Miniatürk’ün 132. Maketi yerini aldı

Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Kubbetü’s-Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getirildiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmış durumda.

Miniatürk, 3 bin yıllık tarihin vitrini

Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin, mimarî eserleriyle temsil edildiği Miniatürk, Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar 3 bin yıllık tarihin kültür varlıklarının maketleriyle, Haliç’in kıyısında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Emir Bayındır Kümbeti ve Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı Miniatürk’te Türklerin Anadolu’ya geçişinde önemli bir kapı misyonu gören ve Kubbetü’l-İslam unvanına ulaşmış 3 şehirden biri olan Ahlat’a ait iki eser Miniatürk’te yerini aldı. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş mimarî eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’ün 132’nci maketi, “Emir Bayındır Kümbeti ve Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı” oldu.

Emir Bayındır Kümbeti

Akkoyunlular dönemi eseridir. Kümbet Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın torunu Rüstem Beyin oğlu Emir Bayındır (ö. 1481) adına eşi Şah Selime Hatun tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında “Parmaklı Kümbet” de denilir. “Babacan” adlı Ahlatlı bir ustaya yaptırılmıştır. Kümbet, tonozlu ve sütunlu yapısı ile Anadolu’daki diğer kümbetlerden ayrılmaktadır.

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı

11. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar tarihlenen 435 tanesinde sanatkâr imzası bulunan muhtelif tipolojilerde yaklaşık 8.000 adet mezar taşı ve 178 adet kurgan tipi yeraltı mezar odasından oluşmaktadır. 210.000 m2 büyülüğünde olan mezarlık, İslam dünyasının en büyük abide mezarlığı olarak bilinmektedir. Selçuklu dönemi süsleme özelliklerinin görüldüğü bu mezar taşlarının üzerinde bitkisel ve geometrik süslemelerin yanı sıra yazı sanatının göz kamaştırıcı örnekleri de görülmektedir. Ahlat mezar taşları hem ölçü, hem de muhteva bakımından anıt niteliğindedir.

14 Mart 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR