Mehmet Akif Ersoy Makedonya’da anıldı

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, “Tarih ışığında dava adamı Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konulu panel düzenlendi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen panele, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Cem Gündüz ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği panel, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Başkan Vekili Fuat Korkmaz, burada yaptığı konuşmada, Mehmet Akif Ersoy’un özellikle Türk ve Osmanlı medeniyetinin çok önemli bir karakteri olduğunu ifade etti.

Milletin göstermiş olduğu kahramanlık İstiklal Marşı’na yansımıştır

Ersoy’un şair, yazar ve din alimi olarak dünya medeniyetine sunduklarının bütün medeniyetlerin takdiri olduğunu dile getiren Korkmaz, “Bugün İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yılı münasebetiyle bir dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u konuşmak, bir Balkan şairi bir Rumeli şairi olan Mehmet Akif Ersoy’u burada konuşmak bizi onurlandırıyor. Bu anlamda enstitü olarak bu gecenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu. Panel başkanı Kalkandelen Devlet Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Selçuk Kürşad Koca ise bugün İstiklal Marşı’nı daha iyi anlamak üzere toplandıklarını belirtti.  Türk milletinin tarih boyunca birçok sıkıntılı dönem geçirdiğini dile getiren Koca, “Bunlardan bir tanesi de Kurtuluş Savaşı yıllarıdır. Bu dönemde milletin göstermiş olduğu kahramanlık adeta İstiklal Marşı’na yansımıştır.” dedi.

14 Mart 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR