Fire hesabı!

Kritik eşik 9 fireyle aşıldı. şimdi sıra maddeler için taktik süreçte…

Cumhurbaşkanlığı sistemi esaslı anayasa değişikliğini öngören teklifin ilk gününde geneli üzerinde yapılan oylamada maraton fireyle başladı. Teklifi destekleyen iki parti olan AK Parti ve MHP’nin oy kullanan vekil sayısı toplam oyları 352 olmasına rağmen evet oyları 338 gibi kritik eşikte kaldı ve toplamda 14 hayır oyu çıktı. İktidar ve MHP’de, “İkna edilmeyi bekleyen vekiller” gündemde!

Türkiye’ye yeni bir tartışma ve ayrışma konusu olarak Meclis gündeminde görüşülen başkanlık sistemi maratonu gergin başladı, gergin sürüyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi esaslı anayasa değişikliğini öngören teklifin ilk gün görüşmelerindeki geneli üzerine yapılan oylamada 330 barajı 8 oyla aşıldı. Teklifi destekleyen iki partinin oy kullanan vekil sayısı 352 olmasına rağmen, evet oyları 338’de kaldı, 14 hayır oyu çıktı. Daha önce MHP’den 5 vekil hayır oyu vereceğini açıklamıştı. Buna 9 oy daha ilave edilmiş oldu. Önceki gece maddelere geçilmesi için yapılan oylamaya 480 milletvekili katıldı. Kabul cephesinde 338, ret cephesinde 134 oy vardı. Kemal Kılıçdaroğlu oy kullanmadı. CHP 7 fire verdi, oylamaya gelmedi. 2 çekimser, 5 boş bir oy da geçersiz sayıldı.

İKNA EDİLMEYİ BEKLEYEN VEKİLLER!

MHP lideri Devlet Bahçeli, “338 başlangıç için normal. Meclis, maddelere geçilmesini kabul etmiş oldu. Bakalım, önümüzü göreceğiz” derken, AKP-MHP cenahında fireden ziyade, “İkna edilmeyi bekleyen milletvekilleri” olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Çünkü iki partiden toplam 9 vekil “evet” oyu kullanmazken “hayır” oyu da vermedi. CHP’nin Meclis’te 133 sandalyesi var, ancak 7 milletvekili katılmadı. Tutuklular dâhil 59 milletvekili ile HDP oylamaya katılmazken, bağımsız 2 milletvekili de oylamaya katıldı.

İKTİDAR VE MUHALEFETİN HASSASİYET PARTİSİ MHP!

İktidar ve CHP cenahında ise özellikle MHP vekil ve tabanına yönelik kırıcı üslup kullanılmaması istenirken, MHP’de evet oyu veren vekillerin “İnsanın zorunluluk gereği yaptığı eylemler” değerlendirmesi dikkat çekiyor. Teklife karşı olanlar şimdi bazı maddelerin düşmesi için taktik geliştirmeye hazırlanıyor.

Ahmet YAVUZ/TBMM BÜROSU

11 Ocak 2017 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR