Abdülkadir Özkan Yeni anayasa koalisyon pazarlığında
Prof.Dr.Mehmet Seyfettin EROL Türkiyeye 5K Operasyonu!
Ali Haydar Haksal Türkiye İsrail ilişkileri normalleşiyor
İsmail Hakkı Akkiraz Türkiyeyi bekleyen tehlike ve ikiz yasalar
Mustafa Yıldırım Ya fitre hesabı yanlış ya iftar mönüsü fiyatı fahiş!
Kemal Belgin Emre olayı!
Mahmut Toptaş Müslüman kanıyla sınırlarımızı çiziyorlar
Ahmet Yavuz BAYKAL 1 NUMARAYA ADAY!
Adnan Öksüz ZÜBEYDE KAMALAKTAN SAMİMİ İTİRAFLAR!..
Zeki Ceyhan Güle veryansın!

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Balkan Harbi'nde edebiyat
Balkan Harbi'nde edebiyat
20 Ekim 2012 Cumartesi 00:10
Balkan Harbi'nde edebiyat

Türk Edebiyatı dergisi yeni sayısında Balkan Savaşı'nın detaylarını okuyucusuyla paylaşıyor. "Balkan Harbi'nde yaşanan büyük acılar en derin ifadesini hiç şüphesiz Mehmed Âkif'in Hakkın Sesleri'nde bulmuştu" diyen dergi ilginç detaylar barındırıyor.

Birinci Balkan Harbi, tam yüz yıl önce 8 Ekim'de başlamış, 30 Mayıs 1913 tarihinde sona ermişti. Bu yedi aylık savaşta yüz binlerce sivil Müslüman katledildi. Bulgar askerleri Çatalca'ya dayandılar ve Edirne'ye girip kanlı çizmeleriyle Selimiye'yi kirlettiler, tahrip ettiler. Ve göçler, göçler, göçler... Neredeyse bütün Rumeli'yi kaybettik, Edirne'yi bile...

Bu korkunç gerçek, bizim için yüz kızartıcı anlaşma olan Londra Muahedesi'yle resmiyet kazandı. Sadece Edirne'yi daha sonra geri alabildik. Mehmed Âkif, Safahat'ın üçüncü kitabı olan Hakkın Sesleri'nde başta İttihatçılar olmak üzere bütün gafil yöneticileri "üç beyinsiz kafa", Fatih Kürsüsünde ise "beş altı sefil" diye tarif etmiştir. Balkan Harbi'nde yaşanan büyük acılar en derin ifadesini hiç şüphesiz Mehmed Âkif'in Hakkın Sesleri'nde bulmuştu. Vatansever bir aydın olarak ata yurdunun kaybından duyduğu derin acıyı mısralarına bütün samimiyetiyle döken Âkif ve bu savaşı bizzat yaşamış bir asker olan Ömer Seyfeddin olmasaydı, Balkan trajedisi edebiyatımıza pek yansımamış olacaktı. Türk Edebiyatı dergisi bu büyük trajedinin 100. yılı dolayısıyla, başka neler yazılmış diye merak etmiş. Hazırlanan özel dosyanın organizasyonunu, derginin yazarlarından Yrd. Dr. Sezai Coşkun üstlenmiş. Balkan Harbi ve savaş edebiyatı üzerine çalışmış bir akademisyen olan Prof. Dr. Harun Duman'la söyleşi ilgi çekici. Ayrıca Balkan Harbi'nin Necati Cumalı'nın eserlerine nasıl yansıdığını araştırmış ve Sevinç Çokum'un Bizim Diyar adlı romanı hakkında bir değerlendirme yazısı kaleme almış. .

Altan Deliorman hatırlanıyor

Prof. Dr. Hülya Argunşah, Ömer Seyfeddin'in Balkan Günlüğü'nü ele almış. Dr. Nesime Ceyhan Akça, Balkan Harbi felaketinin hikâyelerdeki izlerini araştırırken, Mehmet Samsakçı da Sâmiha Ayverdi'nin Mesihpaşa İmamı adlı romanını analiz etmiş. Bu romanda, bilindiği gibi, inancının ve ibadetinin mânâsını yitirmiş bir medreselinin, imamlık yaptığı Mesihpaşa Camii'nde sığınan perişan Rumeli muhacirleriyle haşir neşir olurken gerçek aşkı buluşu hikâye edilir.

Mehmet Güneş'in yazısında, Balkan Harbi acılarının Âkif'in şiirleri dâhil, Türk şiirindeki akisleri gözden geçiriliyor. Bu sayıda ayrıca Belkıs İbrahimhakkıoğlu'nun kısa bir süre önce kaybettiğimiz Altan Deliorman hakkında bir yazısını ve Recep Seyhan'ın "Güneşin Doğduğu Yerde" isimli ilgi çekici bir hikâyesini okuyacaksınız. "Hazine-i Evrak" köşesinde merhum Prof. Dr. Mehmet Kaplan'ın Nüvit Özdoğru'ya yazdığı, hâlen Yusuf Çağlar arşivinde bulunan mektubu yer alıyor. Derginin şairleri ise şu isimlerden oluşuyor: Kosovalı şair Taner Güçlütürk, Kalender Yıldız, Cengizhan Orakçı, Mehmet Aycı, İsmail Aykanat, Mehmet Narlı, Mehmet Özdemir, Ahmettahsin Erdoğan, Niyazi Mete Gürgan, Rasim Demirtaş, Ziya Paşa Akyürek ve Sabri Kaplan...

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.