Dedektör Çeşitleri ve Çalışma Prensipleri

Alan tarama cihazları ve altın arama dedektörü olarak adlandırılan makineler en çok ilgi gören dedektör çeşitleri arasındadır.

Dedektör çeşitleri, buram buram tarih kokan memleketimizde şüphesiz ki her yetişkin bireyin inceleme gereği duyduğu cihazlardan ibarettir. Altın arama dedektörü ve alan tarama cihazları olarak da adlandırılan bu makineler, altın, tek para, tarihi kalıntı aramaları yapılırken define avcıları olarak nitelendirilen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Dedektör çeşitleri kaça ayrılır;

  • Alan tarama dedektörleri
  • Metal dedektörleri
  • Yeraltı görüntüleme dedektörleri
  • Sualtı görüntüleme dedektörleri
  • Güvenlik dedektörleri
  • Teknik dedektörler
  • Hobi dedektörleri

Altın Dedektörü Tanımı ve Çalışma Prensipleri

Dedektör Nedir: Metalleri ayırdedebilen neredeyse tüm dedektörler altın paralar, bilezikler gibi mücevherler ve hazineler gibi altın açısından zengin kitleleri tanımlayabilir. Kül genellikle zor koşullarda, zorlu arazilerde bulunduğu için, bu koşullar altında altın dedektörleri tercih edilen cihazlardır.

Altın özelliklerini ve referans değerlerini metal ölçekte diğer metal türleri yakınında yerleştirin. Altın Dedektörler, bu referans değerlerine yüksek seviyede duyarlılık sağlamak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. Altın dedektörlerin en ayırt edici özelliği, diğer elementleri göz ardı etme ve sadece altın ve ilgili metallere odaklanma yeteneğidir. Başka bir deyişle, altın dedektörler kayalar ve taşlarla kaplı bir külçe şeridi bile bulabilmelidir. Altın dedektörleri, derin kompozisyon ve güç özelliklerini korurken, toprak kompozisyonunda anormallikler gösterebilecek yüksek mineral seviyeleri karşısında tutarlılıkla çalışmalıdır. Bu, son teknolojinin, ileri mühendisliğin ve zengin bir deneyim gerektirir.

Sadece cihazın kendisi değil, aynı zamanda bobinlerden kablolara, anakarttan analog karta, yazılımdan gelen tüm bileşenler, tüm ayrıntılar, nedensellik analizlerine dayanan ve yüzlerce, hatta binlerce denemenin sonucunda tasarlanmış ve yalnızca temelinde üretilmiştir.

Altının Diğer Metallerden Farkı

Altın, birim uzunluğuna özgü öz direnci ve endüktansı ile, çevre içindeki diğer metallerden ve manyetik malzemelerden farklıdır. Bu nedenle farklı zaman sabitleri vardır. Bu damardaki altının bulunduğu yüzeyler de bu açıdan ortalama yüzeylerden farklı olmalıdır.

Tipik bir hazine tarayıcısı veya tek para detektörü, ortalama bir arazide çeşitli hedeflere eşit bir seviyede hassasiyet sunmak üzere tasarlanmıştır. Öte yandan, altın dedektörleri taranan yüzeyde bulunan yabancı maddelere karşı altınların mükemmel ayrımcılığını sağlamak için optimize edilmiştir.

Altın dedektörleri, ayırdedici taramaları gerçekleştirmek için yöntemler, teknolojiler, ayrıntılı hesaplamalar ve birikmiş bilgi üzerine kuruludur. Bu hedefleri gerçekleştirmek için dedektör tasarımı, arazide altın tespit edip etmeyeceğini belirler.

Kısa bir Örnekleme;

Örneğin, hazine tarayıcılarının hedefleri genellikle nispeten büyük kütlelerdir. Metaller arasında ayırım yapabilen hazine tarayıcıları, bu nesnelerin, yani çelik, demir veya bakırın bileşiminde baskın olan metali belirlemesine izin verir. Nesne nispeten büyük olduğu için, daha derin seviyelerde bile buluntulara izin vererek nokta bulmak daha kolaydır. Tarih araştırması, hazinelerin genellikle erkeklerin yaşadığı topraklarda bulunduğunu ortaya koyarken, altın genellikle kuru, ıssız, kayalık ve mineral bakımından zengin arazilerde bulunur.

Bununla birlikte, tekli para detektörleri, orta derinlikte ve yüzey taramalarında çok iyi sonuçlar elde edebilmektedir. Özellikle, metalleri ayırt edebilme ve demirleri göz ardı etme kabiliyeti, kullanıcıya gereksiz nesneleri kazmaktan, mümkün olan en kısa ve en kolay şekilde hedefe ulaşmasını önler. Bu dedektörleri, metal paraları ve benzeri hedefleri etrafa dağılmış ve zamanında gömülmüş olan veya gizli toprak kullanarak bulmak da mümkün değil aynı zamanda nispeten basittir. Tekli bozuk para dedektörleri aynı miktarda madeni para veya benzer hedefleri, aynı zamanda değerli metalleri ve altını bulabilirler.

29 Mart 2017 - Teknoloji


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR