Hatice ÇAY Kelimelerin söyleyiş etkisi
Ali Haydar Haksal Türkiye, Suriye bataklığından bir an önce çıkmalı
İsmail Kıllıoğlu Neden
İbrahim Veli İnsanlığın kalibresi: Vefa
Zeki Ceyhan Ya ötekiler!
Mustafa İşcan Temmuz zammı emekliye nasıl yansıyacak?
Adnan Öksüz Büyük kulüpte ilginç iftar!
Nedim Odabaş Hayırda yarışmak
Abdülkadir Özkan Koalisyon turları başlasa da ne olacağı görülse
Prof.Dr.Mehmet Seyfettin EROL Suriye Batağından Çıkış!

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Adnan Öksüz
Millî saraylarda neler oluyor?
Adnan Öksüz
14 Eylül 2011 Çarşamba 02:00

Birçok nedenden dolayı aslında pek de hazzetmediğim Habertürk'ten Murat Bardakçı diyor ki; "TBMM'ye bağlı olan Millî Saraylar Dairesi'nin bütçesi diğer devlet kuruluşlarına göre geniş, kadroları da özel kanuna tâbi idi ve burada görev yapanların maaşları, sıradan devlet memurunun aylığının üzerindeydi. İşin içine yüksek aylığın yanısıra lojman kolaylığı da girince, Millî Saraylar Dairesi bazı milletvekillerinin seçmenlerine, yöneticilerin de akraba ve taallûkatına iş temin merkezi oldu.

Seçim kazanamayan, yani halk tarafından bir daha Meclis'e girmelerine izin verilmeyen bazı sabık milletvekilleri, Dolmabahçe Sarayı'nın denize nâzır mükellef odalarında bir ara "danışman" olarak tarih, sanat tarihi ve saray hayatı konularındaki geniş mâlûmatları ile memleketi irşâd buyurdular! Derken, onların yerini emekliliklerini bekleyen Millî Saraylar'ın eski bürokratları aldı; aynı odalar bu defa onlara verildi, şimdi haftada bir veya iki gün tenezzül buyurup sarayı şereflendiriyorlar. Ama, yılların bürokratı olan bu zevâta Ankara'da, yani Meclis'te her nedense faal vazifeler verilmiyor ve Dolmabahçe'de emeklilikleri için gün dolduruyorlar!"

Gerçekten böyle mi?

Örneğin bir devlet memuru 1.500 lira alırken TBMM'ye bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na tayin edildiğinde maaşı otomatik olarak 4.500 liraya yükseliyor mu? Üstüne üstlük bir ay tek bir ay çift maaş alıyor mu?

Bilemiyorum..

Eğer böyleyse devlette üst makamlarda tanıdığı olmayan ama gerçekte o makamın ehli olan memurların ne suçu kabahati var?

Milli Saraylar Dairesi'nde memur olmak için kimlerin referans olması gerekiyor?

Milli Saraylarla alakalı bana gelen bir duyumu da burada aktarmak isterim;

Bir Başbakan Yardımcısının ilgili olduğu Genel Müdürün çok yakın akrabası Milli Saraylar Dairesi'nde işe başladı mı? Ne zaman kimin tavassutu ile işe alındı? Bu kişi şu anda ne kadar maaş alıyor?

Bu haberlerin basında yankılanmasının ardından bir zamanlar devlette çalışmış bir dostum aradı. Diyor ki, "Hakkaten bunun sorumlusu kim acaba? Yaklaşık 10 yıldır Ak Parti'nin belirlediği Meclis Başkanları (Bülent Arınç, M. Ali Şahin, Köksal Toptan, Cemil Çiçek) dönemine mi ait bu kepazelik, yoksa önceki süreçlerden beri gelen bir süreç mi? Yazık günah... Memleket çocukları, Osmanlıcayı ana dili gibi bilip okusa bile buralarda iş kotaramazken, bunlar nasıl böyle vicdansızca iş buluyorlar ve adamlık  satıyorlar? Hangi milletvekilleri ve akrabaları bunlar acaba? Nepotizm ne zaman son bulacak acaba?"

