Adnan Öksüz Zurnanın zırt dediği yer!
Ali Haydar Haksal İstiklâl Marşındaki Irk Kavramı ve HDPnin Tutumu
Ahmet Yavuz Tam pansiyon vekiller!
Mustafa Yıldırım On bir ayın fakiri Ramazanın zengini hocalar
Ekrem Şama Güneyimizde bir devlet
Mehmet Talü Fıtır sadakası (Fitre) FITIR Sadakası Nedir?
Abdülkadir Özkan İsrail ile uzlaşma, ABD ile pazarlık!.
Zeki Ceyhan AKPnin ibresi!
BURHAN BOZGEYİK Ramazan Şenlik değil, Tefekkür Ayıdır
Mahmut Toptaş Perdeyi aralayalım

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Meryem Nida
Niyet ettim felaha
Meryem Nida
30 Ocak 2014 Perşembe 00:09

İnsanız, eksik ve aciziz. İnsanız, sürekli korunmaya muhtacız. Dünya bizden büyük ve çoğu zaman ezer bizi büyüklüğüyle. Öyle bir çöker ki omzumuza, yerimizden kıpırdayamaz hale geliriz. Zordur, ağırdır, meşakkatlidir dünyada olmak. Bazen her şey üst üste gelir hayatta. Çoğu zaman, bulutlar eksik olmaz göğümüzde ve karabasan gibi çöker üzerimize karanlıklar. Hastalıklar, sıkıntılar, bunalımlar... Yalnızlık, çaresizlik, muhtaçlık... Yorulur yüreğimiz direnmekten… Üşür ellerimiz çaresizlikten…

Gözlerimiz, bir umut ışığı arar gibi bakar her yere. Tek bir huzurlu nefes isteriz, bir anlık rahatlama için. Bir bebeğin masumiyetinde kaybolmak isteriz, günahlarımızı unutmak için. Bir çocuğun gülüşüne saklamak isteriz gözyaşlarımızı. Öyle bunalırız ki, bazen “Yok mu elimizden tutan?” diye feryat eder kalbimiz.

İşte o zaman, bizi bizden iyi tanıyana müracaat ederiz. Bizi en çok bilen ve anlayana açarız kalbimizi. Kimseye diyemediklerimizi O’na deriz. O’ndan isteriz, istenecek ne varsa. Yangın yerine dönen gönlümüzü, O’nun merhamet okyanusunda serinletiriz. Sahipsiz kalmış ellerimizi, yine O’nun lütuf kapısına kilitleriz. Boynumuz bükük, sahipsiz, yorgun, bitkin bir şekilde varırız kapısına ve “Ben geldim ya Fettah!” deriz. Kapılar sonuna kadar açılır önümüzde. Bir kez daha eğerek başımızı “Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz” deriz...

Bu niyazın günde beş kez tekrar edilmesinin adıdır namaz. Zor ve meşakkatli bir yolda sendelemeden yürümeye çalışırken, durup soluklanabileceğimiz bir duraktır. Dopingimizi almak ve dosdoğru yolumuza devam etmek için bir dinlenme yeridir namaz. Elest meclisinde verdiğimiz sözü, her seferinde daha heyecanlı bir “Bismillah” ile yenilemektir.

Namaz dinlenmedir, toparlanmadır, yenilenmedir. Dünya ve içindekilerden sıyrılmak ve mutlak varlığa sığınmaktır. Anadan, yardan, evlattan, işten, yemekten, uykudan, okuldan, gezmeden, eğlenceden, sıkıntıdan, üzüntüden... Kısacası her şeyi bir “tekbir”le geriye atıp Rahman’ın huzuruna varmaktır. “Senin için sıyrıldım her şeyimden, kendimi bile attım bir kenara ve Sana geldim ya Rab” demektir. Canan’a ulaşmak için candan vazgeçmek ve O’nda hayat bulmaktır.

Namaz Hz. Adem’in üç yüz yıllık gözyaşıyla ıslattığı pişmanlığını her kıyamda tatmaktır.

Namaz, Gül Nebi’nin elinden tutup miraca çıkmaktır. Cebrail’in “Ben, bir adım daha atarsam yanarım” dediği Sidret’ül Münteha’ya, her gün beş kez uğramaktır.

Namaz, her gün Hz. Musa’yı selamlamak, Hz. İsa’yla tanışmak, Hz. İbrahim’le kucaklaşmaktır. Yusuf peygamberin güzelliğiyle arşın azametini aynı anda izlemektir namaz.

Namaz, bir buçuk milyar müslüman ümmetiyle aynı tarafa yönelmek ve aynı secdede buluşmaktır. Kardeşlik ve sevginin gönüllerde doruğa ulaştığı yerdir namaz.

Namaz eşitliktir. Zenginin fakirle, yaşlının gençle, güzelin çirkinle aynı zeminde buluştuğu, bir kişinin bir diğerine üstünlüğünün malıyla, şan şöhretiyle değil, yalnızca takvasıyla olduğu adalet meclisidir.

Namaz, insanı kötülüklerden alıkoyan ve her ne iş üzerinde olursa olsun, doğruya yönelten bir pusuladır.

Namaz, günde beş vakit okunan ezanıyla, insana vakti hatırlatan bir alarmdır. Müslümanın her dakikasının kıymetli olduğunu ve daha kıymetliye ulaşmak, O’nun arşının altında gölgelenmek için kendisine verilen bir nimet olduğunu, yankılanan her “Allahü ekber” nidasıyla hatırlatır. Zamanın sahibi için, günde beş kez içtima yaparak hayatın akışını bölmek ve zamanı durdurmaktır.

Namaz, kıyamda şehid edilen Hz. Ömer’in yüzündeki şehadet sevincini görmektir. Secde de üzerine deve pisliği dökülen Gül Sultan’ın, hiç bir pisliğin (!) aklının alamayacağı tertemiz gönlüne gönlümüzü eklemektir. Ayağına saplanan oku namazda çıkarmalarını isteyen Hz. Ali’nin, secde aşkını en derinimizde hissetmektir.

Namaz ahiret inancına çift dikiş atmaktır. Çünkü tam manasıyla ahiret inancı olan ve bütün bu nimetlerin geçici olduğunu bilen bir insan, Rabbinin karşısında boynunu bükmekte zafiyet göstermez. Rahman’a verdiğimiz kul olma sözümüzü her an yenilemektir namaz.

Her şeyden önemlisi, bizi yoktan var eden Rabbimize borcumuzdur. Bir damla sudan yaratan, hayat veren, şekle bürüyen, bütün evreni bizim hizmetimize sunan ve dört tarafımızı nimetlerle bezeyen Zülcelali vel ikram olana, ikramlarından dolayı şükürdür, teşekkürdür.

Kılınan sağlam bir namaz, her şeyden sıyrılarak yalnızca O’na yönelmiş bir beden, dik bir kıyam, saygıyla eğilinen bir rükû, acziyeti sonsuz aşkla buluşturan bir secde en güzel şükür vesilesi olacaktır.

Gönlümüzün sahibiyle “Hiç bitmese” dediğimiz kucaklaşmamız, bütün dertleri, tasaları alıp götürecek ve sinelerdeki en alevli yangınları bile söndürecektir. Huzur bulmak ve etrafa huzur vermek için Allah’tan başka sığınacak kapımız yoktur ve bunun en güzel yolu ise, “Allahü ekber” deyip kalbi O’na kilitlemektir. O’na kilitlenen kalpte, şeytanın girebileceği hiç bir açık kapı kalmaz. Şeytanın ve vesveselerinin giremediği kalp ise huzur doludur, saadet doludur.

Elbette ki alelade, isteksizce kılınan namaz değil kastettiğimiz. Son dakikalarına bırakılan, işlerimizin arasına sıkıştırılan, diziler reklam arasına girdiğinde hızlıca yetiştirilmeye çalışılan ve neticede bizleri “Vay o namaz kılanların haline ki, onlar namazlarından gafildirler”(107/4-5) ayetiyle muhatap edecek bir namaz, korkarız ki zayi olacaktır.

Seccadelerimizde vardığımız secdelerimizin, Arş-ı Alâ’ya ulaşması duasıyla...

 


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.