Mine Alpay Gün Fakirin hesabı zenginden sorulur bir gün
Cafer Keklikçi Facia Show
Şakir Tarım Yüreğiniz Yetiyorsa!..
Doğan Bekin Çözüm Süreci Bıçak Sırtında
Fatma Toksoy Mukaddes Ev Kudüs - 5 Sahretullahta Hz. Ömer Zamanındaki Gibi Kuran Okutulması
Abdülkadir Özkan Kömür ocakları neden kapatılamıyor?
Zeki Ceyhan İçimizdeki!
Reşat Nuri Erol Türkiye körü körüne onların peşinden gitmekte
Mustafa Özcan Nahda neden muhalefete düştü?
Mehmed Şevket Eygi Sokağa Çıkamaz Hale Gelebiliriz

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Meryem Nida
Niyet ettim felaha
Meryem Nida
30 Ocak 2014 Perşembe 00:09

İnsanız, eksik ve aciziz. İnsanız, sürekli korunmaya muhtacız. Dünya bizden büyük ve çoğu zaman ezer bizi büyüklüğüyle. Öyle bir çöker ki omzumuza, yerimizden kıpırdayamaz hale geliriz. Zordur, ağırdır, meşakkatlidir dünyada olmak. Bazen her şey üst üste gelir hayatta. Çoğu zaman, bulutlar eksik olmaz göğümüzde ve karabasan gibi çöker üzerimize karanlıklar. Hastalıklar, sıkıntılar, bunalımlar... Yalnızlık, çaresizlik, muhtaçlık... Yorulur yüreğimiz direnmekten… Üşür ellerimiz çaresizlikten…

Gözlerimiz, bir umut ışığı arar gibi bakar her yere. Tek bir huzurlu nefes isteriz, bir anlık rahatlama için. Bir bebeğin masumiyetinde kaybolmak isteriz, günahlarımızı unutmak için. Bir çocuğun gülüşüne saklamak isteriz gözyaşlarımızı. Öyle bunalırız ki, bazen “Yok mu elimizden tutan?” diye feryat eder kalbimiz.

İşte o zaman, bizi bizden iyi tanıyana müracaat ederiz. Bizi en çok bilen ve anlayana açarız kalbimizi. Kimseye diyemediklerimizi O’na deriz. O’ndan isteriz, istenecek ne varsa. Yangın yerine dönen gönlümüzü, O’nun merhamet okyanusunda serinletiriz. Sahipsiz kalmış ellerimizi, yine O’nun lütuf kapısına kilitleriz. Boynumuz bükük, sahipsiz, yorgun, bitkin bir şekilde varırız kapısına ve “Ben geldim ya Fettah!” deriz. Kapılar sonuna kadar açılır önümüzde. Bir kez daha eğerek başımızı “Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz” deriz...

Bu niyazın günde beş kez tekrar edilmesinin adıdır namaz. Zor ve meşakkatli bir yolda sendelemeden yürümeye çalışırken, durup soluklanabileceğimiz bir duraktır. Dopingimizi almak ve dosdoğru yolumuza devam etmek için bir dinlenme yeridir namaz. Elest meclisinde verdiğimiz sözü, her seferinde daha heyecanlı bir “Bismillah” ile yenilemektir.

Namaz dinlenmedir, toparlanmadır, yenilenmedir. Dünya ve içindekilerden sıyrılmak ve mutlak varlığa sığınmaktır. Anadan, yardan, evlattan, işten, yemekten, uykudan, okuldan, gezmeden, eğlenceden, sıkıntıdan, üzüntüden... Kısacası her şeyi bir “tekbir”le geriye atıp Rahman’ın huzuruna varmaktır. “Senin için sıyrıldım her şeyimden, kendimi bile attım bir kenara ve Sana geldim ya Rab” demektir. Canan’a ulaşmak için candan vazgeçmek ve O’nda hayat bulmaktır.

Namaz Hz. Adem’in üç yüz yıllık gözyaşıyla ıslattığı pişmanlığını her kıyamda tatmaktır.

Namaz, Gül Nebi’nin elinden tutup miraca çıkmaktır. Cebrail’in “Ben, bir adım daha atarsam yanarım” dediği Sidret’ül Münteha’ya, her gün beş kez uğramaktır.

Namaz, her gün Hz. Musa’yı selamlamak, Hz. İsa’yla tanışmak, Hz. İbrahim’le kucaklaşmaktır. Yusuf peygamberin güzelliğiyle arşın azametini aynı anda izlemektir namaz.

Namaz, bir buçuk milyar müslüman ümmetiyle aynı tarafa yönelmek ve aynı secdede buluşmaktır. Kardeşlik ve sevginin gönüllerde doruğa ulaştığı yerdir namaz.

Namaz eşitliktir. Zenginin fakirle, yaşlının gençle, güzelin çirkinle aynı zeminde buluştuğu, bir kişinin bir diğerine üstünlüğünün malıyla, şan şöhretiyle değil, yalnızca takvasıyla olduğu adalet meclisidir.

Namaz, insanı kötülüklerden alıkoyan ve her ne iş üzerinde olursa olsun, doğruya yönelten bir pusuladır.

Namaz, günde beş vakit okunan ezanıyla, insana vakti hatırlatan bir alarmdır. Müslümanın her dakikasının kıymetli olduğunu ve daha kıymetliye ulaşmak, O’nun arşının altında gölgelenmek için kendisine verilen bir nimet olduğunu, yankılanan her “Allahü ekber” nidasıyla hatırlatır. Zamanın sahibi için, günde beş kez içtima yaparak hayatın akışını bölmek ve zamanı durdurmaktır.

Namaz, kıyamda şehid edilen Hz. Ömer’in yüzündeki şehadet sevincini görmektir. Secde de üzerine deve pisliği dökülen Gül Sultan’ın, hiç bir pisliğin (!) aklının alamayacağı tertemiz gönlüne gönlümüzü eklemektir. Ayağına saplanan oku namazda çıkarmalarını isteyen Hz. Ali’nin, secde aşkını en derinimizde hissetmektir.

Namaz ahiret inancına çift dikiş atmaktır. Çünkü tam manasıyla ahiret inancı olan ve bütün bu nimetlerin geçici olduğunu bilen bir insan, Rabbinin karşısında boynunu bükmekte zafiyet göstermez. Rahman’a verdiğimiz kul olma sözümüzü her an yenilemektir namaz.

Her şeyden önemlisi, bizi yoktan var eden Rabbimize borcumuzdur. Bir damla sudan yaratan, hayat veren, şekle bürüyen, bütün evreni bizim hizmetimize sunan ve dört tarafımızı nimetlerle bezeyen Zülcelali vel ikram olana, ikramlarından dolayı şükürdür, teşekkürdür.

Kılınan sağlam bir namaz, her şeyden sıyrılarak yalnızca O’na yönelmiş bir beden, dik bir kıyam, saygıyla eğilinen bir rükû, acziyeti sonsuz aşkla buluşturan bir secde en güzel şükür vesilesi olacaktır.

Gönlümüzün sahibiyle “Hiç bitmese” dediğimiz kucaklaşmamız, bütün dertleri, tasaları alıp götürecek ve sinelerdeki en alevli yangınları bile söndürecektir. Huzur bulmak ve etrafa huzur vermek için Allah’tan başka sığınacak kapımız yoktur ve bunun en güzel yolu ise, “Allahü ekber” deyip kalbi O’na kilitlemektir. O’na kilitlenen kalpte, şeytanın girebileceği hiç bir açık kapı kalmaz. Şeytanın ve vesveselerinin giremediği kalp ise huzur doludur, saadet doludur.

Elbette ki alelade, isteksizce kılınan namaz değil kastettiğimiz. Son dakikalarına bırakılan, işlerimizin arasına sıkıştırılan, diziler reklam arasına girdiğinde hızlıca yetiştirilmeye çalışılan ve neticede bizleri “Vay o namaz kılanların haline ki, onlar namazlarından gafildirler”(107/4-5) ayetiyle muhatap edecek bir namaz, korkarız ki zayi olacaktır.

Seccadelerimizde vardığımız secdelerimizin, Arş-ı Alâ’ya ulaşması duasıyla...

 


Her yıl bir milyon kişiyi öldürüyor Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Kendinize ve sevdiklerinize iyilik yapın, sigarayı bırakın" çağrısında bulundu.
Kışın zencefil ile korunun Vatandaşlara kış aylarında hastalıklardan korunmaları için zencefili öneren Dr. Ömer Coşkun, "Hem mikrop öldürücü özelliği, hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur" dedi.
Yürek yakan soru: Babam ne zaman gelecek? Maden ocağında yaşanan su baskını felaketinin ardından en acı sorulardan biri de mahsur kalan işçilerden Mehmet Baha'nın 2,5 yaşındaki kızı Meryem'den geldi.
Çiniyi Kütahya'dan Dünyaya Taşıyoruz 1992 yılında Kütahyada faaliyet göstermeye başlayan AYK Kütahya Çini şimdiye kadar 1500ün üzerinde cami için çini tasarımı ve uygulaması gerçekleştirdi.
Bugün hava nasıl olacak? Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Karadeniz kıyılarında (Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
Karayollarında son durum Karayollarının bazı kesimlerinde yol bakım ve yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk