Suriyeli doktorlar “denklik” istiyor

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli doktorlar, mesleklerini sorunsuz sürdürebilmek için yetkililerden diplomalarına denklik verilmesini

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli doktorlar, mesleklerini sorunsuz sürdürebilmek için yetkililerden diplomalarına denklik verilmesini bekliyor. Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplayan, Suriye Nur Derneği Başkanı Dr. Mehdi Davut, Türkiye’ye sığınan Suriyeli doktorların yaşadığı sıkıntıları ve dernek olarak sağlık konusunda ne tür çalışmalar yaptıklarını anlattı. Dr. Davut, kurucuları çoğunlukla hekimlerden oluşan Derneğin 2012’de faaliyete başladığını ve iç savaşın ilk yıllarında ülke içerisinde sağlık çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

“Aslında Suriyeli büyük cerrah ve profesörler var”

Savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli doktorların yaşadığı en büyük problemin denklik olduğunu aktaran Davut, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu nedenle Suriyeli doktorlar Türkiye’de iş yapamıyor. Bu sırada da ülkedeki Suriyelilerin sayısı da çoğaldı. İnsanlar hastaneye gidiyor, dil dolayısıyla iletişimsizlik problemi yaşıyor. O zaman sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağına dair bir genelge de yoktu. İnsanların bir maddi sıkıntısı da vardı aslında. Suriye Nur Derneği olarak biz bu doktorlarımızı çalıştırarak insanlarımıza hizmet etmeye çalıştık. Hem de Suriyeli doktorları Türkiye’de tutmaya çalıştık. Çünkü biz dernek olarak biliyoruz ki Avrupa’ya giden beyin göçünün tekrar Türkiye’ye dönme durumu çok zor ve dönemezler. Bu durum sonunda, biz ve Türkiye için büyük bir kayıp olacak.”

“Doktorlar rahat olması lazım ki becerilerini sergileyebilsin”

Suriyeli Kadın hastalıkları Uzmanı Dr. Roudda Dawalibi de 4 yıldır Türkiye’de bulunduğunu, Dernek ile beraber sağlık hizmeti verdiğini ancak en büyük sıkıntılarının, dernekte sağlık hizmeti verdikleri için, kendileriyle hastaneler arasında kopukluk olduğunu, bunun da hastalar için büyük sıkıntı oluşturduğunu aktardı. Dernek olarak Suriyeli sığınmacıların sağlık ihtiyaçlarını kapatmaya çalıştıklarını ama ihtiyacın fazla olduğunu ifade eden Dawalibi, “Ben bir Suriyeli doktor olarak tüm Suriyeli doktorlar adına bunu söyleyebilirim, Türkiye hükümeti buna çözüm bulma aşamasına geçmeli, bu durum hem Suriyeli hem Türk vatandaşları içinde faydalı olacaktır. Tabii bu hizmetleri sunabilmemiz için yasal bir zemin olması ve doktorların rahat olması lazım ki becerilerini sergileyebilsin. Bu kadar tecrübe, bu kadar bilgi ama maalesef biz bunu sunamıyoruz” diye konuştu.

15 Mart 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR