Pleksinin Kullanım Avantajları Nerelerdir?

Bu ürünlerin ısı geçirgenliği cama oranla % 20 daha fazladır. İklim şartlarına karşı dirençli olan pleksi glass ürünler; opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilebilir.

Renkli ve renksiz çeşitleri bulunan bir tür cam çeşidi olan pleksi, saydam ve yarı saydam olabilmektedir. Kolay işlenebilen, kesilebilen, delinebilen yapısından dolayı modern endüstride pek çok alanda kullanılabilmektedir. Hafif bir plastik yapısında bulunan madde, piyasada genelde 1,5 ve 2 mm kalınlığında bulunmaktadır. 90 derece ısı ile işlenen pleksi maddesinden pek çok çeşitte pleksi ürünler elde edilmektedir.

Camdan daha dayanıklı ve hafif yapıdaki bu maddenin tek dezavantajı termodinamik yapısından dolayı yanmalara karşı daha az dayanıklı olmasıdır. Buna rağmen pleksi maddesinden yapılan ürünlerin ısı geçirgenliği yüksektir ve darbelere karşı gayet dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.

Döküm olarak bulunan pleksi glass, elde edilecek ürünler için pleksinin istenen her şekle rahatlıkla uygulama imkanı sağlaması sonucunu verir. Pleksi glassların en büyük özelliği döküm levhası olmasıdır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar imalat aşamasında zor durumda kalmadıkları gibi pek çok konuda da bu madde kullanıcılara kolaylıklar sunmaktadır. Ekstruder levhalarda olduğu gibi pleksi glasskesim sırasında, şişirmede ya da şekillendirmede kullanıcılara problem çıkarmazlar.

Genleşme katsayısı ve yoğunluk gibi teknik konularda standartlara uygun bir yapıda bulunan madde, polimer sayısı bakımından da sayı olarak yüksek bir özellik taşımaktadır. Maddenin camla karşılaştırmasında ise karşımıza çıkan sonuç; ışık geçirgenliğinin cama oranla % 92 daha fazla ve darbelere karşı dayanıklılığı camdan 6 kat daha fazla olduğu yönündedir.

Pek çok ürün üretiminde kullanılan pleksi levha üretiminde de kullanılmaktadır. Bu ürünler genellikle çeşitli ebatlarda ve düz levhalar şeklinde bulunmaktadır. Kolay işlenebilir yapısından dolayı belli oranda ısıtılan madde kalıplanarak istenen şekle girmektedir. Bu levhalar camdan daha hafiftir bu yüzden taşıması da oldukça kolaydır. Ayrıca pleksi tabela üretiminde şekil alması kolay bir yapıda bulunduğundan istenen tabela şekli konusunda sıkıntılar çıkarmamaktadır.

Bu ürünlerin ısı geçirgenliği cama oranla % 20 daha fazladır. İklim şartlarına karşı dirençli olan pleksi glass ürünler; opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilebilir. Madde, solmaz, kırılmaz yapısı itibariyle iç ve dış mekanlarda oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Temizlik konusunda da kolay ve rahat kullanış sunan maddenin kullanım alanı gittikçe genişlemektedir.

12 Nisan 2017 - Sağlık


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR