Necati Tuncer Leylekler Hacıdır taşlayanları acıtır
Ali Emre KAFKAS Büyüyen üretim değil, borç ve ithalattır
Adnan Öksüz Kaybolanlar (1)
Ali Haydar Haksal Hayatımızı kuşatan yabancılıklar
Prof.Dr.Burhanettin Can 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler Provokasyonundan
Mustafa K. Topaloğlu Erkeklerin Geleceği Tehlikede!..
Sadrettin Karaduman Hayırlı Olan Orta Yoldur
BURHAN BOZGEYİK Allah u Azimüşşân Layıkıyla Tanıtılmıyor
Burak Kıllıoğlu Gerçeğe takla attırmak
Fatma Tuncer Yaşam Biçimi

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
İsrail işgal ettiği topraklardan derhal çekilsin....
İsrail işgal ettiği topraklardan derhal çekilsin....
20 Mart 2013 Çarşamba 15:10
Filistin-İsrail sorununun çözülebilmesi için İsrailin 1967 yılından beri işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistinin bir devlet olarak tanınması gerekiyor."

Mısır Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, "Filistin-İsrail sorununun çözülebilmesi için İsrail’in 1967 yılından beri işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’in bir devlet olarak tanınması gerekiyor." dedi.

İş Yaşamına Hazırlık ve Girişimcilik Dersleriyle desteklediği öğrencilerinin,  Kariyer ve Yaşam Programı’yla da sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere katılmalarını teşvik eden Okan Üniversitesi
“Dünya Kültürleri Dersi”ni hayata geçirdi.

Ülkelerinin Türkiye’deki en önemli temsilcileri olan büyükelçiler, başkonsoloslar, konsoloslar ve kültür ataşeleri, ülkelerini ve kültürlerini Dünya Kültürleri Dersi’nde Okan’lı öğrencilere anlatıyor.

Hindistan ve Nepal temsilcilerinin ardından dersin 3’üncü konuğu, 19 Mart 2013 Salı günü Mısır Arap Cumhuriyeti Büyükelçisi Abderahman Salaheldin oldu. Mısır’daki son siyasal gelişmelerden ve bölgedeki ilişkilere ve Türkiye ile yapılan işbirliklerine kadar birçok konuda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Salah El-Din, “Filistin-İsrail sorununun çözülebilmesi için İsrail’in 1967 yılından beri işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’in bir devlet olarak tanınması gerekiyor. Bu konuda Mısır ve Türkiye tek ses olacaktır ve birlikte hareket edecektir” diye konuştu.

Okan Üniversitesi’nin Tuzla Kampüsü’ndeki Osman Hamdi Bey Konferans Salonu’nda düzenlenen “Dünya Kültürleri Dersi”nin bu haftaki konuğu Mısır Arap Cumhuriyeti Büyükelçisi Abderahman Salaheldin’di. Konuşmasına Türkiye ve Mısır tarihindeki ortak paydalardan bahsederek başlayan Salaheldin, “Bizim tarihimiz birlikte iç içe geçmiş bir tarihtir. Kültürlerimiz birbirine son derece yakın. Tarihi ve siyasi nedenlerle yaklaşık 1 asır boyunca birbirimizden biraz uzak kaldık. Şimdi bunu telafi edebilmek için çok aktif bir çaba gösteriyoruz. Her iki taraf da bu çabayı gösteriyor. Hem Türk tarafı, hem Arap tarafı.

Birçok Türk genci de Tahrir Meydanı’ndaydı
Mısır ile Türklerin ilişkisinin çok özel olduğunu belirten Abderahman Salaheldin, “Türkler Anadolu’ya yerleşmeden önce Mısır’a geldiler. Mısır Kraliyet Ailesi doğrudan doğruya Osmanlı soyundan gelen bir aileydi” dedi. 2011 Ocak ayında Tahrir Meydanı’ndaki gösteriler sırasında birçok Türk gencinin de orada olduğunu belirten Salaheldin şunları söyledi: “Kimi turist olarak gelmişti, kimi öğrenci olarak bulunuyordu, kimi ailesi ile birlikte gelmişti. Tahrir Meydanı’ndaki olayların içinde bulunmuş birçok Türk genci var. Aileleri benden onları meydandan uzaklaştırmamı istedi aslında. Fakat onlar kalmak istiyor ve neler olup bittiğini tamamen anlamak istiyorlardı. Hala da birçok Türk üniversite öğrencisi bana devrimden sonra neler olup bittiğini öğrenmek için onlarca soru soruyor. Sokaklarda hala gençlerin ve başkalarının sokaklarda protesto gösterileri yaptığını görüyorlar ve devrimden sonra ne olduğunu tam anlayamıyorlar. Sizin gibi gençler 25 Ocak’ta Tahrir Meydanı’na çıktıklarında 3 amaç için oradaydılar. İş, özgürlük ve adalet için. Gençler okullarından mezun oluyor fakat iş bulamıyor ve aile kuramıyorlardı.”

“Türkiye, bölgeyi destek güç olarak kullanıyor”
Türkiye’nin, Turgut Özal döneminden itibaren yakın coğrafyalardaki ülkelerle ilişkilerini geliştirdiğini belirten Salaheldin, şöyle konuştu: “Son yıllarda bu adımlar artarak devam etti. Politik düzeyde bakarsak Türkiye aslında küresel politika içinde bir güç haline geliyor. Bölgeyi kendisine bir destek gücü olarak kullanması söz konusu. Ekonomik alanda ise Avrupa dışında bu bölge ile de ekonomik bağlar kuruldu. Mısır’ın dış politikasının hangi yönde geliştiğini görüyorsunuz. Mısır’ın Filistin Halkı’nın davasına desteği giderek güçleniyor ve bu desteği Filistinli siyasi gruplar arasında ayrım yapmadan gerçekleştiriyor. Hamas ile İsrail arasında Kasım ayında bir ateşkes imzalanmıştı. Bunda Mısır’ın katkısı büyüktü. Gerçek çözüm 1967 yılından itibaren İsrail’in işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’in bir devlet olarak tanınmasıdır. Bu konuda Mısır ve Türkiye tek ses olacaktır ve birlikte hareket edecektir.” 

Eğitiminizin bir dönemini Mısır’da geçirin
Konuşmasında Okan Üniversitesi öğrencilerini Mısır’a davet eden Salaheldin, “Burada bulunan arkadaşlarımızı Mısır’a gelip bizim toplumumuzu daha yakından tanımaları için davet ediyorum. Ben aslında üniversite yetkilileriyle de konuştum. Mısır’da eğitiminizin bir döneminizi geçirme konusunda olanaklar yaratılması için elimizden geleni yapacağız. Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümünüz zaten Mısır’a öğrenci gönderiyormuş. Ben onun da ötesinde diğer bölümlerde okumakta olan öğrencilerin de, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi gibi, Mısır’a gelip bir dönem geçirmelerinin kendileri için çok yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

Her hafta bir ülke temsilcisi
Farklı ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel durumlarını öğrencilere o ülkenin resmi temsilcileri vasıtasıyla sunmayı amaçlayan Dünya Kültürleri Dersi’nde ülke temsilcileri kendilerine ayrılan bir hafta davetli konuşmacı olarak Okan Üniversitesi öğrencileriyle buluşuyor. Yabancı diplomatlarla birebir tanışma imkanı bulan öğrenciler, o ülkelerle ilgili doğrudan bilgi alıp merak ettikleri sorulara cevap bulabiliyor. Koordinatörlüğünü Okan Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Yarar’ın yaptığı İnsan Bilimleri Birimi’ne bağlı derse katılan ve ülkelere göre gruplandırılan öğrencilere derslerin ardından ödev çalışmaları yaptırııyor. Ödev çalışması sonucunda öğrencilere proje notu veriliyor. Dünya Kültürleri Dersi, ülke temsilcilerinin ziyaretlerinin yanısıra ülkeler ve yabancı üniversiteler arasında işbirliği geliştirilmesi açısından da önem taşıyor.

Kültürlerini de sergileyecekler
Dünya Kültürleri Dersi’ne katılan temsilcilerden bazıları sadece konuşma yapmakla kalmayıp yerel halk dansları topluluklarını da üniversiteye getirerek ülkelerinin tanıtımına katkı sağlıyor. Renkli görüntülerin yaşandığı, ülkeleri tanıtan belgesellerin ve kısa metrajlı filmlerin gösterildiği, kültürel etkileşimin yanısıra güncel konuların tüm yönleriyle de tartışıldığı dersin katılımcıları, konuşmalarını İngilizce ya da Türkçe yapıyor. Dünya Kültürleri Dersi’nin bir sonraki konuğu, 26 Mart 2013 Salı günü Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği adına Blanca Nievez Garcia Cruz olacak.

(milligazete.com.tr)

HABER ETİKETLERİ: mısır, büyükelçisi, okan, üniversitesinde, konuştu, israil, çekilsin,

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

Almanya tarihi kara lekeyle dolu Almanya Federal Meclisinde (Bundestag) Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu, sosyal paylaşım sitesi twitterdan aldığı yabancı karşıtlığı ve nefret içeren mesajlar nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.
ABDden İrana yenİ yaptırımlar Senatonun Bankacılık Komitesinde ele alınan Senato Dış İlişkiler Komitesinin eski başkanı olan Demokrat Partili New Jersey Senatörü Bob Menendez ile İrana yaptırımların savunuculuğunu yapan Cumhuriyetçi Senatör Mark Kirk tarafından hazırlanan Nükleer Silahsız İran Tasarısı 2015 adlı tasarı, 4e karşı 18 oyla kabul edildi.
Teksas kanunu! Müslümanlardan İsraİl bayrağı altında yemİn İstedİ
Çinin kimlik İşkencesi! Çin işgali altındaki Doğu Türkistanda iletişimi sağlayan elektronik eşyaları kimlik ibrazıyla satın alma zorunluluğu getirildi.
Irkçı Le Pen önde gidiyor Fransada 200 bin tirajlı haftalık magazin, siyaset dergisi Marianne, Ülkede yapılan anket sonuçlarına göre ırkçı ve İslâm düşmanı Front National (Ulusal Cephe Partisi) lideri Marine Le Pen önümüzdeki Pazar günü seçim olsaydı, tüm siyasileri sollardı diye yazdı.
Irakta kanlı Cuma: 114 ölü Başkent Bağdatın El Bab El Şerki bölgesindeki Askeri üniforma satışına tahsis edilen kalabalık çarşıda kimliği belirsiz kişilerce yerleştirilen bir bomba patladı, patlamadan sonra olay yerine gelen polislerin arasına dalan bir intihar eylemcisi kendini havaya uçurdu.