Alageyiklerin nesli tehlike altında

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi, anayurdu Güneybatı Anadolu olan alageyiklerin neslinin ciddi bir tehlike altında olduğu uyarısında bulundu.

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, dünya alageyiklerinin doğum yerinin Antalya olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"1960'lı yıllarda başlatılan koruma çalışmalarına karşın alageyik neslinin ciddi bir tehdit altında bulunmaktadır. Alageyikler Türkiye'de sadece Düzlerçamı'nda bulunuyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu çok yerinde bir davranışla yumurtadan çıkışlarını gözledikten sonra 'Caretta carettaların da Valisi' olduğunu söyledi. Kutluyoruz. Valimizden nesli gerçekten tehdit altındaki alageyikleri Düzlerçamı'nda koruma alanında ziyaret ederek, alageyiklerin de valisi olduğunu dile getirmesini bekliyoruz."

Alageyiklerin yaşama alanlarının başta kentleşme, tarım alanlarının genişlemesi, doğal yaşama alanları ormanların parçalanması gibi nedenlerle hızla daraldığı vurgulanan açıklamada, "Alageyikler kültürümüzde bıraktıkları köklü etkileri nedeniyle Antalya'nın simge hayvan türü olmayı hak ediyorlar. Öncelikle çocuklarımıza alageyikleri, en azından deniz kaplumbağaları kadar tanıtabilmenin yollarını aramalı ve Antalya'yı alageyiklerin anavatanı olarak da tanıtabilmenin yollarını aramalıyız" denildi.

28 Ekim 2016 - Aile & Yaşam


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR