Türk ayakkabısını en çok Avrupalı giydi

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, ayakkabı ihracatı verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ihracatının geçen yıl bir miktar azaldığına ancak ayakkabı sektörünün ihracatında yükselme görüldüğüne dikkati çeken Çetin, özellikle Rusya ile yaşanan sıkıntıların geçen yıl ihracata olumsuz etki ettiğini söyledi.

Geçen yıl ayakkabı ihracatında yüzde 11.5’lik payla Irak, yüzde 6.2’lik payla Almanya ve yüzde 5.2’lik payla Suudi Arabistan’ın ilk üç ülkeyi oluşturduğunu bildiren Çetin, şunları kaydetti:

“2014 Ocak-Kasım döneminde ayakkabı ithalatı 895 milyon dolardı, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 689 milyon dolara düştü. Ayakkabı ithalatı ek vergiyle birlikte 2014 yılından bu yana yüzde 31.5 azaldı. Buna karşın ayakkabı ihracatı geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 5.4 artışla 708 milyon dolar oldu. Bu ihracatın yüzde 34.5’ine denk gelen 244.5 milyon dolarlık kısmını AB ülkelerine yaptık. Türkiye’nin AB ülkelerine ayakkabı ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre de yüzde 34.6 artış gösterdi.”

DÖVİZDEKİ ARTIŞ İHRACATI ARTIRDI

Döviz kurundaki artışa da değinen Çetin, “Kurdaki yükseliş ayakkabı sektörü açısından bir avantaja dönüştü. Daha uygun fiyatlara ürün satabiliyoruz. Ayakkabı sektörünün kullandığı petrole dayalı ürünlerin fiyatı kura bağlı olarak artıyor ama diğer ürünlerin, ham maddelerin Türkiye’de üretilmesi, işçiliğin dolar bazında olmaması sektöre pozitif yansıdı” diye konuştu.

12 Ocak 2017 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR