Hatice ÇAY Kelimelerin söyleyiş etkisi
Ali Haydar Haksal Türkiye, Suriye bataklığından bir an önce çıkmalı
İsmail Kıllıoğlu Neden
İbrahim Veli İnsanlığın kalibresi: Vefa
Zeki Ceyhan Ya ötekiler!
Mustafa İşcan Temmuz zammı emekliye nasıl yansıyacak?
Adnan Öksüz Büyük kulüpte ilginç iftar!
Nedim Odabaş Hayırda yarışmak
Abdülkadir Özkan Koalisyon turları başlasa da ne olacağı görülse
Prof.Dr.Mehmet Seyfettin EROL Suriye Batağından Çıkış!

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Sadrettin Karaduman
ABD Afrikaya mı taşınıyor?
Sadrettin Karaduman
01 Ocak 2013 Salı 01:55

ABD bu defa gözünü Afrika’ya çevirdi. Pentagon, “terörle mücadele” bahanesiyle 35 Afrika ülkesine asker göndermek için düğmeye bastı. Askeri müdahale yapılacak ülkeler arasında Başkan Obama’nın babasının memleketi olan Kenya’da bulunuyor.

Afrika kökenli Başkan’ın emriyle Afrika işgal ediliyor! Bu işgal planı AFRICOM kapsamında yürütülüyor. ABD’nin Yeni Afrika Birleşik Komutanlığı AFRICOM, 2007 yılında bu geniş ve zengin coğrafyada sivil ve askeri operasyonlar düzenlemek amacıyla dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un emriyle kurulmuştu. Bu plan, Libya’dan Kongo’ya Gine Körfezi’nden Somali’ye kadar neredeyse tüm Afrika kıtasını kapsayan geniş bir coğrafyayı hedefliyor. Bu acımasız planın devreye alınmasının hemen ardından Afrika kökenli Başkan Obama’nın Beyaz Saray’a oturması hayli düşündürücü... Emperyalistlerin “her kesimi kendi kutsalıyla vurma” taktiği bütün vahşetiyle devam etmektedir. İnsan düşünmeden edemiyor; 1950’li yıllara kadar beyazlarla lokantada aynı masaya oturamayan, otobüse aynı kapıdan binip inmelerine izin verilmeyen siyahi biri nasıl oldu da ABD’ye başkan seçildi? Hem de iki dönem üst üste. Siyahi başkan tercihinin de sömürgecilerin bir taktiği olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

ABD’nin Afrika’nın güvenliğini tehdit etmeye yönelik geniş kapsamlı bir politikayı uygulamaya koymasının arkasında yatan sebeplerden biri de stratejik hedeflerdir. Askeri politikanın temelinde Çin-ABD rekabetinin yattığı düşünülüyor.

ABD, Çin’in kıtaya nüfuzunu engelleyerek, Çin’in Afrika halkları arasındaki etkinliğinin kökleşmesini önlemek istiyor. Bu ülkenin kıtadaki etkinliğini artırmasından rahatsız olan ABD, bölgede askeri gücünü artırarak hem istihbarat hem de lojistik anlamda güvenliğin kendi kontrolünde olmasını istiyor.

AFRICOM’un görev sahasında dünya’nın önemli deniz yolları da bulunmaktadır. Afrika, bugün dünya petrolünün yüzde 7’sini üretiyor. Dünyadaki altın üretiminin yüzde 30’u bu topraklara ait… Yalnızca Güney Afrika, dünya altın rezervlerinin yüzde 35’ine sahip… Dünya kurulandan beri hep zengin olan Afrika sömürgecilerin 500 yıl önce kıtaya ayak basmasıyla hep fakir duruma düşmüşlerdir. Bu kıta yüzyıllar boyunca Afrikalılardan çok, Batılıların kontrolünde olmuş. Son yıllarda ABD özel olarak buralarla ilgileniyor. Çünkü ABD, kullandığı petrolün yaklaşık yüzde 60’ını ithal ediyor ve bunun yüzde 15’i de (2025’te bu oran yüzde 25 olacak) Afrika’dan sağlanıyor.

Çin’e gelince; Çin,1960’lardan beri buralarda… Ayrıca Afrika’dan en fazla petrol ithal eden ülke… Petrol ihtiyacının yüzde 28’ini Afrika’dan sağlıyor. 2005’te Nijerya’ya 800 milyon dolarlık bir yatırım yapmış; Angola Çin’den 2 milyar dolarlık desteği alınca IMF politikalarını uygulamaktan vazgeçmiş. 2006 Kasım’ında 48 Afrika ülkesinin katılımıyla yapılan Çin–Afrika zirvesinden, Afrika’ya 5 milyar dolarlık bir yatırım kararı çıkmış.

Çin’in Afrika’da attığı her adımı Batılıların bir adım geri çekilmesi anlamını taşıyor. Bu nedenle ABD; her geçen gün işgal’in sınırlarını genişletecektir. İngiltere ve İsrail’in desteğiyle Afrika’yı karıştırmaya, bu fakir insanları birbirine kırdırıp bölgenin zenginliklerini gerçek sahiplerinin ellerinden almaya devam edecektir. Belki yakın bir gelecekte ABD’nin; ağırlıklarını diğer coğrafyalardan çekip Afrika’ya taşıdığına şahit olacağız.


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.