Nedim Odabaş Umutsuzluk iklimi
Şakir Tarım Teslimiyetçi AB politikası
Sadettin İnan Hükümet farkında değil ama bedeli ağır olacak!
Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol Afganistanda Cumhurbaşkanlığı Senaryoları
Meryem Nida Ellerimizin büyük boşluğu
Dr. Necmettin Çalışkan Mısır’da 529 idam!
Mevlüt Özcan Rahmet güneşi doğdu
Cevat Akkanat Feniçka ve fizik, kimya, biyoloji...
Adnan Öksüz CUMHURBAŞKANLIĞI FORMÜLLERİ
Ali Haydar Haksal Başörtülü rektör ve siyasanın olumsuz yüzü

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Mahmut Toptaş
Her gün bir ayet
Mahmut Toptaş
26 Temmuz 2013 Cuma 00:59

Bu günlerde biraz daha fazla okuduğumuz Kur’an-ı Kerimimizden her gün en az bir ayetin tefsirini okuduktan sonra çıkalım evimizden.

Ve dostlarla bir araya geldiğimizde bir münasebet düşürüp okuduğumuzu anlatmaya çalışalım.

Sevgili Peygamberimiz, Mekke’de iken ulaşabildiği her insana İslâm’ı tebliğ ediyordu.

Doğruyu, güzeli arayanlar hemen gönül kapılarını ona açıyorlardı.

Ancak karanlıktan, toz duman arasında yaşamaktan çıkar sağlayanlar bu aydınlık dünyanın oluşmasına karşı çıktılar ve Efendimizi  Medine’ye hicret etmeye zorladılar.

Medine’ye varınca hemen çevrede yaşayan krallara mektup yazarak İslâm’ı tebliğe başladı.

Bizans imparatoru Heraklius’a, İran Kisrası Husrev Perviz’e, Habeş imparatoru Necaşi’ye, Mısır meliki Mukavkıs’a ve diğerlerine mektuplar yazarak İslâm’a davet etti.

Bizim çarpık mantığımıza vurursak, mantığımız bu hareketi yanlış görür. O günün şartlarında en güçlü silahlara, Romalı askerlere, ekonomiye, güzel sanatlara sahip imparatorluklara mektup yazarak İslâm’a davet etmek pek doğru bir şey değil gibi.

Bizans’ı temsil eden Amerika, İran mazdeizm’ini temsil eden Komünizm karşısında öylesine ezilmiş bir ruh halimiz var ki, her ikisinin liderlerine bugün birileri bir mektup yazarak İslâm’ı tebliğ etmeye kalksa ilk dudak büken yine çarpık mantıklı Müslümanlar olur.

Bizans kıralı Heraklius’a Sevgili Peygamberimizin mektubu varınca mektubu okur. O günlerde Kudüs’te bulunan Heraklius, hemen Araplardan olan bir heyeti buldurur. Müslüman olmayan, hatta Efendimize kanlı kinli düşman olan Ebu Süfyan ve kafiledekiler, kralın huzuruna getirilirler. Onlardan bilgi aldıktan sonra Ebu Süfyan’a: “Eğer bu söylediklerin doğru ise O pek yakında şu ayaklarımı bastığım yere sahip olacaktır. O peygamberin çıkacağını ben biliyordum. Ancak sizden olacağını zannetmiyordum. Eğer ona kavuşabileceğimi bilsem, onunla görüşmek için her zorluğa katlanırdım. Onun yanında olsam ayaklarını yıkardım” diyor.

Sonra mektubu Roma’daki papaya gönderir. Roma’daki papa, bu mektubun sahibinin beklenen peygamber olduğunu bir mektupla Heraklius’a bildirir.

İbni Hacer-il Askalani’nin el-İsabe’de 2/216, Dağatır madedesi No 4211’de  haber verdiğine göre Roma’daki papa Müslüman olmuş.

Müslüman olduğunu papalığın başkilisesinde Hıristiyanlara ilan etmiş ve orada linçe dilerek şehit edilmiş.

Buhari’nin Sahihinin 7’inci hadisinden anladığımıza göre Heraklius, papazları, komutanları, halkın ileri gelenlerini huzuruna çağırmış.


kombi fiyatları Kombi kombici den alınır. Kaliteyi ucuza ve uygun ödeme koşulları ile alın. Her marka kombi fiyatları nı görmek ve eca kombi, buderus kombi, airfel kombi, ariston kombi, baymak kombi, viessmann kombi, airfel klima, daikin klima ürünleri burada. Buderus kombi, eca kombi ve kombi fiyatları.kombi
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk