İsmail Hakkı Akkiraz Yeni Türkiye Mi Yeniden Büyük Türkiye Mi?
Yusuf Ünlü Yaşanan İstihbarat Savaşları
Kemal Belgin Favoriyi bildim Ama ya Volkan’ı...
İsmail Kıllıoğlu Düşünme ve Kavramsallaştırma-II
Reşat Nuri Erol KUR’AN VE İLİM 777. hafta seminer notlarından – 2
Ali Haydar Haksal Sözün değeri
Gülay Pınarbaşı Yeraltına döşenmiş muhteşem taşlar
İbrahim Veli Rutin Dışına Çıkmak
Adnan Öksüz Gül çifti o toplantıda neden yoktu?
Osman Aytekin Yüzsüzler

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Kemal Belgin
Bir yolun sonu
Kemal Belgin
10 Eylül 2013 Salı 00:00

Başlık önce bizim futbol milli takımımızı kastediyor. Önce ondan başlayayım. Brezilya’da yapılacak Dünya Kupası’na kim gitmek istemez ki? Çünkü orası futbolun büyük bir aşkla yaşandığı ülkedir. Yani İngiltere ile birlikte orada futbol oynandığında bir başka anlam taşır. Ama gelin görün ki biz bu davayı daha başında kaybetmek için her şeyi yaptık. Tuttuk hayatında hiç üst düzey yarışmamış bir teknik adamı “Devrim yapıyoruz” diye takımın başına getirdik. İş tükenmek üzere iken de bu defa Fatih Terim’i oturttuk sehpaya. Oysa işin başında gerçekleri görüp bugünkü atamayı o gün yapsaydık, kim bilir belki de şimdi Romanya maçı hiç bir önem taşımayacaktı.

Neyse bu akşam yolun sonu mu? Göreceğiz, yaşayacağız. Umarım yol bitmez. Ama karşımızda bir beraberliğin bile yeteceği, hatta fikstüre bakarsanız, sanki tek farkla yenilse bile işi önümüzde bitirebilecek bir takım var. Bu nedenle bu akşam ne fazla sevinelim, ne de fazla üzülelim. Ancak futbolumuzu yönetenlerin bir an önce bu işten uzaklaşmaları için dua edelim.

**

Evet, sporda da yolun sonu vardır. Bu bir sporcu, bir yönetici, bir teknik adam için kaçınılmaz sondur. İşte böyle bir kavşakta duran adamlardan biri de basketbolcu Hidayet’tir. Dopingden Amerika’da ceza yemiş, yıkılmış, hemen hemen bütün melekelerinde ciddi kayıplara uğramış ve nüfus cüzdanındaki rakamlar sebebiyle de yolun sonuna gelmiştir. Hidayet, kendisini daha fazla yerlerde süründürmeden önce milli takımı bırakmalı ve sakın ola ki bizim lige düşmemelidir.

***

Yolun sonundaki bir isim de Basketbol Federasyonu başkanı Turgay Demirel’dir. Bunca yıldır o koltukta oturmaktadır. Ve zaman içinde kimilerinin emir kulu gibi davranmaya başlamış, başlangıçtaki reflekslerini kaybetmiş görünmektedir. Tanyeviç’i yeniden başa getirmek bu ülkedeki hocaların tamamına ayıp etmektir. Orhun Ene, Ufuk Sarıca, Ergin Ataman gibi isimler neden  gündeme gelmemiştir? Olan milli takıma olmuş ve bu turnuvadan resmen ve alenen rezil olarak elenmiştir. Faturayı ben mi ödeyeceğim Turgay Bey?

***

Olimpiyat Tanıtım Başkanı Hasan Arat’ın görevini bıraktığını duydum. İşte bazıları için yolun sonu da bu olmamalıdır. Hasan kardeşimi birileri derhal vazgeçirmeli ve yolu onunla devam edilmelidir. Ben, ömrüm yeterse, 2024’ü aldığımızı göreceğime bahse girerim. Tabii Hasan da orada olursa ve de yaşarsak daha da sevinirim.

***

Yolun sonunda olanlardan Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım da var. Şu 3 Temmuz akşamı istifa etmesini söyleyip, yazmıştım. Ogün bunu yapsaydı, ne Fenerbahçe, ne de kendisi bu kadar zarar görecekti. Ama dedik ya, yolun sonunu görmek büyük bir maharet ister. Şayet her yaptığınızı doğru olarak görüp, hatalar zincirinize yeni yeni halkalar eklerseniz, bir gün ayaklarınıza dolanıp sizi yere serer. Ama ne yazık ki koca bir camiayı da kendinizle birlikte düşürürseniz, bu ayıp katlanır.


YORUMLAR Toplam (4) adet yorum yapılmıştır
muzaffer tekin - harika bir yazı.
hocam dediklerinizin hepsine katılıyorum.a milli basketbol ve futbol takımları neden dönüp dolaşıp aynı hocalarla çalışıyorlar.eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar derlerdi büyüklerimiz.
murat özlüce - testi
basketbol federayonu, herkesin başarısız olacağında hemfikir olduğu tanyeviçi alay eder gibi bir kez daha göreve getirdiğinde sizden güçlü bir itiraz sesi yükseldi de biz mi duymadık Kemal bey? Dediğiniz doğru, bazı insanlar mesleği artık bırakmalı, spor/skor yazarları dahil..
Mehmet Erdoğan - Biri daha var...
Doping rekoru kıran, şikeden ceza alan, stadlarında ırkçılık yapılan, tribünlerinde şiddet ve küfürün kol gezdiği bir ülkede spor bakanının da istifa etmesi gerekmez mi?
enver ışık - yeni terimler neden yok
alman mili takımını 86 dünya kupasından bu yana takip ederim mili takım hocaları hep yerlerne birni yetiştirler bekunbavur vogts berheme vogts arada völer ve hep almanya dünya kupasında favöri 20 senede bizim kaç tek dir hatırlamıyom ama hatırladıgım tek şey başımız sıkışınca f.terime sarılıyoz.ikinc eleştirimde sayın terime neden yerne hoca yetiştrmiyo bakın ersun yenala tefik lav ve mesut bakal derval denizli yetiştrmedimi ya terim
CHP'den kamuoyu şirketleri için araştırma istemi CHP, "kamuoyu şirketlerinin, cumhurbaşkanlığı seçiminde kişi veya bir parti lehine manipülasyon yaptığı" iddialarının araştırılmasını istedi.
Zekeriya Öz'den MİT hakkında şok iddia Savcı Zekeriya Öz, 7 Şubat krizi hakkında yaptığı açıklamada, devletin PKK ile ülkenin bölünmesi konusunda anlaştığını ileri sürd
TÜBİTAK'tan yurtdışı bursu Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), mühendislik ve teknoloji, tıbbi bilimler, tarımsal bilimler, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında doktora ve doktora sonrası için yurt dışı araştırma bursu veriyor.
Bank Asya'dan uyarı: Suç işliyorlar Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun art arda vergi ve prim tahsilat yetkilerini askıya aldığı Bank Asya, kamuoyunda "itibarsızlaştırma" kampanyası yürütüldüğünü belirterek, bu gelişmelerin "suç" olduğu ve Türk bankacılık sistemine "zarar verdiği" uyarılarında bulundu.
IŞİD Türkiye sınırını 10 dolar rüşvetle geçiyor! Daily Mail gazetesi muhabiri, Batılı cihatçıların IŞİD'e katılmak için nasıl bir yol takip ettiklerini anlamak amacıyla geldiği Hatay’daki izlenimleri paylaştı...
İsteyen özel güvenlikçi başörtüsü takabilir Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin başörtüsü ile görev yapmalarını engelleyen herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını duyurdu.
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk