Gülay Pınarbaşı Mutluluğun ve sevginin haritası
İsmail Kıllıoğlu Oligarşik Demokrasi
İbrahim Veli İlmi siyaset sayesinde yenilenmek
Adnan Öksüz Bir Bakan, İki Konuşma
Ali Haydar Haksal Yolculuk içimize
İsmail Hakkı Akkiraz Milli Görüş’ün Temel Esasları ve Saadet Kongresi
Fatma Tuncer Faydasız iş zamanın katilidir
Şakir Tarım Saadet Partili kardeşlerime!
Kemal Belgin Alan razı, satan razı!
Abdülkadir Özkan Cemaat-AK Parti savaşı bitti mi?

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv Anasayfam Yap
Karakter Boyutu
Sadrettin Karaduman
ABD Afrikaya mı taşınıyor?
Sadrettin Karaduman
01 Ocak 2013 Salı 01:55

ABD bu defa gözünü Afrika’ya çevirdi. Pentagon, “terörle mücadele” bahanesiyle 35 Afrika ülkesine asker göndermek için düğmeye bastı. Askeri müdahale yapılacak ülkeler arasında Başkan Obama’nın babasının memleketi olan Kenya’da bulunuyor.

Afrika kökenli Başkan’ın emriyle Afrika işgal ediliyor! Bu işgal planı AFRICOM kapsamında yürütülüyor. ABD’nin Yeni Afrika Birleşik Komutanlığı AFRICOM, 2007 yılında bu geniş ve zengin coğrafyada sivil ve askeri operasyonlar düzenlemek amacıyla dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un emriyle kurulmuştu. Bu plan, Libya’dan Kongo’ya Gine Körfezi’nden Somali’ye kadar neredeyse tüm Afrika kıtasını kapsayan geniş bir coğrafyayı hedefliyor. Bu acımasız planın devreye alınmasının hemen ardından Afrika kökenli Başkan Obama’nın Beyaz Saray’a oturması hayli düşündürücü... Emperyalistlerin “her kesimi kendi kutsalıyla vurma” taktiği bütün vahşetiyle devam etmektedir. İnsan düşünmeden edemiyor; 1950’li yıllara kadar beyazlarla lokantada aynı masaya oturamayan, otobüse aynı kapıdan binip inmelerine izin verilmeyen siyahi biri nasıl oldu da ABD’ye başkan seçildi? Hem de iki dönem üst üste. Siyahi başkan tercihinin de sömürgecilerin bir taktiği olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

ABD’nin Afrika’nın güvenliğini tehdit etmeye yönelik geniş kapsamlı bir politikayı uygulamaya koymasının arkasında yatan sebeplerden biri de stratejik hedeflerdir. Askeri politikanın temelinde Çin-ABD rekabetinin yattığı düşünülüyor.

ABD, Çin’in kıtaya nüfuzunu engelleyerek, Çin’in Afrika halkları arasındaki etkinliğinin kökleşmesini önlemek istiyor. Bu ülkenin kıtadaki etkinliğini artırmasından rahatsız olan ABD, bölgede askeri gücünü artırarak hem istihbarat hem de lojistik anlamda güvenliğin kendi kontrolünde olmasını istiyor.

AFRICOM’un görev sahasında dünya’nın önemli deniz yolları da bulunmaktadır. Afrika, bugün dünya petrolünün yüzde 7’sini üretiyor. Dünyadaki altın üretiminin yüzde 30’u bu topraklara ait… Yalnızca Güney Afrika, dünya altın rezervlerinin yüzde 35’ine sahip… Dünya kurulandan beri hep zengin olan Afrika sömürgecilerin 500 yıl önce kıtaya ayak basmasıyla hep fakir duruma düşmüşlerdir. Bu kıta yüzyıllar boyunca Afrikalılardan çok, Batılıların kontrolünde olmuş. Son yıllarda ABD özel olarak buralarla ilgileniyor. Çünkü ABD, kullandığı petrolün yaklaşık yüzde 60’ını ithal ediyor ve bunun yüzde 15’i de (2025’te bu oran yüzde 25 olacak) Afrika’dan sağlanıyor.

Çin’e gelince; Çin,1960’lardan beri buralarda… Ayrıca Afrika’dan en fazla petrol ithal eden ülke… Petrol ihtiyacının yüzde 28’ini Afrika’dan sağlıyor. 2005’te Nijerya’ya 800 milyon dolarlık bir yatırım yapmış; Angola Çin’den 2 milyar dolarlık desteği alınca IMF politikalarını uygulamaktan vazgeçmiş. 2006 Kasım’ında 48 Afrika ülkesinin katılımıyla yapılan Çin–Afrika zirvesinden, Afrika’ya 5 milyar dolarlık bir yatırım kararı çıkmış.

Çin’in Afrika’da attığı her adımı Batılıların bir adım geri çekilmesi anlamını taşıyor. Bu nedenle ABD; her geçen gün işgal’in sınırlarını genişletecektir. İngiltere ve İsrail’in desteğiyle Afrika’yı karıştırmaya, bu fakir insanları birbirine kırdırıp bölgenin zenginliklerini gerçek sahiplerinin ellerinden almaya devam edecektir. Belki yakın bir gelecekte ABD’nin; ağırlıklarını diğer coğrafyalardan çekip Afrika’ya taşıdığına şahit olacağız.


kombi fiyatları Kombi kombici den alınır. Kaliteyi ucuza ve uygun ödeme koşulları ile alın. Her marka kombi fiyatları nı görmek ve eca kombi, buderus kombi, airfel kombi, ariston kombi, baymak kombi, viessmann kombi, airfel klima, daikin klima ürünleri burada. Buderus kombi, eca kombi ve kombi fiyatları.kombi
Eskişehir Seri İlanları Sitesi www.eskisehirilan.tk