Vallahi ben de bilmiyorum..

Ama şunu biliyorum; ANAP başta olmak üzere DYP, SHP ve CHP'yi haritadan silen işte bu kayırmacılık zihniyeti idi..

Yalova'daki rezalete ise hiç girmek istemem...

Nokta...

Millî Gazetemiz gün geçtikçe göz dolduruyor

Selamünaleyküm muhterem Adnan bey; Ben yıllardır Millî Görüş davasında nefer olabilmeyi başarmış bir ailenin ferdi olmaktan şeref duyuyorum. Ayrıca son seçimde Saadet'e verilen 554 bin oyun içinde olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Yıllar yılı hep benim gazetem dediğim Millî Gazetemle hemhal olduk. Ve bununla da Rabbime hamd ediyorum. Hele sizin de makalenizde duyurduğunuz gibi gazetemizin son zamanlarda ivme kazanması bizlerin gözünü dolduruyor. Bundan dolayı öncelikle başta Mustafa Kurdaş ve ekibine teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Hiç şüphe yok ki, en gür seda İslam'ın olacaktır. Bundan en ufak bir şüphemiz yoktur. Sizlere çalışma hayatınızda başarılar diliyorum. Rabbim kaleminizin tesirini yüreklerde halketsin inşallah. Saygı ve hürmetlerimle... Rabbim sizlere iki cihan saadeti versin inşallah. (ŞAMİL AYHAN)

Ak Parti milletvekili hangi bürokratı fırçaladı

Son yazımda, "Gelecek yazımda (çarşambaya) iki farklı ilden iki farklı yerel habere yer vereceğim.

Haberin birini üzücü diğerini tuhaf karşılayacaksınız.." demiştim.

Sözüm söz...

İlk haber, Eskişehir'in Anadolu Gazetesi'nden.. Ömer Duru kaleme almış;

"Ülker Can kime kızdı?

Bir yandan 30 Ağustos... Bir yandan  Ramazan Bayramı ve bir yandan da  2 Eylül derken, Eskişehir'de kutlamalar ardı ardına gelip geçti. Bir okurumuz anlattı. Yanılmıyorsak, 2 Eylül Eskişehir'in kurtuluş günü törenlerinde  yaşanmış. Kutlamalar sırasında AKP'nin milletvekili Ülker Can bir bürokratı yanına çağırarak,  "Ben seni telefonla iki kez aradığım halde geri dönmedin. Unutma karşında bir milletvekili var. Törenden sonra derhal beni arayacak ve söylediğim konularda bilgi vereceksin." diye sert biçimde konuşmuş. Bu konuşmayı dinleyen okurumuz ve aynı zamanda bir dairenin müdürü olan kişi şöyle dedi:

"Ülker Can'la tanışmışlığım yok. Ama bu davranışını kendisine yakıştıramadım. Azarladığı bürokrata baktım kıpkırmızı oldu. Ne söyleyeceğini şaşırdı... Bir bürokratı tören sırasında azarlamak yanlış değil mi?"

Elbette yanlış. Konu neydi bilemiyoruz. Okurumuz Ülker Can'ın azarlayarak  konuştuğu bürokratın adını da verdi. Ama yazmaya gerek duymuyoruz.  Gördüğünüz gibi, en küçük konular bile vatandaşın gözünden kaçmıyor...  Onun için de vekillerimiz dikkatli olup, özel işlerle, resmi işleri ayırırlarsa iyi olur değil mi?."

Diğer yerel haber ise Erzincan'dan...

'İlk aşkım' diyebileceğim Erzincan'ın günlük gazetesi Doğu'yu ziyarete gittim, Ramazan Bayramı'nda...

Ne kadar üzüldüğümü anlatamam...

Gazete ortadan ikiye ayrılmış...

Gazetenin ortaklarından eski belediye Başkanı Mehmet Buyruk Doğu'dan ayrılarak ayrı bir yapılanmaya gitmiş, bir günlük gazete de o çıkarıyor...

Birleşerek büyüyeceğimize, ayrılarak neden güç kaybediyoruz acaba?

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.