Gündüz tarlada, akşam sahnede

Muğla’nın Menteşe ilçesinde tiyatro topluluğu kuran kadınlar, gündüzleri bağ, bahçe ve tarlalarda çalışıyor, akşamları ise kendilerinin yazdığı, “Köy Düğünü” adlı oyunun provalarını yapıyor.

Menteşe ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Yaraş Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, bir kadın sürücünün kullandığı traktörle sabah saatlerinde toplanarak tarlaya götürülüyor. Tarlada çapa yapan kadınlar öğleden sonra odun topluyor, topladıkları odunları kırıp el arabaları ile evlerine taşıyor. Günün ilerleyen saatlerinde hayvanlarına yem vererek süt sağıp yoğurt hazırlayan kadınlar, akşam ise kendilerinin yazıp eşleri ve çocuklarıyla oynadıkları tiyatro oyununun provalarına katılıyor. Kadınlar, önceleri köy kahvesinde yaptıkları provaları, alanın yetersiz olması nedeniyle belediye tarafından kendilerine tahsis edilen iki otobüsle ilçe merkezine gelerek kültür merkezinde yürütüyor. Tiyatro eğitmeni Ayhan İçöz ve Aslı Öztürk’ün oyuncu koçluğu yaptığı oyunun senaryosu ve yönetmenliği de mahalle sakinlerine ait. “Köy Düğünü” adlı oyunda, 1960’lı yıllarda bir köy düğünü canlandırılıyor.

“Doğaçlama tiyatro yapıyoruz”

Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Funda Karadağ Dural, oyunun provalarına 2 ay önce başladıklarını, amaçlarının kırsalda yaşayan kadınların istedikten sonra neler yapabileceğini göstermek olduğunu ifade etti. Tiyatro eğitmeni Ayhan İçöz ise proje kendisine sunulduğunda çok heyecanlandığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Türkiye’de bazı yerlerde köy tiyatroları var. Bunların hepsi yazılı bir metne dayalıdır ve belirli bir kadro seçilmiştir. Ama biz burada Türkiye’de ilk defa olan bir olayı gerçekleştiriyoruz. Doğaçlama tiyatro dediğimiz bir yöntemi kullanmaya karar verdik. Burada kadınların yazdığı oyunda 1960 yılındaki örf, adet ve geleneklerimizi sahneye taşıyoruz. Burada oyunu kadınlarımız kendileri yazıyor, kendileri oynuyor.”

Hiç izlemediği tiyatroda oyunculuk yapıyor

Tiyatrodaki kadın oyunculardan 67 yaşındaki Adile Akıncı, tiyatroyla daha önce hiç tanışmadığını söyledi. Hiç izlemediği tiyatroda oyunculuk yaptığı için mutlu olduğuna işaret eden Akıncı, “İlk defa kendimiz hazırladığımız tiyatroyu kendimiz izleyeceğiz. Bunun için çok heyecanlıyım. Ben köylerde yaşayan tüm kadınların artık evlerinde çıkıp sosyal aktivitelerin içinde yer almalarını istiyorum.” diye konuştu.

“Eşlerimiz büyük destek veriyor”

Yaraş Muhtarı eşi Fatma Aydoğdu, geçen yıl 6 arkadaşına mahallelerinde tiyatro kurmak için fikir sunduğunu anlattı. Aydoğdu, şunları söyledi: “Bu yıl tüm kadınlarımız tiyatroda yer almak için çaba gösteriyor. Bize eşlerimiz büyük destek veriyor. Oynamayan kadınlar da bizi izlemek için çocukları ile yanımıza geliyorlar ve destek veriyorlar. Mahallemizin tamamı oyunda yer almak istiyor. Ben köyümüzdeki tüm kadınlarla gurur duyuyorum. Buradan tüm kadınlarımıza evde oturmamaları çağrısında bulunuyorum. Oyunumuz tamamlanıp sahnelendiğinde büyük ses getireceğini düşünüyorum.” Çocuk oyuncuların da rol aldığı oyun haziran aylarında Menteşe’de sahnelenecek. Oyunun daha sonra kırsal mahallelerde de sahnelenmesi hedefleniyor.

16 Mart 2017 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR