Kartlı ödemelerin payı son 5 yılda 4 puan arttı

Kartlı ödemelerin payı son 5 yılda 4 puan arttı
Eklenme Tarihi: 08.07.2017 21:45

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, hanehalkı harcamalarındaki kartlı ödemelerin payı 2012’de yüzde 35 seviyesindeyken, son bir yıldaki harcamalar göz önüne alındığında bu oran yüzde 39 seviyesine çıktı. Böylece, hanehalkı harcamalarında kartlı ödemelerin payı son 5 yılda 4 puan artış gösterdi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, tüketicinin kredi kartına dokunmaktan korkar olduğunu söylerken, yüksek faiz, komisyon ve kredi kartı aidatlarından korunmak için pasif bir direniş gösterdiğini belirterek, “Türkiye’de tüketici fahiş kredi kartı faizleri, haksız komisyon ve aidatlardan çok müşteki oldu” ifadelerini kullandı. 
 
Bankacılık işlemlerine yönelik şikayetlerin 2015’te başvuruların yüzde 93’ünü oluşturduğuna dikkat çeken Hekimci, bu dönemde tüketicilerin şikayetlerinde yüzde 90-94 oranında haklı çıktığını ve bu durumun kamuoyunda bir güvensizlik yarattığını ifade etti.
 

KREDİ KARTINI EN ÇOK KADINLAR TERCİH EDİYOR

“Tüm teknolojik olanaklar ve kolaylıklarına rağmen tüketici kredi kartına elini atarken çok düşünmek zorunda” diyen Hekimci, bilinçli tüketicinin kredi kartına mesafeli durduğunu belirterek şu sözleri söyledi:
“Gözlemlerimize göre, kadın tüketiciler erkeklere göre kredi kartını taksit olanakları ve para taşımanın riskini azalttığı için daha fazla tercih ediyor. Yine genellikle gelir düzeyi düşük tüketicilerin ertelenemeyen gereksinimlerini karşılamak için kredi kartı kullandıklarını gözlemliyoruz. Gelir düzeyi yüksek olan tüketiciler ise daha rahat nakit olanağına sahip olduklarından kredi kartlarını sadece mecbur kalındığı durumlarda kullanmak gerektiğini düşünüyor. Bu durumun oluşumunda kredi kartı kullanımının özellikle ülkemizdeki olumsuz imajı önemli bir etken.”