Reşat Nuri Erol Kuran Ayında KURAN DÜZENİ hatırlatmaları-1
Mustafa İşcan Gurbetçinin emekliliği artık kolaylaştı mı?
Zeki Ceyhan CHP hâlâ aynı CHP!
Kemal Belgin Yaşasın Mendes!
İsmail Hakkı Akkiraz Rabbimizin bire yedi yüz verdiği ibadet
Mine Alpay Gün İnsanlara kapalı evler
Mehmed Şevket Eygi Bir Mektup
Yusuf Kandemir Bu millete ödettiğiniz bedeller yetmedi mi?
M. Hamdi Güner Mülk suresinin mana ve mesajları 6
Şakir Tarım Ah O Yemendir!

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Kemal Belgin
Bir yolun sonu
Kemal Belgin
10 Eylül 2013 Salı 00:00

Başlık önce bizim futbol milli takımımızı kastediyor. Önce ondan başlayayım. Brezilya’da yapılacak Dünya Kupası’na kim gitmek istemez ki? Çünkü orası futbolun büyük bir aşkla yaşandığı ülkedir. Yani İngiltere ile birlikte orada futbol oynandığında bir başka anlam taşır. Ama gelin görün ki biz bu davayı daha başında kaybetmek için her şeyi yaptık. Tuttuk hayatında hiç üst düzey yarışmamış bir teknik adamı “Devrim yapıyoruz” diye takımın başına getirdik. İş tükenmek üzere iken de bu defa Fatih Terim’i oturttuk sehpaya. Oysa işin başında gerçekleri görüp bugünkü atamayı o gün yapsaydık, kim bilir belki de şimdi Romanya maçı hiç bir önem taşımayacaktı.

Neyse bu akşam yolun sonu mu? Göreceğiz, yaşayacağız. Umarım yol bitmez. Ama karşımızda bir beraberliğin bile yeteceği, hatta fikstüre bakarsanız, sanki tek farkla yenilse bile işi önümüzde bitirebilecek bir takım var. Bu nedenle bu akşam ne fazla sevinelim, ne de fazla üzülelim. Ancak futbolumuzu yönetenlerin bir an önce bu işten uzaklaşmaları için dua edelim.

**

Evet, sporda da yolun sonu vardır. Bu bir sporcu, bir yönetici, bir teknik adam için kaçınılmaz sondur. İşte böyle bir kavşakta duran adamlardan biri de basketbolcu Hidayet’tir. Dopingden Amerika’da ceza yemiş, yıkılmış, hemen hemen bütün melekelerinde ciddi kayıplara uğramış ve nüfus cüzdanındaki rakamlar sebebiyle de yolun sonuna gelmiştir. Hidayet, kendisini daha fazla yerlerde süründürmeden önce milli takımı bırakmalı ve sakın ola ki bizim lige düşmemelidir.

***

Yolun sonundaki bir isim de Basketbol Federasyonu başkanı Turgay Demirel’dir. Bunca yıldır o koltukta oturmaktadır. Ve zaman içinde kimilerinin emir kulu gibi davranmaya başlamış, başlangıçtaki reflekslerini kaybetmiş görünmektedir. Tanyeviç’i yeniden başa getirmek bu ülkedeki hocaların tamamına ayıp etmektir. Orhun Ene, Ufuk Sarıca, Ergin Ataman gibi isimler neden  gündeme gelmemiştir? Olan milli takıma olmuş ve bu turnuvadan resmen ve alenen rezil olarak elenmiştir. Faturayı ben mi ödeyeceğim Turgay Bey?

***

Olimpiyat Tanıtım Başkanı Hasan Arat’ın görevini bıraktığını duydum. İşte bazıları için yolun sonu da bu olmamalıdır. Hasan kardeşimi birileri derhal vazgeçirmeli ve yolu onunla devam edilmelidir. Ben, ömrüm yeterse, 2024’ü aldığımızı göreceğime bahse girerim. Tabii Hasan da orada olursa ve de yaşarsak daha da sevinirim.

***

Yolun sonunda olanlardan Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım da var. Şu 3 Temmuz akşamı istifa etmesini söyleyip, yazmıştım. Ogün bunu yapsaydı, ne Fenerbahçe, ne de kendisi bu kadar zarar görecekti. Ama dedik ya, yolun sonunu görmek büyük bir maharet ister. Şayet her yaptığınızı doğru olarak görüp, hatalar zincirinize yeni yeni halkalar eklerseniz, bir gün ayaklarınıza dolanıp sizi yere serer. Ama ne yazık ki koca bir camiayı da kendinizle birlikte düşürürseniz, bu ayıp katlanır.


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

YORUMLAR Toplam (4) adet yorum yapılmıştır
muzaffer tekin - harika bir yazı.
hocam dediklerinizin hepsine katılıyorum.a milli basketbol ve futbol takımları neden dönüp dolaşıp aynı hocalarla çalışıyorlar.eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar derlerdi büyüklerimiz.
murat özlüce - testi
basketbol federayonu, herkesin başarısız olacağında hemfikir olduğu tanyeviçi alay eder gibi bir kez daha göreve getirdiğinde sizden güçlü bir itiraz sesi yükseldi de biz mi duymadık Kemal bey? Dediğiniz doğru, bazı insanlar mesleği artık bırakmalı, spor/skor yazarları dahil..
Mehmet Erdoğan - Biri daha var...
Doping rekoru kıran, şikeden ceza alan, stadlarında ırkçılık yapılan, tribünlerinde şiddet ve küfürün kol gezdiği bir ülkede spor bakanının da istifa etmesi gerekmez mi?
enver ışık - yeni terimler neden yok
alman mili takımını 86 dünya kupasından bu yana takip ederim mili takım hocaları hep yerlerne birni yetiştirler bekunbavur vogts berheme vogts arada völer ve hep almanya dünya kupasında favöri 20 senede bizim kaç tek dir hatırlamıyom ama hatırladıgım tek şey başımız sıkışınca f.terime sarılıyoz.ikinc eleştirimde sayın terime neden yerne hoca yetiştrmiyo bakın ersun yenala tefik lav ve mesut bakal derval denizli yetiştrmedimi ya terim