GİMDES Başkanı: Helal olmayan gıdalar toplum sağlığını tehdit ediyor

GIDA ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırma Derneği (GİMDES) Genel Başkanı Dr Hüseyin Kami Büyüközer, yaptığı a...

GIDA ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırma Derneği (GİMDES) Genel Başkanı Dr Hüseyin Kami Büyüközer, yaptığı açıklama da reklamlarda övgü ile bahsedilen helal olmayan bazı gıdaların insan sağlığını tehdit ettini söyledi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Helal Gıda ve Beslenme Kulübü tarafından 'Ne Yediğinin Farkında Mısın?' konulu helal gıda konferansa katılan GİMDES Genel Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal sertifikalama, dünyada ve Türkiye’de helal gıda arayışları konularında bilgiler verdi. Toplumun bir an önce helal gıda ile yaşamaya başlaması gerektiğini vurgulayan Büyüközer, şöyle dedi:

"Televizyonlarda allayıp pullayıp sağlığı tehdit eden yiyeceklerin reklamlarını yaparak, bize ait olmayan bir sistemin algısını oluşturuyorlar. Reklamlarda övgü ile bahsedilen birçok gıdalarda helal olmayan toplum sağlığını tehdit eden maddeler içeriyor. Biran evvel bu reklamlar ile yıkanan beynimizi temizleyip helal gıdalara dönmemiz ve yakınlarımızı teşvik etmemiz gerekiyor."

Helal gıda arayışlarının ilk olarak ABD’de başlatıldığına değinen Büyüközer, GİMDES’in kuruluşundan sonra Türkiye’de bilimsel olarak helal gıda arayışına girildiğini ekledi. Konferansın sonunda katılımcılara helal gıda sertifikalı kek dağıtıldı.

17 Aralık 2016 - SağlıkYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR