Gıda terörü nasıl biter?

Gıdalarda taklit ve tağşiş artarken yeterli denetlemenin olmayışı, helal gıdaya verilmeyen ihtimam; devletimizin helal ve milli bir gıda politikasının olmayışı insanımızın gıda terörüyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Gıda Mühendisleri Derneği güvenli gıdanın ve gıda terörünün nasıl biteceğini beş başlıkta özetledi. Günümüzde peynirde nişasta, sucukta tek tırnaklı eti, lahmacunda at eti, yoğurtta jelatin, tereyağında bitkisel yağ, zeytinyağında pirina yağı, balda şeker ve glukoz şurubu, çikolatada, kahvede ve aromalı içeceklerde sildenafil katılması gibi tanıdık tağşiş yönteminin olduğu ifade edilen açıklamada, “Bakanlık tarafından atılan olumlu adımlara, yeni yasal düzenlemelere, artırılan cezalara rağmen, gıda teröristlerinin taklit ve tağşişe başvurmaktan vazgeçmedikleri ortada” denildi.

SAHTEKÂRLAR NESLİ TEHLİKEYE ATMADAN ÇEKİNMİYOR

Açıklamada, “Hileye başvuran firmalar, daha fazla kazanç sağlamak adına tüketiciyi kandırmaktan, halkın sağlığı ile oynamaktan, gelecek nesillerimizi tehlikeye atmaktan çekinmemektedirler. Yaşanan bu sıkıntıların önüne geçmek elbette kolay bir süreç değildir. Sektörün birer parçası olan bizler, sektör içerisindeki sıkıntıları bizatihi yaşamaktayız ve bu tecrübelerimizden yola çıkak belirlediğimiz çözüm önerilerimizi sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle ile çözüm önerilerimizi tekrar dile getirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır” ifadeleri yer aldı.

CEZALAR YETERLİ DEĞİL

“DERNEK, gıda terörünün sonlanması için beş başlıkta özetlediği önerileri ise şöyle sıraladı:

- Cezalar ne kadar artırılsa da caydırıcı olmayabiliyor, çünkü işletme yaptığı hile ile yediği cezadan çok fazlasında kar elde edebiliyor bu nedenle taklit ve tağşişe ısrarla başvuran işletmelere faaliyetlerini durdurma gibi cezalar verilmelidir.

- Bakanlık tarafından yapılan resmi denetimlerin artırılması ve denetimlerin daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

10 Nisan 2017 - Sağlık


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR