İsrail ile askerî işbirliği

Mavi Marmara Davası’nın düşürülmesinin ardından İsrail’le ilişkiler hız kazandı. Şimdi de bakan düzeyinde görüşmeler başlayacak. Savunma ve askeri işbirliği yeniden gündemde. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “(Türkiye-İsrail arasında) Tahmin ediyorum bugünden itibaren önümüzdeki 1 ay içinde mutabık kalınan bir tarihte siyasi istişareler gerçekleşir. Bakan ziyaretleri olacak” dedi. Bakanlık yetkilisi İsrail ile savunma ve askeri konuların da mutlaka gündeme geleceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin ardından siyasi istişarelerin bir ay içinde mutabık kalınan bir tarihte iki ülkenin dışişleri müsteşarları başkanlığında yapılacağını bildirdi. Yetkili, “Bakan ziyaretleri olacak. Bakan ziyaretleri karşılıklı mutabakatla olabilecek bir şey. Daha çok ekonomi, turizm, enerji gibi çabucak ilerleme kaydedebileceğimiz, ilerleme bekleyen alanlarda üst düzey ziyaretlerle ivme vermemiz gereken sektörler var.” dedi. Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında gazetecilere bilgi veren yetkili, iki ülke ilişkilerinin normalleştiğini ve bunun bir süreç olduğunu belirtti. Yetkili, normalleşme sürecinin ardından taraflar arasındaki ilişkinin belli bir aşamadan, süreklilik arz eden şekilde başladığını anlattı.

TİCARET HİÇ KESİLMEDİ

Mavi Marmara olayının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi ve askeri bakımdan kesilse bile kültür, turizm, ticaret, spor alanlarında kesilmeyerek devam ettiğini dile getiren yetkili, normalleşme sürecinden önce ikili ticaret hacminin 2,5 milyardan 5 milyar dolara çıktığını, bunun tarafların birbirine ihtiyacı olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Yetkili, geçmiş dönemlerde işbirliği yapılan savunma ve askeri alanlarının da gelecek dönemde mutlaka gündeme geleceğini vurguladı.

“BAKAN DÜZEYİNDE KARŞILIKLI ZİYARETLER OLACAK”

İki ülkenin, ortak çalışma yürütmek istediği sektörlere ilişkin uygun görülecek gündem ve tarihlerle karşılıklı ziyaretler gerçekleştireceğini belirten yetkili, “Bakan ziyaretleri olacak.” dedi. Bakan Çavuşoğlu’nun İsrail’deki muhatabının, dışişleri bakanlığını da kendi uhdesinde bulunduran İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu olduğunu hatırlatan yetkili, “Siyasi bakımdan üst düzey ziyaret dediğimizde Dışişleri Bakanımızın, ziyareti bir dönüm noktası olacaktır diye düşünüyoruz. Tahmin ediyorum bugünden itibaren önümüzdeki 1 ay içinde mutabık kalınan bir tarihte siyasi istişareler gerçekleşir ve iki ülkenin dışişleri müsteşarları başkanlığında olur” diye konuştu.

“BİRBİRİMİZDEN İSTİFADE ETMEMİZ SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Türkiye ve İsrail’in bölgedeki kriz kuşağına komşu iki ülke olduğunu vurgulayan yetkili, şunları söyledi: “Bizim elimizdeki parametreler onların elinde de var. O parametreleri nasıl idare ettiğimiz, o parametrelere nasıl yaklaştığımız, karşılıklı mukayese ve anlayış bize yardımcı olacaktır. Onların ve bizim elimizdeki imkân ve kabiliyetler, bizim hissettiğimiz tehdit ve onların hissettiği tehdit farklılık gösterebilir. Ama her halükarda karşılıklı güvenlik algılarımızı mukayese etmemiz gerekecektir. Uyum içinde olan konularda birbirimizden istifade etmemiz söz konusu olabilir.”

12 Ocak 2017 -


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR