Öğrencileriyle beraber sergi açtı

İstanbul’da hatla tezhip sanatının birleştiği Nevzemin Tezhip Sergisi’nde yaklaşık 60 sanat eseri sergileniyor. Sergide, Müzehhibe ve Tezhip Hocası Şeyma Çınar’ın ve 17 öğrencisinin hazırladığı eserler yer alıyor.

Üsküdar Belediyesi himayesinde düzenlenen sergi, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı. Şeyma Çınar ve öğrencileri tarafından hazırlanan eserlerin yer aldığı “Nevzemin Tezhip Sergisi” 25 Mart Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.  Sergi hakkında bilgi veren Çınar, “Sergide 17 öğrencimin yaklaşık 60 eseri yer alıyor. Son 3 yılda ortaya çıkan eserleri ağırlıklı olarak tercih ettik. Eserlerimizde, tezhip sanatına ait halker, kara memi,  Haliç işi tarzında teknik çalışmaları uyguladık. Özgün tasarımlar kurgulamaya çalıştık. Bu tasarımların bir kısmı bana ait bir kısımı da öğrencilerime ait. Hat yazılarında çoğunlukla peygamberimizin hilye şerifi,  serlevha, nazar ayeti, Kelime-i Tevhid, Esma’ul Hüsnalar yer almaktadır” dedi. Öte yandan tezhip sanatının önemine dikkat çeken Çınar, “Her din kendi sanatını oluşturur. İslam dini de hat ve tezhip sanatını oluşturmuştur. Hat yazılarını ve Kur’an nüshalarını süslemek üzere tezhip örnekleri zaman içinde çoğalıp gelişmiştir” ifadelerini kullandı.

19 Mart 2017 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR