Mevlüt Özcan Kuran Okunmayan Evler
Ekrem Şama Kudüste Tapınak Şövalyeleri örgütünün kurulması
İsmail Hakkı Akkiraz İnfak, insanı cehennem ateşinden korur
F.Yılmaz Altınöz Şeytani proje
Prof.Dr.Burhanettin Can Taksim Kadife Darbe Sürecinin 7 Haziran 2015 Genel Seçimler Aşaması - 4: İlahi İkaz
Ali Haydar Haksal Müslüman Kürt Halkı İslâm milletindendir
Sadrettin Karaduman Çember daralıyor
Abdülkadir Özkan Olmayacak hayaller kuranların kaçınılmaz sonu!.
Adnan Öksüz Davutoğluna Koalisyon Tüyoları
BURHAN BOZGEYİK Yeryüzünün (Düzme) Padişahları Nerede?

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Başörtüsüne özgürlük için 10 milyon imza
Başörtüsüne özgürlük için 10 milyon imza
10 Ocak 2013 Perşembe 05:40
Darbecilere, yönetmeliğinizi de alın gidin diyen Memur-Senden kamuda başörtüsüne özgürlük eylemi...

10 yıldan beri tek başına iktidar olmasına rağmen başörtüsü sorununu çözüme kavuşturamayan AKP, bundan sonra da somut bir adım atacak gibi görünmüyor. Hükümeti çözüme zorlamak isteyen STK’lar, Memur-Sen’in öncülüğünde kamuda “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” şeklinde büyük bir kampanya başlattı.
 

Ankara Bürosu

Memur-Sen, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ adıyla, kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı. Konuyla ilgili olarak konfederasyon genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Gündoğdu, temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdiklerini belirtti. Savundukları değer ve ilkelere yönelik dayatmaların her zaman karşısında durduklarını söyleyen Gündoğdu, “Bu kararlılığımızın yansıması olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü elde etmeleri kapsamında başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilde basın açıklamaları yapmış ve yeni yılın ilk mesai gününde ülke genelinde gerçekleştirdiği ‘serbest kıyafetle işe gitme’ sivil itaatsizlik eylemiyle bu yöndeki taleplere dikkat çekilmiştir” dedi.

Bugün bu çalışmalarına, vatandaşları da dahil ederek ‘Özgürlük için 10 Milyon İmza’ kampanyası başlattıkları bilgisini veren Gündoğdu, kampanya sonucunda toplanacak imzaları, Başbakanlık’a sunacaklarını kaydetti. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in darbeci zihniyetin bir kalıntısı olduğunu belirten Gündoğdu, çalışanların saç tarama şekline, ayakkabı modeline, etek boyuna, gömlek yakasına, bıyığına, favorisine ve süveterine karışan bu yönetmeliğin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 
 
Başbakanı seçen kadın, kendi kıyafetini seçemiyor!
 
TBMM içtüzüğünün 56. maddesinde ‘Bayanlar tayyör giyerler’ maddesi sebebiyle başörtülü milletvekiline izin verilmediğine dikkat çeken Gündoğdu, “Karşımızdaki tablo şudur: Milletin seçtiği vekiller, kendi kıyafetini seçememektedir. Başbakanı, cumhurbaşkanını seçen kadınlarımız, çalışma hayatında kendi kıyafetini seçememektedir. Başı açık çalışabilen kadınlar varken, başını örterek çalışma hakkını kullanamayan kadınlar gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Milyonların oyuyla milletvekili seçilen Merve Kavakçı’ya, darbe dönemi ürünü bir içtüzükle haddi bildirilmiştir” ifadelerini kullandı. Okullardaki kılık kıyafet özgürlüğünü takdir ettiklerini söyleyen Gündoğdu, derse ve okula tanınmış ayrıcalık ve özgürlüğün öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamına tanınmış bir hak olmadığına dikkat çekti. Okula ve derse özgürlük tanıyan anlayışın, bireyi görmezden gelmemesi gerektiğini ifade eden Ahmet Gündoğdu, özgürlüğün herkese tanınması beklentisine karşılık vermesi çağrısında bulundu.
 
 

Devlet, kadına psikolojik şiddet uyguluyor

Referandumda kadınlara ayrıcalık hakkının onaylandığını da söyleyen Gündoğdu, “Kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan, cinsiyet ayrımcılığıdır, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır” şeklinde konuştu. Gündoğdu, “Bir yanda büyüyen Türkiye ideali, bir yanda kılla tüyle uğraşan tek tipçi devlet mantığı” diyerek yaşanan çarpıklığa dikkat çekti. Kampanya süreciyle ilgili de bilgi veren Gündoğdu, il, ilçe ve işyerlerinde de stantlar açacaklarını belirterek, başörtüsü yasağının kalkması taleplerini de içeren ve 30 günde toplayacakları imzaları hayata geçirilmek üzere Başbakanlık’a sunacaklarını söyledi. Daha sonra konuya ilgi ve destekleri için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM ve siyasi partilere bilgi vereceklerini söyleyen Ahmet Gündoğdu, toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşlarını da kampanyalarına destek olmaya çağırdı. Ahmet Gündoğdu ayrıca, kampanyayla ilgili olarak www.ozgurlukicin10milyonimza.com adıyla internet sitesi açtıklarını da sözlerine ekledi. Memur-Sen Genel Merkezi’ndeki basın toplantısına Memur-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile bağlı sendikaların genel başkan ve genel merkez yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, şube başkanları ve üyeler katıldı.

 

 

 


HABER ETİKETLERİ: başörtüsü, insanhakları, memursen,

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

YORUMLAR Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
şukru ceylan - baş ortusu
doguştan verilen hakkı insan engelleyemez bu yaptıgınız bu kampanyayı yapan kişileri tebrik ederim