Doğu'dan Batı'ya göç dalgası

Son yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da ayyuka çıkan terör olayları yaklaşık 5 milyonun üzerinde vatandaşı etkiledi

BÜYÜT

BÜNYAMİN GÜLER / ANKARA

Son yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da ayyuka çıkan terör olayları yaklaşık 5 milyonun üzerinde vatandaşı etkiledi. Terörle beraber mevcut iktidar tarafından Doğu ve Güneydoğu’da vatandaşlara iş imkânı sağlayacak yatırımlar yerine mevcut fabrikaların özelleştirilmesi ve kapatılmasıyla vatandaşlar, ekmek parası için batı illerine doğru bir göç dalgası oluşturdu. Bir ilin göç vermesi o ilin ve bölgenin gelişme kaynaklarının, insan gücünün ve sermayesinin erozyonu olarak görülüyor. Türkiye’de göçün sebeplerinin başını ise işsizlik ve terör çekiyor. Özellikle son yıllarda artan terör olayları yüzünden can güvenliği olmayan vatandaşlar batıya doğru bir göç dalgası oluştururken, işadamları da yatırımlarını doğudan batıya doğru kaydırıyor. Yatırımların da batıya doğru kayması ise göçün daha da artmasının tuzu biberi oluyor.

İŞSİZLİK VE TERÖR BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre göç veren illerin başında daha çok Doğu ve Güneydoğu’daki şehirler gelirken, Türkiye’de 50’den fazla il göç veriyor. TÜİK’in geçen yılki verilerine göre, en fazla göç veren il Diyarbakır olurken, en çok göçü de Ankara aldı. Diyarbakır’dan 56 bin kişi göç ederken, Diyarbakır’ı ise Van ve Erzurum izledi. Türkiye’de göçün sebeplerinin başında daha çok iş olanaklarının yetersizliği gelirken, Doğu ve Güneydoğu illerinde iş olanaklarının yetersizliğinin yanı sıra terör ve can güvenliği de göçü tetikleyen nedenler arasında yer alıyor. Özellikle iktidar partisinin politikaları da göçün artmasının tuzu biberi oluyor. Yatırımların üretim yapan fabrikalar yerine spor tesislerine yapılması ve bölgelere dengeli dağıtılmaması da göçü tetikliyor.

17 Şubat 2017 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR