlığı tehdit eden hastalık: MODA
Yusuf Ünlü Düzenin Çöküşü
Adnan Öksüz Yeni bir küskünler hareketi mi?
İbrahim Veli Bumerang siyaseti sonunda milleti vurur

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Uğur Civelek
Söyleme değil, eyleme bak!..
Uğur Civelek
26 Ocak 2013 Cumartesi 00:50

Etkili ve yetkili kesimlerin söylemleri ile eylemleri arasında dikkate alınması gereken çelişkilerin bulunması durumun görüldüğü veya gösterildiği gibi olmadığı anlamına gelebilir. Bu gibi tuhaflıklar genelde sorunların ağır ve kırılganlığın yüksek olduğu koşullarda ortaya çıkar. Beklentileri olumlu çizgide tutmak adına söylem pembeye boyanırken eyleme yönelik kararlar ifade edilen görünümü teyit etmez. Merkez Bankası Para Kurulu’nun geride bıraktığımız hafta içinde aldığı kararlar ve genel değerlendirme bu tür bir çelişki sergiliyor. Bir yandan gelişmelerin istenen yönde olduğu ifade ediliyor, fakat diğer yandan söz konusu eğilimlere müdahale ihtiyacı duyuluyor!.. Bu aşamada sormak gerekiyor; herşey istenen rotada ve dengeli bir eğilim sergiliyor ise neden müdahale ediyorsun?..

Belli ki tehlikeli olabilecek ciddi sıkıntılar var; küresel koşullar kimseye güven vermiyor ve kalıcı bir düzelme beklenmiyor. Yine belli ki dış satım imkanlarındaki olası gelişme umulanın gerisinde kalacak ve iç talepteki zorlama cari açığın büyümesine ve kırılganlığın artmasına sebep olacak. Öyleyse çok geçmeden müdahale edilsin: Türk Lirası’nın cazibesi azalsın ve içeride mali sektör kredi genişlemesi konusunda uyarılsın, döviz rezervleri takviye edilsin...

Bazı kesimler salt gecelik faizlerin yüzde 0.25 oranında geriletilmesine bakarak gaza basıldığını, büyüme konusuna destek verildiğini iddia edebilir. Bu yöndeki değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor. Eğer durum böyle olsa idi bir yıla kadar vadeli mevduatla zorunlu karşılık oranlarını yüzde 0.5 oranında yükseltmez ve kredi hacmindeki artışı sınırlamaya çalışmaz idi. Faiz koridorunun aşağı çekilmesi para politikasını gevşetmek amacı taşımıyor, Türk Lirası’nın değerlenmesini önleme amacı taşıyor. Bu yaklaşımla yerli üretimin rekabet gücünün olumsuzlaşmasını engellemeye, dış satım imkanlarının daralmasını ve cari açığın seri bir şekilde büyümesini önlemeye çalışıyor. Döviz Tevdiat Hesaplarına ilişkin zorunlu karşılıkların ve rezerv opsiyon katsayısının yükseltilmesi ise döviz rezervlerinin fırsattan yararlanarak bir miktar daha arttırılması amacına hizmet ediyor. Türk Lirası mevduatların zorunlu karşılıklarının yükseltilmesi ise kredi politikasının kısmen sıkılaştırılması, iç talebin kontrolsüz bir şekilde artışının engellenmesi ihtiyacına cevap vermek üzere devreye sokuluyor.

Alınan bu kararlar öncelik değişikliğini teyit ediyor; sorunların daha fazla ağırlaşmaması, dengesizlik ve kırılganlığın artmaması adına dış talep ve iç talep arasında dengeli bir hareketlenme arayışı ön plana çıkarken enflas-yon ve büyüme konusu geri plana kayıyor. Çok hedefli olmak zorunda kalmak bu öncelik değişimini mecbur kılmış olabilir. Özetle söylemek gerekirse değişik bir şekilde frene biraz daha basıldı. Belli ki bunu yapmamanın veya yapılmasını geciktirmenin ciddi sıkıntılar yaratabileceği tehlikesi dikkate alınmış. Bu tablo Türkiye Ekonomisi’nin durgunlaşmaya devam edebileceği beklentisini güçlendiriyor. Durgunlaşma ile tehlikeli bir şekilde büyüyerek iyice kırılganlaşma arasında kritik bir tercih yapmak zorunda kalınmış; olumsuz seçenekler arasında daha az olumsuz olacağı düşünülen lehine inisiyatif kullanılmış.

Bazı kesimler faizler, zorunlu karşılık oranları ve rezerv opsiyon katsayısındaki oran değişikliklerinin büyüklüğüne bakarak yapılanların ince ayar olduğunu ve işlerin iyi gittiğini iddia edebilir. Şahsen durumun böyle olmadığını, oran değişikliklerindeki küçüklüğün hareket yeteneğinin önemli ölçüde daralmış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Alınan kararlar öncelikle kendi kafasının dikine giden, Aralık ayındaki para ve kur uygulamaları sunumunu olması gerektiği şekilde anlamayan veya anlamak istemeyen mali sektöre ciddi bir uyarı niteliğindedir. Söylem farklı olsa da eylem buna işaret etmektedir. Bana güvenerek risk almayın söyleminin yalnız reel kesime değil, mali sektör ve kamu da dahil olmak üzere tüm kesimlere yönelik olduğu açığa çıkmıştır... Belli ki yerimiz de yenimiz de çok daralmış, boşa koysak dolmuyor, doluya koysak almıyor...


Çünkü Sen Batılsın ...ve “Topal bir sineğe yenilen Nemrud” gibisin!
Bahane üretip saldırıyor Muhammed ed-Dıyf’ın kızı ve eşinin İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında şehit edildi.
Gerilim artacak endişesi Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerle yerli halk arasında yaşanan gerginlikleri değerlendiren Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Karalar, Gaziantep’te yaşayan Suriyeli sayısının resmi olarak 220 bin olduğunu ancak bu sayının kaçaklarla beraber tahmini 350-400 bin civarında olduğunu söyledi. Karalar, “Yaklaşık 400 bin Suriyelinin bulunduğu ilimizde öyle 8-10 otobüs mülteciyi başka illere sevk etmekle bu durum çözülmez” şeklinde konuştu.
7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum Eskişehir’de 7 yaşındaki çocukları namaz kılmaya teşvik etmek ve onlarda namaz bilinci oluşturmak amacıyla Odunpazarı Müftülüğü tarafından “Namaza Başlıyorum” etkinliği yapıldı. Etkinlik kapsamında Eskişehir Reşadiye Camii’nde “Namaza Başlama Merasimi” gerçekleştirildi.
FLAŞ: Bu kez IŞİD karıştı ! Irak'ın Enbar vilayetinde, IŞİD terör örgütü üyesi 2 kişinin, diğer militanlarla tartışmalarının ardından düzenledikleri intihar eyleminde 17 militanın öldüğü bildirildi.
Kılıçdaroğlu ve İnce'ye rakip mi geliyor? CHP 5-6 Eylül'de yapılacak 18. olağanüstü kurultaya hazırlanırken gözler CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın atacağı adıma çevrildi.
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk