Nedim Odabaş Hayırda yarışmak
Prof.Dr.Mehmet Seyfettin EROL Suriye Batağından Çıkış!
Reşat Nuri Erol Kuran Ayında KURAN DÜZENİ hatırlatmaları-2
HÜSEYİN AKIN İran üzerine kırık dökük notlar
Şakir Tarım Cihat Bir İnsanlık Vazifesi
İshak Beyazay Müslümanların Ramazanla imtihanı
Mehtap Kayaoğlu Çocuklarınızı yalnızlaştırarak büyütmeyin!
Adnan Öksüz Zurnanın zırt dediği yer!
Ali Haydar Haksal İstiklâl Marşındaki Irk Kavramı ve HDPnin Tutumu
Ahmet Yavuz Tam pansiyon vekiller!

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Gürcüler İslam’ı kendi istekleri ile kabul ettiler
Gürcüler İslam’ı kendi istekleri ile kabul ettiler
26 Mart 2013 Salı 03:00
Gürcü tarihini ve Gürcülerin İslam ve Osmanlı ile ilişkilerini ele alan araştırmacı yazar Murat Kasap, Gürcülerin Müslüman olma sürecini anlatıyor.

Bütün yönleri ile Gürcü dosyası -5

 

Gürcü tarihini ve Gürcülerin İslam ve Osmanlı ile ilişkilerini ele alan araştırmacı yazar Murat Kasap, Gürcülerin Müslüman olma sürecini anlatıyor. Özellikle Osmanlı Gürcülerini araştıran Kasap, Gürcüler İslamiyet’i kendi istekleriyle kabul ettiklerini söyledi.

Osmanlı Devleti de egemenliği altına aldığı topraklarda yaşayan Gürcülerin Müslüman olmaları yönünde herhangi bir şiddete dayalı politika izlemediğini belirten Kasap, Osmanlı’nın Gürcülerle iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını belirtti.

Hıristiyan Gürcülerin medeniyet,  edebiyat, örf ve adetlerinde büyük ölçüde İslam milletlerinin etkisi olduğunu söyleyen Kasap; “Kafkasya toplumları arasında ilk Müslüman olan halk Gürcülerdir. Gürcü ileri gelenleri İslam kuvvetlerine karşı direnç göstermediler. Osmanlıların da Gürcülere dini yönden baskı uyguladıklarına dair hiçbir bilgiye rastlanmamaktadır” dedi.

 

Yusuf Han Kardelen / İstanbul

 

Açıkça sorayım; Gürcüler zorla mı Müslüman oldular?

 

Asla. Tarih bunun böyle olmadığını zaten gözler önüne seriyor. Gürcüler İslamiyet’i kendi istekleriyle kabul etmiştir.  Osmanlı Devleti de egemenliği altına aldığı topraklarda yaşayan Gürcülerin Müslüman olmaları yönünde herhangi bir şiddete dayalı politika izlememiştir.  Devlet Gürcülerle iyi ilişkiler kurmaya çalışmış,  Müslüman olan Gürcü beylerine eski yerleri sancak olarak geri vermiş, ölen Hristiyan beylerin mülklerini itaat ve hizmet şartıyla onların çocuklarına geri vermiştir. Osmanlıların Gürcülere dini yönden baskı uyguladıklarına dair bilgilere rastlanmamaktadır. Osmanlılar Gürcü hanedanlığını ortadan kaldırmayı düşünmemişlerdir. Bilakis Gürcü krallarının tahtlarını, Gürcü Hristiyan kilisesinin idari hakları daima muhafaza etmişlerdir. Gürcülerin dil ve haklarına daima hürmet gösterilmiştir. 1828–1829 yıllarında meydana gelen Osmanlı-Rus Harbi sonunda büyük oranda Müslüman Gürcü göçü yaşanmış, periyodik olarak Rus egemenliğine yakın sınır bölgelerinden, Osmanlı Devleti sınırlarındaki merkezi bölgelere, İstanbul ve Marmara bölgelerine, hicret edilmiştir.

 

Peki, kalanlar? 

 

Batum ve civarında yaşan ve göç etmeyen Müslüman Gürcüler ve Lazlar, Rus yönetimine karşı Osmanlı tarafını tutarak ayaklanmışlar, ayaklanma sonunda Çoruh Vadisi’nde yaşayan 52.000 kişilik nüfustan sadece 7.000 kişi hayatta kalabildi. 1929’da Acara bölgesindeki Müslümanlar Bolşeviklerin İslam’a uyguladıkları baskı nedeniyle bir isyan başlatır ve bunun sonucu olarak binlerce Gürcü, sınır bölgelerinden çeşitli yerlere sürülür.  Ayrıca Ahıska’da yaşayan Müslüman halk da Orta Asya’ya sürgünü gönderildi.

 

OSMANLI GİTTİKTEN SONRA İSLAM’IN YAYILMASI ZORLA ENGELLENDİ

 

Osmanlı gittikten sonra neler oldu?

 

Osmanlı’nın geri çekilmesi bu topraklarda İslamiyet’in yayılmasını engellenmiş,  Müslümanların çoğu da Türkiye ve İran’a göç etmiştir. Günümüzde Gürcistan’da yaşayan Müslümanların sayısı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü Sovyet döneminde nüfüs sayımında dinin belirtilmemesi ve Müslüman isimlerin yasaklanmış olması bu konuda sağlıklı bir bilgi elde etme imkânını ortadan kaldırmıştır.  Tiflis, Batum ve diğer bazı şehirlerde Osmanlı ve İran dönemlerine ait 200’ü aşkın cami mevcut iken bunların çoğu Sovyet döneminde yıktırılmış ya da kapatılmış, başka hizmetlere tahsis edilmiştir. 

 

Osmanlı’ya hicret eden Gürcüler ne yaptı?

 

Bu hicret eden Gürcüler, Osmanlı Devleti’nde birçok siyaset adamı, mülki ve askeri memur yetişmiş, devlete hizmet etmiş ve devletin takdirine mazhar olmuştur.  Gürcü paşalar ve devlet adamları açıktan olmasa da hemşehrilerini kollamışlardır.  İstanbul, İslami yüksek eğitim ve öğretim vermesi açısından gürcüler için merkez idi. Dönemin İslam felsefesi ve Kur’an ilimlerinin öğretiminin merkezi olan Fatih Camii medresesinde ve İstanbul hukuk fakültesinde çok sayıda gürcü eğitim gördü.  Ayrıca, imparatorluğun bazı bölgelerinde Gürcü hanedanlar oluşturuldu.   Hasan Paşa ve Ahmet Paşa tarafından Bağdat ve civarında oluşturulan ve 18. yüzyılın başından, 19. yüzyılın ortalarına kadar varlığını devam ettiren Bağdat Gürcü Memlük Hanedanı ya da Bağdat Kölemen Ocağı denilen yönetim  ve bu yüzyılda Mısır’da çoğunluğu oluşturan Gürcü asıllı Memlük yönetimi   buna bir örnektir.  /Devamı yarın

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

YORUMLAR Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
basın yayın - Gürcü;
Bir arkadaşa ' sen hangi soydansın?' diye sordum. ' ben gürcüyüm' dedi. Yanımızda bir diğer arkadaş daha vardı, ve gürcü ile nurcu' yu aynı şey sanıyormuş.., 'nurcuların hangisindensin?' dedi. Çok güldüydük hep birlikte sonra...