Zekât

Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay, Ramazan ayının her yönüyle insanı çepeçevre sardığını belirterek, ...

Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay, Ramazan ayının her yönüyle insanı çepeçevre sardığını belirterek, bir çok ibadetin bu ay içerisinde gerçekleştirildiğini söyledi. Erenay, “Zekât da Ramazan ayı içerisinde bundan dolayı verilmektedir. Kur’an-ı Kerim’de namazla birlikte zekâttan bahseden birçok ayet vardır. Cenab-ı Hak, iman ve namazdan sonra zekâttan söz ediyor. Zekât fakir ile zengin Müslümanlar arasında bir dayanışma ve kaynaşmadır. Zengin kendi malının zekâtını fakire vermekle şefkat ediyor ve onu sevdiğini ona hissettiriyor. Ramazanın feyzinden olabildiğince daha fazla istifade edebilmek, Ramazan ayının bereketine daha fazla kavuşabilmek adına, fakir fukara ve yoksul insanlar daha çok gözetilmeye çalışılmakta, bu anlamda Müslümanlar daha fazla gayret göstermektedir” diye konuştu.

“ZEKAT ALACAK KİŞİ FAKİR VE YOKSUL OLMALI”

Zekatın, fakir Müslümanın hakkı olduğunu belirten Erenay, “Zekât, fakir, muhtaç ve yoksul olan insanlara verilmesi gereken ibadettir. Zekâtın kendisinde temizlik vardır. Yüce Rabbimizin bize vermiş olduğu maldan fakir ve yoksul olan insanların hakkını ayırarak o malımızı temizleme söz konusudur. Zekât elbette ki Müslüman’ın hakkıdır. Alacak kişinin fakir ve yoksul olması esastır. Zekâtları alması gereken kesimlere, zekâtların verilmesi lazım. Zekât, en yakınımızdan başlayarak en uzağımızdakini kadar fakir olma ölçüsüne göre verilir. Bir Müslüman, bakmakla yükümlü olduğuna zekât veremez” ifadelerini kullandı.

29 Haziran 2016 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR