ABD’nin terör aşkı bitmiyor

PKK ve PYD terör örgütlerine maddi manevi destek vererek Irak ve Suriye’de şiddeti körükleyen ABD, bir taraftan Türkiye’nin terörle mücadelesini güya desteklediği yalanının söylerken bir taraftan da PYD’ye olan desteğini asla kesmiyor. ABD bu kez, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde PKK’nın uzantısı PYD’nin de masada yer alması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin, terör örgütü olduğu için verdiği destekten dolayı eleştirdiği ABD’den yeni bir PYD açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin de masada yer alması gerektiğini söyledi.

Suriye’de barışın sağlanması sürecinde, BM’nin öncülük edeceği çözüm arayışlarının tek çözüm yolu olduğuna ilişkin ABD’nin görüşünün değişmediğini belirten Toner, barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, barış görüşmelerine önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu söyledi.

Mark Toner, bir soruya verdiği yanıtta; “Suriyeli Kürtleri” temsil ettiği iddia edilen PYD’nin terör örgütü DAEŞ’e karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve terörist PYD’nin de, barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini savundu. Toner, “PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye’deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar” diye konuştu.

Toner, ABD’nin PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü, PYD’yi ise terör örgütü olarak görmediklerini (!), kendilerine silah desteği vermediklerini iddia ederken, taktiksel destek sağladıklarını tekrar etti.

Kremlin’den Astana açıklaması

Astana’da düzenlenmesi beklenen Suriye görüşmeleriyle ilgili olarak Rusya’dan önemli bir açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın Astana görüşmelerinde uzman düzeyinde temsil

edileceğini açıkladı.

12 Ocak 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR