Arzuhalcilikle geçen yarım asır

Aydın’ın Germencik ilçesinde arzuhalcilik yapan 78 yaşındaki Mesut Akkan, yarım asırdır aynı iş yerinde mesleğini sürdürüyor

Aydın’ın Germencik ilçesinde yarım asırdır aynı iş yerinde arzuhalcilik yapan Mesut Akkan, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini hiç aksatmadan sürdürüyor. Camikebir Mahallesinde 20 metrekarelik dükkanında 1973 yılında fotoğrafçılık ve arzuhalcilik yaparak iş hayatına atılan 78 yaşındaki Akkan, bir müddet iki işi bir arada yaptı ancak teknolojinin gelişmesiyle “alaminüt” (şipşak) fotoğraf makinesini rafa kaldırıp arzuhalcilik yapmaya devam etti. Yaklaşık bir asırlık fotoğraf makinesini dükkanın bir köşesinde hala muhafaza eden Akkan, AA muhabirine, emektar makineyle binlerce fotoğraf çektiğini, gelişen teknolojiye ayak uyduramadığı için fotoğrafçılık mesleğini bıraktığını anlattı. Küçük dükkanında daha sonra arzuhalcilik yaparak geçimini sağlamayı sürdürdüğünü, yarım asırdır mesleğini yaptığını belirten Akkan, “O günden bu güne hiç sektirmeden tek bir gün bile geç kalmadan saat 08.00’de iş yerimde bulundum. İşime sadığım, Titizim, dakikim, bekletmeyi sevmem.” dedi.

“Ney”le dinleniyor

Yorulduğunda ya da boş vakitlerinde dinlenmek için ney çaldığını dile getiren Akkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ney çaldığım için zaten moralim düzgün oluyor. Kendimi sakinleştiriyorum. Ney çalarken huzur buluyorum. Halen ney çalmaya devam ediyorum . Ben küçükken kaval çalardım. Sonra ney sesi bana dokunmaya başladı. Hoşuma gitti. Gittim İzmir’den bir tane ney aldım. Acemiydim hiç kimseden yardım almadan destek görmeden kendi kendime öğrendim. O günden bu yana çalıyorum. İşime de daha iyi motive oluyorum.”

“Vakit nakittir, geri gelmez”

Akkan, yaşı ilerlediği için mesleğini artık kazanç sağlamak değil, daha çok zaman geçirmek için yaptığını dile getirdi. Yaptığı işin de teknolojiye yenik düştüğünü anlatan Akkan, “Emekli aylığımız var, şükür geçiniyoruz. Buradan gelende bir ekmek parası, kira parası çıksın o kadar yetiyor. Hergün sabah namazımı camide kılarım. Camiden çıktıktan sonra evimde kahvaltımı yaparım işime gelirim. Kahveye oraya buraya takılmam evimden işime işimden evime giderim.Tatil günleri de arazide tarımda çalışırım. Vakit nakittir, geri gelmez.” diye konuştu. İlçede silah ruhsatları, adli vakalar ve dilekçe konularında vatandaşların büyük bir çoğunluğunun hala kendisine başvurduğunu ifade eden Akkan, insanlara yardım etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

19 Mart 2017 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR