Bediüzzaman Said Nursi Haliç’te anıldı

Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 57. senesinde Haliç Kongre Merkezi’nde anıldı.

Risale-i Nur Enstitüsü ve Şekercihan Derneği’nin birlikte organize ettiği Anma Programında, iman hizmeti denilince 20.yy’da akla gelen ilk isimlerden biri olan Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 57. senesinde Haliç Kongre Merkezi’nde anıldı.

Sadabad salonunda Mustafa Karaman’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik, RNE Yönetim Kurulu Sekreteri Prof. Dr. Ruhi Yavuz ve RNE Akademik Kurul Üyesi Doç. Dr. Atilla Yargıcı’nın açış konuşmalarının ardından Said Nursi'nin iman hizmeti modelini anlatan "Müsbet İman Hizmeti" isimli sinevizyon gösterimi ile devam etti.

HAKLI OLMAK YETMEZ HAKLI KALMAK LAZIM

Günümüz cemaat ilişkilerinin sık sık gündeme geldiği programda ana konuşmacı M. Nihat Derindere yaptığı konuşmada, “Said Nursi’nin seksen küsur senelik hayatını vakfettiği iman ve Kur’an hizmetinde, asayişi muhafaza eden, menfi hareketlere müsaade etmeyen, siyasetten uzak, herkesi kucaklayıcı ve gelecek nesillere model olabilecek mahiyette bir müsbet iman hizmeti ortaya koyduğunu” belirtti.

Derindere konuşmasında ayrıca Bediüzzaman’ın “Biz, ferec ve ferah ve sürur ve fütuhat isteriz. Fakat kâfirlerin kılıncı ile değil. Kâfirlerin kılınçları başlarını yesin, kılınçlarından gelen fayda bize lâzım değil.” sözünü hatırlatarak Bediüzzaman’ın şahsına büyük baskılarda bulunan hükümete karşı asla hariçten bir desteği savunup hükümetin yıkılmasını arzulamadığını vurguladı.

Derindere, konuşmasının sonunda “haklı olmak yetmez, haklı kalmak lazım” diyerek Bediüzzaman’ın talebelerine intikam almak yerine Cenab-ı Allah'a havale etme düsturunu vasiyet bıraktığını dile getirdi.

Mesut Nurver’in sunuculuğunu yaptığı programın son bölümünde Dursun Ali Erzincanlı sahne aldı. Erzincanlı “40 Yaşındasın”, “İlk Yıldızlar” ve “Said Nursi’nin Duası” isimli şiirlerini seslendirdi.

Etkinlik sona ermeden önce Bediüzzaman’ın yaşayan son talebelerinden Mehmet Fırıncı ile kamuoyunda “Çantacı Necmi” olarak bilinen Necmi İlgen kısa değerlendirmelerde bulundular. Program Çay Tv ve Dost Tv’den CANLI yayınlandı.

20 Mart 2017 -


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR