Nedim Odabaş Yeni medya dili
Mevlüt Özcan Pantolon demekle kimi yad ediyoruz biliyor musunuz?
Dr. Necmettin Çalışkan Üç Öğün Balık Yiyen Ülke!
Cevat Akkanat Zamandan kurtarılan
Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol Kırk Katır mı Kırk Satır mı?
Meryem Nida Belki De Bu, Okuduğunuz Son Yazı Olacaktır!
Şakir Tarım Yabancılara Özenti Hastalığı
Ali Haydar Haksal Yüreğimize Açılan Koridorlar
Adnan Öksüz BEN NE MİLLLETVEKİLLERİ BİLİRİM!..
Mahmut Toptaş Faiz, Uyuşturucu, Sigara, Zina

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Mahmut Toptaş
Her gün bir ayet
Mahmut Toptaş
26 Temmuz 2013 Cuma 00:59

Bu günlerde biraz daha fazla okuduğumuz Kur’an-ı Kerimimizden her gün en az bir ayetin tefsirini okuduktan sonra çıkalım evimizden.

Ve dostlarla bir araya geldiğimizde bir münasebet düşürüp okuduğumuzu anlatmaya çalışalım.

Sevgili Peygamberimiz, Mekke’de iken ulaşabildiği her insana İslâm’ı tebliğ ediyordu.

Doğruyu, güzeli arayanlar hemen gönül kapılarını ona açıyorlardı.

Ancak karanlıktan, toz duman arasında yaşamaktan çıkar sağlayanlar bu aydınlık dünyanın oluşmasına karşı çıktılar ve Efendimizi  Medine’ye hicret etmeye zorladılar.

Medine’ye varınca hemen çevrede yaşayan krallara mektup yazarak İslâm’ı tebliğe başladı.

Bizans imparatoru Heraklius’a, İran Kisrası Husrev Perviz’e, Habeş imparatoru Necaşi’ye, Mısır meliki Mukavkıs’a ve diğerlerine mektuplar yazarak İslâm’a davet etti.

Bizim çarpık mantığımıza vurursak, mantığımız bu hareketi yanlış görür. O günün şartlarında en güçlü silahlara, Romalı askerlere, ekonomiye, güzel sanatlara sahip imparatorluklara mektup yazarak İslâm’a davet etmek pek doğru bir şey değil gibi.

Bizans’ı temsil eden Amerika, İran mazdeizm’ini temsil eden Komünizm karşısında öylesine ezilmiş bir ruh halimiz var ki, her ikisinin liderlerine bugün birileri bir mektup yazarak İslâm’ı tebliğ etmeye kalksa ilk dudak büken yine çarpık mantıklı Müslümanlar olur.

Bizans kıralı Heraklius’a Sevgili Peygamberimizin mektubu varınca mektubu okur. O günlerde Kudüs’te bulunan Heraklius, hemen Araplardan olan bir heyeti buldurur. Müslüman olmayan, hatta Efendimize kanlı kinli düşman olan Ebu Süfyan ve kafiledekiler, kralın huzuruna getirilirler. Onlardan bilgi aldıktan sonra Ebu Süfyan’a: “Eğer bu söylediklerin doğru ise O pek yakında şu ayaklarımı bastığım yere sahip olacaktır. O peygamberin çıkacağını ben biliyordum. Ancak sizden olacağını zannetmiyordum. Eğer ona kavuşabileceğimi bilsem, onunla görüşmek için her zorluğa katlanırdım. Onun yanında olsam ayaklarını yıkardım” diyor.

Sonra mektubu Roma’daki papaya gönderir. Roma’daki papa, bu mektubun sahibinin beklenen peygamber olduğunu bir mektupla Heraklius’a bildirir.

İbni Hacer-il Askalani’nin el-İsabe’de 2/216, Dağatır madedesi No 4211’de  haber verdiğine göre Roma’daki papa Müslüman olmuş.

Müslüman olduğunu papalığın başkilisesinde Hıristiyanlara ilan etmiş ve orada linçe dilerek şehit edilmiş.

Buhari’nin Sahihinin 7’inci hadisinden anladığımıza göre Heraklius, papazları, komutanları, halkın ileri gelenlerini huzuruna çağırmış.


Bursaspordan 5 milyon Euroluk kadro dışı Spor Toto Süper Ligin 6.haftasında sahasında ağırladığı Eskişehirspor ile 2-2 berabere kalan yeşil-beyazlı ekipte, kötü gidişatın faturası kaptan İbrahim Öztürk ve Ferhat Kiraza kesildi.
Fas'ta 7. El-Cedide At Fuarı - FOTO GALERİ Fas'ın El-Cedide kentinde düzenlenen 7. El-Cedide At Fuarı'nın 2. gününde Fas'ın ata oyunu olan ''tebburide'' katılımcıların beğenisine sunuldu.
Müslümanların para birimiyle ticaret yapalım TÜRK Arap İlişkileri Merkezinin gerçekleştirdiği İslam Ülkeleri Kanaat Önderleri Forumunun altıncısı İstanbulda başladı.
Sosyal medyada paylaşımlara dikkat! Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan, dünyada insanların, Onsuz yaşayamam dediği sosyal medyanın dezavantajları konusunda uyarılarda bulundu.
Şuurlanma, çelikleşme ve üretim Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, Şuurlanma, Çelikleşme ve Üretim temasıyla 24-26 Ekim günleri arasında kampımızı gerçekleştireceğiz. Toplantımızın temel amacı ise ilçe başkanlarımız ve yöneticilerimiz ile bir araya gelmek ve seçime yönelik hazırlık. Bu çalışma yürütülen çalışmalarımızdan sadece biri ancak en önemlilerinden. O yüzden teşkilatlarımız da bu kampa önem veriyor dedi.
BTSO, 250 büyük firmayı açıklıyor Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye ekonomisinin lokomotif kentleri arasında bulunan Bursada gerçekleştirdiği 250 Büyük Firma Araştırmasının sonuçlarını 27 Ekim Pazartesi günü açıklıyor.
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk