Maden sodası maden suyu değildir

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer yaptığı açıklamada maden suyu, maden sodası ve gazoz gibi içecekler hakkında bilgi verdi.

BÜYÜT

Büyüközer bu içecekler hakkında şunları aktardı: “Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş içerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren sulara verilen addır. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda doğal mineraller içermeleridir. Bu sebeple, maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Maden sodası, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve sodyum bikarbonat eklenerek elde edilen içecektir. Maden suyu ve maden sodasının ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak maden sodasının başka hiçbir işlevi yoktur, oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla öncelikli tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için ürünün üzerindeki etiketi okuyup karar vermek çok önemlidir.”

MADEN SODASI MİDE ASİT DENGESİNİ BOZABİLİR

Büyüközer, “Düzenli maden suyu içiyorsak onun da abartmadan tüketmekte yarar vardır. Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimi gerçekleştirilir. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan maden sodası, içerdiği fazla bikarbonat nedeniyle yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide asit dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir. Ülkemizde maden suyu adı altında da satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat içeriği nedeni ile zararlı ve sakıncalı bir durum görülebilmektedir” dedi.

BOYALI BOYASIZ GAZOZ, KOLA, ENERJİ VE TOZ İÇECEKLERDE KRİTİK NOKTALAR

Büyüközer, kodekslerde, alkolsüz içecekler adı altında toplanan maddelerin genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tembih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünleri olduğunu söyleyerek, “Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir” şeklinde konuştu. Büyüközer bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddelerini şu şekilde belirtti: “Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,Sunset Yellow E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfam K E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurin, Karnitin, Kreatin, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etil alkol”.

03 Nisan 2017 - Sağlık


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR