Ortadoğu’yu yeniden kuşattılar

SASAM’da konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, uzun ve geniş kapsamlı konferansında Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılara değinerek...

Ankara Bürosu

Kısa adı SASAM olan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği ‘15 Temmuz Sonrası Türkiye ve 2017’ konulu konferansta konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, dünya ve Ortadoğu haritaları üzerinde konuyu anlattı. Karamollaoğlu, “Ortadoğu ülkelerini yeniden şekillendirmek için yeni haritalar sahaya sürmeye başladılar” dedi. Konuşmasına, “Bugün meydana gelen gelişmelerin tarihine bakmak gerekir. Son yüzyıllık geçmişimizi göz önünde bulundurmalıyız” diyerek başlayan Karamollaoğlu, tarihin iyi bilinmesi gerektiğine işaret ederek, bölgesel sorunların birlikte hareket ederek çözülebileceğinin altını çizdi.

LAHANA DA BÜYÜK AMA NE YAĞI VAR NE DE PROTEİNİ

KARAMOLLAOĞLU, İslam dünyası ve Ortadoğu’daki sorunların çözümü için Türkiye’nin güçlü olması gerektiğini söyleyerek, ekonomi konusunda uyardı. Karamollaoğlu, “Elbette bir ülkenin güçlü olması ekonomisi ile olur. Sebzelerin içinde en büyüğü lahanadır. Yemesi güzeldir, turşusu da güzeldir. Ama iş güce geldiğinde lahananın ne yağı vardır ne de proteini. Biz şimdi lahana gibi büyüdük, ama güçlenmedik” diye uyardı.

ÇİN TEHLİKESİNE DİKKAT

Karamollaoğlu, “Türkiye dünyanın en stratejik noktasında bulunuyor” ifadelerini kullanarak, bütün ülkelerin gözünün Türkiye’de olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, “Burada herkesin gözü var. Bu ise bizim için avantaj olabilir ancak zayıf iseniz bu sizin için dezavantaja dönüşür. Gücünüz varsa bunu kullanıp başkaları üzerine etki ederek kullanabiliriz. Bu bölgede ayrıca dünyanın en zengin petrol yatakları da mevcut. Herkes bunlara  da sahip olmak istiyor. Şimdi Çin de bunlara sahip olmak istiyor. Çin, bu yüzden her yere saldırıyor. Afrika’da bile bir milyon Çin şirketi var. Amerika doğrudan doğruya sömürüyor ama Çin ise şimdi sadece veriyor. İlerde ne yapacak şu an pek bilinmiyor. Çin, iki milyarlık İslam âlemi ile de ekonomik olarak iyi geçinmek istiyor” dedi.

Yüz yıl sonra Ortadoğu’daki ülkelerin sınırlarının değiştirildiği yeni haritalar sahaya sürüldüğünü de sözlerine ekleyen Karamollaoğlu, “Almaya Birinci Dünya Harbi’nden yirmi yıl sonra dünyaya savaş ilan etti. 1917 yılında ise İngiltere Balfour Deklarasyonu’nu yayınlayarak, İsrail kurulmasına destek olduğunu açıklamıştı.  Ortadoğu’nun nasıl haritalandırılacağına da birlikte karar vermişler. Tüm bunlar ile birlikte Sevr Antlaşması da bize dayatılmış oldu. Anadolu bile pay edilmişti. Bugünkü sınırlarımız da böylece ortaya çıkmış oluyor. Amerika, Ortadoğu’yu emelleri doğrultusunda yeni haritalar ile kuşatmaya başladı. Hedefledikleri asıl harita ise Arz-ı Mevud haritasıdır. Bu ideallerini gerçekleştiremediler. Şimdi de bunun peşindeler” uyarısında bulundu.

SOĞUK SAVAŞ SONRASI YENİ DÖNEM

“İkinci Dünya Savaşı sonrası ise insanları düşündürtmediler. Rusya ve Amerika ile karşılıklı atışmalar neticesinde İsrail bölgede giderek genişledi” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Bazı Müslüman ülkeler de bu dönemde Amerika’nın yanında yer aldı. Soğuk savaş sonrası ise yeni bir döneme girildi. Bu dönemde farklı bir ideal ortaya atıldı. Dünyayı kontrol etme hedefi için tek rakipleri Müslümanlardı.”

BATI’YI BİZ İDEALLEŞTİRİYORUZ

Karamollaoğlu, konuşmasının bir bölümünde ise Batılıların düşünce sistemlerini eleştirerek, ikiyüzlü bir tavırları olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, “Batılıların devlet yönetiminde insaf yoktur, adaleti bile hiçe sayarlar. Demokrasi sadece ise kendileri için vardır. Bunun için de 11 Eylül’ü planladılar. Binlerce Müslüman’ı alıp Guantanamo’ya koydular. Haçlı seferleri dediler. Batı’yı biz idealize ediyoruz. ‘Batı gibi olmalıyız, onlara yaklaşmalıyız, onların değerlerini benimsemeliyiz’ diyoruz. Neymiş, demokrasiymiş, hukukun üstünlüğüymüş. Batı hiçbir zaman bunları içselleştirmedi ki. Menfaati geldiğinde bu kuralları çiğnemekten çekinmedi” dedi.

İRAN İLE SAVAŞTIRMANIN GAYRETİNDELER

Son dönemde Türkiye ile İran arasında soğuk rüzgârlar estirmek için çaba sarf edenlerin olduğunu da ifade eden Karamollaoğlu şu sözlerle uyarılarda bulundu: “Arap Baharı konusunda biz uyarılarda bulunduk. Bahar, sonbahara dönüşmeden bile kışa dönüştü. Bu sefer vesayet savaşları başladı. Birbirleri ile çarpışacak yeni gruplar oluşturdular. Irkçılık ve mezhepçiliği kullandılar. Biz, İran ile 400 yıldır harp etmemişiz. Birileri şimdi bizim aramızda savaş çıkarmak istiyorlar. Kim faydalanacak bundan, elbette ki dış güçler. O kadar açık ve net ki, niye biz birbirimiz ile kavga edelim. Ortadoğu kan gölüne döndü. Maalesef ölen de, öldüren de Müslüman.”

YENİ BİR DÜNYAYI TÜRKİYE KURABİLİR

Ortadoğu ve İslam ülkelerinde yaşanan tüm sorunların ancak Türkiye’nin öncülüğünde sonlandırılabileceğinin de altını çizen Karamollaoğlu, “Yeniden Büyük Türkiye nasıl olacak? Bunun için öncelikle manevi kalkınma ve beraberinde ise maddi kalkınmayı başarmalıyız. Bunu yaparsak ise yeni bir dünya ortaya çıkar” dedi.

EKONOMİMİZ LAHANAYA BENZİYOR

Türkiye’nin her anlamda güçlü olması gerektiğine de işaret eden Karamollaoğlu, ekonomiyi lahanaya benzetti. Karamollaoğlu, “Ekonomik büyüme diyorlar. Elbette bir ülkenin güçlü olması ekonomisi ile olur. Sebzelerin içinde en büyüğü lahanadır. Yemesi güzeldir, turşusu da güzeldir. Ama iş güce geldiğinde lahananın ne yağı vardır ne de proteini. Biz şimdi lahana gibi büyüdük, ama güçlenmedik. Bu bizim için değil, tüm İslam ülkeleri için geçerli” değerlendirmesini yaptı.

Millî Gazete

03 Aralık 2016 -


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR