Sincar 2. Kandil olma yolunda

Doğu ve Güneydoğu ve Kandil’de köşeye sıkışan terör örgütü PKK, Ağustos 2014’te IŞİD’in işgalini bahane ederek girdiği Irak’ın Musul vilayetine bağlı Sincar (Şengal) ilçesinde adeta ikinci bir Kandil inşa ediyor.

PKK’nın Sincar’daki varlığı ise hem Türkiye’yi hem de Barzani’yi rahatsız ediyor. Yezidi Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu bölgede Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ), Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve Ezidxan Asayişi adları altında silahlı gruplar oluşturan PKK’nın, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye rağmen açtığı kaçak okullarda Yezidi gençlerin beyni yıkanıyor.

SİNCAR’I ÖZERKLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR!

Yezidi gençlere “Barzani ve KDP’nin Yezidileri düşündüğü yok. KDP Ezidilere ihanet etti. Artık KDP’nin egemenliğini kabul etmeyin” propagandası yapan PKK, Sincar’ı özerkleştirmek için çalışıyor. Örgüt, Türkiye, Avrupa ve Kuzey Irak’ın diğer bölgelerine giden Yezidilere Sincar’a geri dönmeleri telkininde bulunuyor.

TÜRKİYE, SİNCAR’DA 2. KANDİL’E İZİN VERMEYECEK!

Öte yandan Türkiye, Irak’ta ikinci bir Kandil’e izin verilmeyeceğini net bir dille ifade ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tüm dünyaya “PKK, Sincar’ı ikinci bir Kandil yapmak istiyor. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı ve yetkilerimizi kullanarak burada PKK yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz” mesajı vermesini bir kenara not etmek gerekiyor.

Ahmet YAVUZ

12 Ocak 2017 - Siyaset


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR