Türk ve Osmanlı mutfağının lezzet durağı: Eşraf

Eşraf Osmanlı Türk Mutfağı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uçar, “Biz bu işi hem manevi boyutuyla yapıyoruz, hem de ecdadımızın bizlere bıraktığı tarihsel değerlere sahip çıkarak bir lezzet harmanını insanlarımıza sunuyoruz” dedi.

Nedim ODABAŞ

Eşraf Restaurant’ın tarihsel değerlere yaslanarak bir lezzet harmanı ürettiğini, insanlarımızın damak tadına uygun modern dokunuşlarla Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminin birbirinden güzel mutfak değerlerini insanlarımıza aktardığını belirten Eşraf Osmanlı Türk Mutfağı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uçar, “Tarihsel değerlerimizi insanlarımızla buluşturmak adına çok önemli bir misyona sahibiz. Osmanlı’dan bize miras kalan birbirinden güzel lezzetleri, günümüz şartlarında yorumlayarak, orjinaline sadık kalarak yenilikler getiren restaurantımız, bu noktada İstanbul’da ender bulunacak niteliktedir” dedi.  Metin Uçar, “Biz bu işi hem manevi boyutuyla yapıyoruz, hem de ecdadımızın değerlerine sahip çıkmayı misyon ediniyoruz. 2012 yılında kurulan Osmanlı ve Türk mutfağını araştırma geliştirme derneğinin yaptığı çalışmalar neticesinde, bir vizyon üretmek için kurulan restaurantımızda, dünyanın en büyük mutfaklarından birisi olan Türk mutfağının ecdad yadigarı lezzetleri ortaya koymak bizim için onurdur ve geleneklerimize sahip çıkmak adına çok büyük gururdur” dedi.

KEMİK SUYU İLE TERBİYE

Eşraf’ta tüm yemeklerin kuzinede yapıldığını ve kemik suyu ile terbiye edilerek pişirildiğini belirten Uçar, “Dönerimiz bazılarının yaptığı gibi göstermelik olarak değil, gerçek odun ateşinde pişirilir. Et yemeklerimiz helal kesim olması çerçevesinde dikkat, özen ve titizlikle hazırlanır. Yemeklerimizde hakiki zeytinyağı kullanılır, hakiki tereyağı kullanılır. Ürünlerimizde kesinlikle iç yağı, margarin, renklendirici ve glikoz kullanılmaz. Ve kesinlikle günlük olarak tüketimini gerçekleştiririz. Kalitemiz ve kalite konseptimiz bunu gerektiriyor. Milli manevi değerlere olan özenimiz, ecdadımıza sahip çıkma misyon ve vizyonumuzu bir prensip olarak sürdürmeye kararlıyız. Eşraf tarihsel mazimizin mirası olarak bunu sürdürmeye bundan böyle de devam edecektir” diye konuştu.

ECDAD YADİGARI SOFRALARIMIZ

Lezzet hassasiyetlerini, tarihi misyonlarını, bu misyona uygun Cumhuriyet dönemi ve Osmanlı yemeklerini kategorik olarak menülerine itinayla yerleştirdiklerini belirten Uçar, “15’inci, 16’ncı yüzyıl ecdadımızın lezzet haritasını çok özel bir taramayla elden geçirdik. Bu yemeklerin nasıl uygulandığı noktasında uluslar arası yayınları elde ettik. Fatih Sultan Mehmet Han dönemi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi ve diğer ecdad yadigarı lezzet haritalarımızın günümüze uygulanabilir nitelikte olanları, eğer misafirlerimiz özel olarak talep ederlerse, en kısa zamanda sofralarına bir ecdad yadigarı olarak koyabiliyoruz. Mesela, Fatih Sultan Mehmet’in çok sevdiği Mutancana yemeğini dönemindeki gibi aynen uygulasak, müthiş bir kalori ortaya çıkmış olur. Ama biz bu yemeğin günümüzde uygulanabilecek nitelikteki en güzel boyutunu ortaya koymaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Aynı anda 280 kişiyi ağırlayabildiklerini belirten Uçar, “130 kişilik salonlarımız var. Bu salonlarda her türlü iş yemeği, düğün, nişan, sünnet yemeklerini organize edebiliyoruz. Talep edilen her menüyü gerçekleştiriyoruz. Otoparkımız ise 60 araç kapasiteli. Kalitemiz, lezzetimiz, damak tadınızın garantisi olacak, buna garanti verebilirim” diye konuştu.

10 Ocak 2017 - Aile & Yaşam


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR