Zeki Ceyhan Tam vakti değil miydi?
HÜSEYİN AKIN Biz ne zaman medenileşirsek din o zaman şehirleşir
Nedim Odabaş Kibrin iflası
İshak Beyazay Kim bu ırgatlar? Tez vurun başını!
Prof. Dr. Ata Atun Vatandaşlık ve Yurttaşlık Eziyeti
BURHAN BOZGEYİK Ramazan-ı Şerif, Ahlakı Güzelleştirmek İçin Büyük Fırsat
Mehtap Kayaoğlu Evlilikte mutlu olmanın pratik yollar
Mehmed Şevket Eygi Tek Kurtuluş Yolu İslâmı İlan Etmektir
Reşat Nuri Erol Hûd Suresi ve Adil Kuran Düzeni
Abdülkadir Özkan Yeni anayasa koalisyon pazarlığında

Gazete Abonelik Temsilcilikler Arşiv
Karakter Boyutu
Aytunç Altındal öldü
Aytunç Altındal öldü
18 Kasım 2013 Pazartesi 10:15
Gazeteci yazar ve araştırmacı Aytunç Altındal hayatını kaybetti.

Gazeteci yazar ve araştırmacı Aytunç Altındal hayatını kaybetti.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Altındal 68 yaşındaydı.

ALTINDAL'IN CENAZE PROGRAMI: 

Gece saatlerinde yaşamını yitiren Altındal'ın cenazesi, yarın öğle vakti Şakirin Camisi'nde kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek.

AYTUNÇ ALTINDAL KİMDİR?

 

İstanbul'da 1945'te dünyaya gelen Altındal, 1983'te İsviçre'de Modus Vivendi Kültür Merkezi'ni kurarak 10 yıl yönetti. 1989 yılında Rusya'da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı.

Altındal, 1992'de İngiltere Edinburg'taki Akademik Proje İdari Heyeti üyeliğine seçildi, 1993'te Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu Bilimsel Kuruluna üye oldu. Gazeteci yazar Altındal, aynı yıl Avusturya'nın Graz şehrindeki Karl-Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen Avrupa'nın Laik Vasiyeti adlı uluslararası konferansta oturum ve bölüm başkanlığına seçildi.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton'un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu'nun "Sakıncasız" adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Altındal'ın, 1992'de İngitere'de yayınlanan Three Faces of Jesus (Üç İsa) adlı kitabı dünyada büyük ilgi görmüştü.

Asıl adı Aytun. 12 Eylül darbesi öncesi, yargılandığı bir davada ismi nedeni ile hakimin, ‘Ermeni misin?’ sorusu ile karşılaşınca pantolununu indirir ve, ‘hayır değilim, işte ıspatı’ yanıtını verir. Bu yanıt O’na 2.5 yıl daha ceza verilmesine neden olur. Zira mahkemeye hakaret etmiş sayılır. 

ADINI DEĞİŞTİRDİ

Bu sorulara muhatap olmamak için Aytun olan adını Aytunç olarak değiştirdi. Kitaplarının önemli bir kısmını Aytun Altındal adı ile yayınladı.
Aytunç Altındal 12 Ocak 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Cavit Altındal Beşiktaş’ta futbol oynadı. Çerkez asıllı gazeteci, yazar ve araştırmacı. Dinler, felsefe, gizli örgütler konularında makaleler ve kitaplar yazdı. 

1973'TE YURT DIŞINA KAÇTI

Siyasi çalkantıların can aldığı 1973 yılında yazdığı Partizan adlı şiir kitabı nedeniyle 7.5 yıl hapis cezasına çarptırılınc a yurt dışına kaçtı. İsveç’te yaşadığı 1975 yılında yazdığı Marksist Yaklaşımla Türkiye’de kadın isimli kitabını çıkardı. 1984’de Süreç yayınlarını kurdu ve bünyesinde aynı adlı dergiyi çıkardı. 

SIRLARIM VAR AMA...

Dönüşüm yılları döneminde Rusya’da kültür danışmanlığı (1989) yaptı. Yaşamı üzerine spekülasyonlar yapıldı. Gizemli yaşamıyla ilgili sorulan bir soruya, “Sırlarım var ama anı cimrisi değilim. Hepsini mezara götürecek halim yok” yanıtını verdi. 

ÜÇ İSA KİTABI BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

1992’de İngiltere’de yayınladığı Üç İsa kitabı Dünya çapında büyük yankı uyandırdı. 
1995’de merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And İnternational Affairs örgütüne davet edilen ilk ve tek Türk konuşmacı oldu. Isaac Newton’un bilinmeyen bir kitabını yayınlayan Altındal, şiir, deneme ve inceleme türlerinden eserler de verdi. Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün, Haber gazetelerinde yazdı, çeviriler yaptı. 

3 ŞİİR KİTABI YASAKLANDI

Türkiye’de ve Dünya’da casuslar, Tanrı Neden Fikir Değiştirdi, Üç İsa, Gül ve Haç Kardeşliği, Vatikan ve Papa’nın Gizli Türkiye Senaryosu, Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri’nin de aralarında bulunduğu 12 kitap yazdı. Yasaklanan Partizan, Dinmeyen ve Anılan ile birlikte toplam 5 şiir kitabı yazdı. Uyuşturucu Maddeler Sorunu, Haşhaş ve Emperyalizm, Niçin Eşit İşe Eşit Ücret Değil, Laiklik ve Siyasal Kültür ve Yöntem isimli incelemeler yayınladı.

HABER ETİKETLERİ: Aytunç Altındal , vefat etme,

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Milsan Basın Sanayii A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Milli Gazete tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve milligazete.com.tr’ye aktif link verilerek alıntılanabilir.

YORUMLAR Toplam (4) adet yorum yapılmıştır
RAMAZAN KAVAS - Allah Rahmet Eylesin
Abimizin mekanı cennet olsun hak-adalet için çabalayan bir insandı.
Yücel BEYHAN - Mücahit Altındal
Allah (c.c.) Rahmet etsin. Rahmetli Erbakan hocamın da danışmalığını yapan bu yürekli insanın cenazesinde bir Milli Görüşçü olarak bulunmak isterim.
Murat Aydın - Mekanı cennet olsun
Değerli bir insandı. Allah rahmet etsin. Düşünce ve araştırma camiası için büyük kayıp. Yakınlarına Allah sabır versin. Mekanı cennet olsun.
İbrahim Halil - Allah rahmet eylesin
En son programlarından bir tanesinde şöyle demişti: Erbakan Hoca tebliğ ederek çok sayıda kişinin Müslüman olmasına vesile olmuştur. Benim kendi gözlerimle şahit olduğum yaklaşık 200 kişi Erbakan Hoca vesilesiyle Müslüman olmuştur. Bu konu ciddi bir şekilde araştırılmalıdır.