Mine Alpay Gün Fakirin hesabı zenginden sorulur bir gün
Cafer Keklikçi Facia Show
Fatma Toksoy Mukaddes Ev Kudüs - 5 Sahretullahta Hz. Ömer Zamanındaki Gibi Kuran Okutulması
Doğan Bekin Çözüm Süreci Bıçak Sırtında
Reşat Nuri Erol Türkiye körü körüne onların peşinden gitmekte
Mustafa Özcan Nahda neden muhalefete düştü?
Kemal Belgin Hoppala!
Ali Haydar Haksal Şu Vahim Durumdan Bir Şey Anlayan Varsa Beri Gelsin
Mustafa K. Topaloğlu Ergenlik Dönemindeki Kız-Erkek Arkadaşlığı
Prof.dr.burhanettin Can Reyhanlı Operasyonundan Ayn El Arap (Kobani) Operasyonuna

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Mahmut Toptaş
Her gün bir ayet
Mahmut Toptaş
26 Temmuz 2013 Cuma 00:59

Bu günlerde biraz daha fazla okuduğumuz Kur’an-ı Kerimimizden her gün en az bir ayetin tefsirini okuduktan sonra çıkalım evimizden.

Ve dostlarla bir araya geldiğimizde bir münasebet düşürüp okuduğumuzu anlatmaya çalışalım.

Sevgili Peygamberimiz, Mekke’de iken ulaşabildiği her insana İslâm’ı tebliğ ediyordu.

Doğruyu, güzeli arayanlar hemen gönül kapılarını ona açıyorlardı.

Ancak karanlıktan, toz duman arasında yaşamaktan çıkar sağlayanlar bu aydınlık dünyanın oluşmasına karşı çıktılar ve Efendimizi  Medine’ye hicret etmeye zorladılar.

Medine’ye varınca hemen çevrede yaşayan krallara mektup yazarak İslâm’ı tebliğe başladı.

Bizans imparatoru Heraklius’a, İran Kisrası Husrev Perviz’e, Habeş imparatoru Necaşi’ye, Mısır meliki Mukavkıs’a ve diğerlerine mektuplar yazarak İslâm’a davet etti.

Bizim çarpık mantığımıza vurursak, mantığımız bu hareketi yanlış görür. O günün şartlarında en güçlü silahlara, Romalı askerlere, ekonomiye, güzel sanatlara sahip imparatorluklara mektup yazarak İslâm’a davet etmek pek doğru bir şey değil gibi.

Bizans’ı temsil eden Amerika, İran mazdeizm’ini temsil eden Komünizm karşısında öylesine ezilmiş bir ruh halimiz var ki, her ikisinin liderlerine bugün birileri bir mektup yazarak İslâm’ı tebliğ etmeye kalksa ilk dudak büken yine çarpık mantıklı Müslümanlar olur.

Bizans kıralı Heraklius’a Sevgili Peygamberimizin mektubu varınca mektubu okur. O günlerde Kudüs’te bulunan Heraklius, hemen Araplardan olan bir heyeti buldurur. Müslüman olmayan, hatta Efendimize kanlı kinli düşman olan Ebu Süfyan ve kafiledekiler, kralın huzuruna getirilirler. Onlardan bilgi aldıktan sonra Ebu Süfyan’a: “Eğer bu söylediklerin doğru ise O pek yakında şu ayaklarımı bastığım yere sahip olacaktır. O peygamberin çıkacağını ben biliyordum. Ancak sizden olacağını zannetmiyordum. Eğer ona kavuşabileceğimi bilsem, onunla görüşmek için her zorluğa katlanırdım. Onun yanında olsam ayaklarını yıkardım” diyor.

Sonra mektubu Roma’daki papaya gönderir. Roma’daki papa, bu mektubun sahibinin beklenen peygamber olduğunu bir mektupla Heraklius’a bildirir.

İbni Hacer-il Askalani’nin el-İsabe’de 2/216, Dağatır madedesi No 4211’de  haber verdiğine göre Roma’daki papa Müslüman olmuş.

Müslüman olduğunu papalığın başkilisesinde Hıristiyanlara ilan etmiş ve orada linçe dilerek şehit edilmiş.

Buhari’nin Sahihinin 7’inci hadisinden anladığımıza göre Heraklius, papazları, komutanları, halkın ileri gelenlerini huzuruna çağırmış.


Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk