Dövizle borca kontrol geliyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, 2013’te bireysel kredilerde dövizle borçlanmayı yasakladıklarını ve bunun da çok faydasını gördüklerini belirterek, işletmelerde de döviz borçlanmalarını kontrol altında tutacak bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını söyledi.

BÜYÜT

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın olağan meclis toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan ve sık sık döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalarıyla ilgili sorularla karşılaştıklarını belirten Akben, Türkiye’de cari açık sorunu olduğunu söyledi. Türkiye’nin 150 milyar dolar civarında ihracatı, bunun karşılığında da 200 milyar dolardan fazla ithalatı olduğunu kaydeden Akben, 50 milyar dolardan fazla cari açığın bir kısmını turizmle, bir kısmını diğer döviz kazandırıcı faaliyetlerle telafi ettiklerini, ancak her yıl 30-35 milyar dolar bir cari açıkla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

“DÖVİZ BORÇLANMALARI KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ”

Daha önce bireylerin konut ve otomobil almak için bankalara dövizle borçlandığını ve her döviz artışında da ellerinde pankartlarla bankaların önünde dövizzede gruplarının oluştuğunu ifade eden Akben, 2013’te bireylerde döviz borçlanmasını yasaklayarak bunun önüne geçtiklerini vurgulayarak, şunları dedi: “Çok şükür ki bu yasakların faydalı bir şey olduğunu gördük. Bugün bankalarımız ihracat geliri olmayan, turizm geliri olmayan, döviz geliri olmayanlara karşı döviz kredisi veya dövize endeksli kredi kullandırdığında elbette ki dikkat ediyorlar. Elbette ki kuruluşlarımız da kendilerinin döviz geliri yoksa bunun karşılığında döviz kredisi alma gibi bir çaba içerisine de girmiyorlar. Bunu biz daha düzenli hale getirip bunları aynı bireylerde olduğu gibi döviz borçlanmalarını da kontrol altında tutacak bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz.”

20 Nisan 2017 - Ekonomi


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR