Masadan kasaya!

Cenevre’de dün son derece gizli yürütülen “Kıbrıs pazarlıkları”nda masadaki haritalar Birleşmiş Milletler’in kasasına gizlendi.

Cenevre’de pazartesi günü başlayan görüşmelerde en kritik anlar, dün yaşandı. Müzakere heyetinin salondan çıkarılmasının ardından toplantı salonunda sadece Kıbrıslı iki lider, iki harita uzmanı kaldı. Bu esnada iki taraf da haritalarını masaya koydu. Daha sonra bu haritalar BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından BM’nin özel kasasına saklandı.

“YÖNETİM-GÜÇ PAYLAŞIMI”

İsviçre’deki Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde devam eden Kıbrıs görüşmelerinin son gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lideri Nikos Anastasiadis arasında uzun süren bir görüşme yapıldı. BM gözetiminde pazartesi günü başlayan ve önceki gün 15 saat boyunca devam eden müzakerelerde dün sabah “Yönetim-Güç Paylaşımı” ile önceki günden kalan konular ele alındı.

KRİTİK AN... SALONDAKİ HERKES DIŞARI ÇIKARTILDI...

Müzakerelerin öğleden sonraki oturumunda ise “kritik toprak konusu” ele alındı. İlk olarak müzakere heyeti salon dışına çıkarıldı. Toplantı salonunda sadece Kıbrıslı iki lider, iki harita uzmanı ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide kaldıktan sonra taraflar kendi haritalarını sundu. KKTC ve Rum kesiminden harita uzmanı iki kişi de haritaları inceledikten sonra Eide’ye teslim etti. Eide ise tarafların sunduğu haritaları BM’nin özel kasasında saklayacak.

BM çevresinde sıkı güvenlik tedbirleri

BM Cenevre Ofisi etrafında alınan sıkı güvenlik tedbirleri dikkat çekti.. BM yerleşkesi ve delegasyonun konakladığı otellerin etrafına demir ve beton bariyerler yerleştirildi. Uluslararası medya kuruluşları da müzakerelere ve yarın gerçekleştirilecek uluslararası konferansa yoğun ilgi gösteriyor. BM Cenevre Ofisi yetkilileri, yabancı gazeteciler için özel basın odası hazırladı.

BM gözetiminde İsviçre’de devam Kıbrıs müzakerelerinde tarafların sunacağı haritaların BM özel kasasında saklanacağı ve kamuoyuna sunulmayacağı bildirildi. Akıncı ve Anastasiadis’in sunacakları haritayı sadece 5 kişi görecek.

Cenevre’deki müzakerelerin son gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis’in sunacakları haritayı sadece 5 kişi görecek. Önceki gün BM Cenevre Ofisi’nde başlayan müzakerelerde kritik toprak konusu ele alınıyor. Toplantı salonunda sadece Kıbrıslı iki lider, iki harita uzmanı ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide kalıyor. Eide’nin gözetiminde, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis aynı anda kendi haritalarını sunacaklar. KKTC ve Rum kesiminden harita uzmanı iki kişi de haritaları inceledikten sonra Eide’ye teslim edecek. Eide ise teslim aldığı her iki haritayı “BM’nin özel kasasında” saklayacak. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, daha önce yaptığı açıklamada Türk tarafının adadaki toprak teklifinin yüzde 29,2 olduğunu açıklamıştı. Rum kesiminin ise yüzde 28,2 talebinde bulunduğu biliniyor.

HARİTALAR SIR GİBİ SAKLANACAK!

Müzakerelerin sona ermesinin ardından, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün garantör ülkelerin katılımıyla düzenlenecek uluslararası konferansın açılışını yapacak. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile adanın her iki tarafından delegasyon katılacağı uluslararası konferansın ana gündem maddesi “Güvenlik ve Garantiler” olacak. Konferansta Avrupa Birliği de “özel gözlemci” sıfatıyla yer alacak. Konferansta taraflar söz konusu temel başlık üzerinde bir uzlaşmaya varırsa, taraflar Eide’nin muhafaza edeceği haritalar üzerinde ilerleyen günlerde yoğun bir çalışma sürecine girecek. Konferansta bir uzlaşıya varılamaması durumunda ise BM özel kasasında muhafaza edilecek haritaların kamuoyu ile paylaşılmayacağının altı çizildi.

12 Ocak 2017 - Gündem


.
.

Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR