Aman dikkat! Mide ekşimesi kanser belirtisi…

Mide yanması, şişkinlik ve bulantısı olanlar bu habere dikkat! Çünkü bu belirtileri yaşayanlar mide kanseri olabilirler. Uzmanlar, özel...

Mide yanması, şişkinlik ve bulantısı olanlar bu habere dikkat! Çünkü bu belirtileri yaşayanlar mide kanseri olabilirler. Uzmanlar, özellikle 55 yaşından sonra başlayan ve sıklıkla tekrarlanan mide yanması, şişkinlik ve bulantı şikayetlerinin mide kanseri belirtisi ihtimalinin olabileceğinin altını çiziyorlar.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Remzi Beştaş, sıklıkla tekrarlanan mide yanması, şişkinlik ve bulantı şikayetlerine dikkat çekerek, şunları ifade etti:

"Aşırı yağlı yemeklerin tüketilmesi, asitli içeceklerden çay, kahve, kola gibi içeceklerin tüketilmesi, asitli meyvelerden mandalina, portakal, limon greyfurt gibi meyvelerin fazla yenilmesi, yeterince çiğnenmeden yemeklerin yutulması, alkolün fazla tüketilmesi gibi nedenlerle mide ekşimesi şikayeti meydana gelmektedir. Mide ekşimesi şikayeti genellikle hastalar tarafından çok dikkate alınan bir semptom değildir. Basit yaşam tarzı değişiklikleriyle bu şikayetlerden kurtulacaklarına inanırlar. İki haftadan fazla süren ve haftada ikiden, üçten fazla bu şikayetleri hissedenlerin doktorlara başvurması ve gerekli tedaviyi almaları önerilmektedir. Tedavisinde basit yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet önerileri başta yapılır. Bu hastaların yemekleri iyi çiğnemesi, yemek sırasında konuşmamaları, asitli içecekleri fazla tüketmemeleri, asitli meyvelerden uzak durmaları, bir öğünde fazla yemek yememeleri, özellikle akşamları fazla yağlı yemek yememeleri ve yemek yedikten sonra uzanmamaları gerekir. Sigara tüketimi de bu tarz şikayetlere sebep olduğu için sigara tüketimi de azaltılmalı eğer mümkünse bırakılmalı. Hekimlerin uygulayacağı tedavi yöntemi de yine diyet ve yaşam tarzı değişiklikleridir. Bunun yanında mide asidinin baskılanmasını sağlayan ilaçların kullanılmasını da söylüyoruz"

Uzm. Dr. Beştaş,55 yaşından sonra bu tip semptomlarla karşılaşanların durumu hafife almaması gerektiğini dile getirdi.

Bu belirtileri yaşayan hastalara ise, zaman kaybetmeden hekime başvurmaları öneriliyor.

03 Ocak 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR