Ekmeğimize GDO doğradılar

Neredeyse tüm gıda ürünlerinde bulunan ve soframıza giren GDO zehri, sonunda ekmeğe kadar bulaştı. Adana’da bir firmanın ekmekte GDO kullandığına ilişkin iddialar üzerine bakanlık, adı geçen firmanın şubelerine baskın yapıp numune topladı.

“112 ÜRÜNDE GDO TESPİT EDİLDİ”

Konuya ilişkin söz konusu işletmelerden numuneler alındığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, laboratuvar sonuçlarını en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarının altını çizdi. Çelik, “Vatandaşlarımız müsterih olsun, hiç kimsenin halkımızın en temel besin maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz” ifadesini kullandı. Çelik, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapıldığı ve bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildiğini de kaydetti.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın talimatıyla ekmek, poğaça, simit gibi mamuller üreten ve satan fırın, market, pastane gibi yerlere 30 denetim ekibiyle adeta çıkarma yaptı...

Neredeyse tüm gıda ürünlerinde bulunan ve soframıza giren GDO zehri, sonunda ekmeğe kadar bulaştı. Adana’da bir firmanın ekmekte GDO kullandığına ilişkin iddialar üzerine Bakanlık adı geçen firmanın şubelerine baskın yapıp, numune topladı.

Adana’da yaşayan bir gıda mühendisi, ekmeğin hacimli görünmesini ve geç bayatlamasını sağlayan tanınmış markalı bir ekmek katkı maddesinin GDO’lu soya içerdiğini öne sürdü. Adana’da üretilen ekmeklerin neredeyse yüzde 80’inin bu maddeyi içerdiği iddia edilirken, sadece yem amaçlı Türkiye’ye sokulabilen GDO’lu soyanın insan gıdası olarak kullanılmasının yasak olduğu bildirildi. İddialar üzerine kırmızı alarm durumuna geçen Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın talimatıyla ekmek, poğaça, simit gibi mamuller üreten ve satan fırın, market, pastane gibi yerlere 30 denetim ekibiyle adeta çıkartma yaptı. İşletmelerden toplanan ekmek ve ekmek üretim katkı maddelerinden numune alınarak incelenmek üzere laboratuvarlara gönderildi.

“Ekmek ile oynanmasına izin vermeyiz”

Gündeme gelen haber üzerine hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alındığını belirten Çelik, laboratuvar sonuçlarını en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarının altını çizdi. Çelik, “Vatandaşlarımız müsterih olsun, hiç kimsenin halkımızın en temel besin maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz.” ifadesini kullandı.

112 üründe GDO tespit edildi

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere pek çok ülkede GDO kullanımının belirli ölçülerde serbest olmasına karşın Türkiye’de yasaklandığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti: “Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.”

20 Mart 2017 - Gündem


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR