MHP Kurultayı'nda karar çıktı

mhp,kurultay

MHP Çağrı Heyeti tarafından ilan edilen MHP Tüzük Kurultayı bugün Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştirildi. Kurultaydan gelen son dakika haberlerine göre, tüzük değişikliğine dair tüm önergeler oy birliğiyle kabul edildi.

TÜM ÖNERGELER KABUL EDİLDİ

MHP Olağanüstü Kurultay daki tüzük değişikliğine dair tüm önergeler oy birliğiyle kabul edildi.

17.10 ALİ GÜNGÖR E İADE-İ İTİBAR

Kurultayda 14 değişiklik önergesi verildi. 2001 yılında partiden ihraç edilen, 2014 yılında yaşamını yitiren eski Milletvekili Ali Güngör için de iade-i itibar kararı çıktı.

17.00 KURULTAY İÇİN 10 TEMMUZ KARARI

Kurultay da Olağanüstü Büyük Kongrenin 10 Temmuz 2016 tarihinde Arena Spor Salonunda yapılması oy birliğiyle gündeme alınması kabul edildi. Kurultayın 10 Temmuz 2016 tarihinde yeterli çoğunlukla toplanamaması durumunda ise 17 Temmuz 2016 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de toplanılacağı belirtildi. Diğer yandan, 7 Haziran’dan sonra işlenen tüm disiplin cezaları kaldırılması gündeme alınması da kabul edildi.

16.35 DİVAN BAŞKANI NDAN AÇIKLAMA

Divan Başkanlığı na seçilen Musavvat Dervişoğlu,  "Az önce bir tartışma yaşanmış gibi algılanmış olabilir. Elbette sabahın erken saatlerinde buraya geldiniz. Salonun fiziki şartlarını görüyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Elbette siz bu kadar sabretmişken, bizden de sabır ve feragat istediniz, biz de ona uyduk ancak bu divan çok özel bir divan. Bu divanda bulunan arkadaşlarımın üç tanesi var ki hakikaten yerleri doldurulamayacak nitelikleri taşıyor" dedi.

"Divan üyelerimizin biri Söğüt Belediye Başkanı, Söğüt kuruluş demektir." diyen Dervişoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Polatlı Belediye Başkanımız Mürsel Bey vardı, Polatlı kurtuluş demektir. Ve bize bir emanet, bizim bu divanda sadece adımız var, başbuğumuz, cennet mekan Alparslan Türkeş in Pınarbaşı Belediye Başkanı bu divanın üyesi. Şimdi ben bu divanda kurtuluşun sembolü olan Mürsel Bey i varsayarak, yüksek müsaadelerinizle gündeme geçmek istiyorum."

Musavvat Dervişoğlu nun açılış konuşmasının ardından, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başladı.

15.45 MHP GENEL MERKEZİ NDEN İMZA İTİRAZI

MHP Genel Merkezi Kaynakları konuştu.  Bize ulaşan bilgiye göre noter tasdikli delege imza sayısı 495  denildi. Ankara 13. Noterliği ise şu ana kadar 657 imza aldıklarını ve sayım işleminin sürdüğünü söyledi.

15.10 GENEL BAŞKANLAR EL ELE SAHNEYE ÇIKTI

MHP Genel Başkan Adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Süleyman Servet Sazak ve Sait Gönen sahneye el ele çıktı. MHP li muhaliflerin bu adımı, "muhalefette çatlak" haberlerine ilişkin bir mesaj olarak nitelendirildi.

14.35 DİVAN BAŞKANI MUSAVVAT DERVİŞOĞLU

Divan Başkanlığı için Müsavat Dervişoğlu ve Hüseyin Türkoğlu önerildi. Bu durum delegelerin tepkisine neden oldu. Delege salonda "Tek Liste" sloganı attı. MHP Genel Başkan Adaylarının yaptığı istişare sonucu Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu.

13.50 MUHALİFLERİN HEDEFİ TÜZÜĞÜN 63. MADDESİ

Muhaliflerin temek amacı, parti tüzüğünün olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen 63. Madde de yer alan, "Bu toplantılarda sadece toplantı gündeminde yer alan konular görüşülür ve karara bağlanır, olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz" ibaresini seçimin yapılmasını sağlayacak şekilde değiştirmek.

Ancak bunun dışında Genel Merkez in adaylara ve onlara destek olan delegelere karşı kullanmayı planladığı "ihraç" silahını elinden alacak bir tüzük değişikliği yapılması da gündemde.

13.25 ÇAĞRI HEYETİ İMZA SAYISINI AÇIKLADI

MHP Çağrı Heyeti, imza veren delege sayısını resmi olarak açıkladı. Çağrı Heyeti, 752 delege sayısının toplandığını belirtti. MHP de toplam delege sayısı 1187, salt çoğunluk için 595 delegenin imzası gerekiyordu. Salt çoğunluğun, yani delegelerin üçte ikisi imza verdi.

12.20 SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

MHP Tüzük Kurultayı nın toplanması için delege sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu. Kurultay da yeterli sayı olan noter onaylı 594 delegeye ulaşıldığı açıklanırken, 900 delege sınırının aşılması bekleniyor.

11.40 BAHÇELİ MHP GENEL MERKEZİ NDE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre ye ilişkin gelişmeleri buradan takip edeceği öğrenildi. Öte yandan, bir grup partili de olağanüstü kongreyi, MHP Genel Merkezi nin girişindeki televizyondan takip ediyor.

MHP Tüzük Kurultayı nın toplanması için gerekli olan delege sayısına ulaşıldığı bilgisi verildi. MHP Tüzük Kurultayı nın toplanması için delege sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu.

11.15 SİNAN OĞAN DAN AÇIKLAMA

Sinan Oğan, MHP Genel Merkezi nin yapacağı hamlelere karşı delegelerin salona noter tespitiyle giriş yaptığını açıkladı.

MUHALİFLER AYRILDI MI?

Sinan Oğan açıklamasında ayrıca şöyl konuştu:

"Kurultay konularını konuşmak için iftar daveti vardı. Meral hanım işleri nedeniyle katılamadı. Kim ayrı tutmak isterse kendini ülkücüler onu cezalandırır. Birliği kurmak için bu kurultaya geldik. Gün birlik günüdür."

11.00 AYRI AYRI OTURDULAR

Kongre salonunda Meral Akşener i destekleyenler bir tarafta,  Güç Birliği hareketine katılan adayları destekleyenler ise ayrı bir tarafta oturuyor.

10.15 AKŞENER VE AYDIN SALONDA

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener ve Koray Aydın, 10.15 sıralarında salona girdi. Akşener ve Aydın sloganlar eşliğinde karşılandı.

09.30 İLK GELEN İSİM ÜMİT ÖZDAĞ OLDU

Kurultay salonuna ilk gelen Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ oldu. 09.32 de gelen Özdağ ile birlikte Yusuf Halaçoğlu da salona giriş yaptı.

543 İMZA YETERLİ

Toplam 1241 delegenin bulunduğu MHP de  "Seçimli olağanüstü kurultay yapılamaz" maddesinin kaldırılması için toplam 543 imza yeterli oluyor.

DELEGE SAYISI 700 Ü GEÇERSE CİDDİ MESAJ OLACAK

Bugün gerçekleştirilecek MHP kurultayına, katılım Genel Başkan Bahçeli yi de mesaj niteliği taşıyacak.

700 ile 800 arasında delegenin katılımı halinde Genel Merkez yönetimine güvensizlik  mesajı taşıyacak. Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ da, kurultaya 800 delegenin katılması halinde Bahçeli nin aday olamayacağını belirterek, "Bahçeli istenmediğinin farkında, gitmek istiyor aslında ama bırakmıyorlar" ifadelerini kullandı.

Kulislerde, kurultaya katılacak delege sayısının 600 ila 900 kişi olacağı konuşuluyor.

BAHÇELİ: KURULTAY YASAL DEĞİL

Bahçeli, dün yaptığı yazılı açıklamada ise, bugünkü kurultayın yok hükmünde olduğunu öne sürerek "Arkadaşlarımız 19 Haziran’da yasal olmayan bir kurultaya davet edildi. Ankara’nın dışında, ayrı yargı çevresi olan Akyurt ilçesinde parti kurultayı yapmak yasal bir işlem değildir" dedi.

Genel başkan adayları arasında öne çıkan isimlerden Meral Akşener ise, tüzük kurultayından sonra 10 Temmuz’da Genel Başkan seçiminin yapılabileceğini söylemişti.

MHP KURULTAYI YARGI SÜRECİ

Genel Merkez yönetimi ile muhalifler arasındaki olağanüstü kurultay, salonlardan önce, mahkemelerde yaşandı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi nin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi nin MHP de olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin kararını oy birliğiyle onamasının ardından Çağrı Heyeti Yargıtay dan aldığı yetkiye dayanarak, kurultayın 19 Haziran tarihinde Ankara Büyük Otel Kongre Merkezi nde toplanmasına karar verildiği açıkladı.

MHP PARTİ TÜZÜĞÜ NE DİYOR?

MHP’nin anayasası olan parti tüzüğüne göre, bugünkü tüzük kurultayının geçersiz sayılma olasılığı var. Zira parti tüzüğünün 64. maddesine göre kurultay, Genel Başkan veya teşkilât işlerini yürüten Genel Başkan Yardımcısı ya da Genel Başkanın görevlendireceği Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından usulüne uygun olarak yoklama yapıldıktan sonra yeterli çoğunluk sağlanmışsa açılabiliyor.

20 Haziran 2016 - SiyasetYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR