Küçük teknoloji şirketleri birleşin!

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Başkan Yardımcısı Sedat Sami Ömeroğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin teknoloji alanında ithalatının yüzde 60, ihracatının da yüzde 40 seviyelerinde olduğunu belirtti.

BÜYÜT

Türkiye’nin daha çok teknoloji üreten bir ülke olması gerektiğine işaret eden Ömeroğlu, şöyle devam etti:

“Öncelikle akıl parasının bu ülkede kalmasını sağlamamız lazım. Ekip çalışması konusunda çok ciddi bir kültür devrimi sağlamamız lazım. Ekip çalışmasına çok yatkın değiliz. Çoklu disiplin sistematiğinin Türkiye’de yerleşmiş olması lazım. Sanayicinin verimi artırmasının teknolojiyle doğru orantılı olduğunu biliyor ve bunun için çaba gösteriyor olması lazım. Türk mühendislerin bu işi yapabileceği kabul edilmeli.”

“BU ŞEKİLDE OLMUYOR”

Dernek üyesi firmaların fiyat ve rekabet baskısı altında akıl gücünü ortaya koyabilmekte güçlük çektiğini dile getiren Ömeroğlu, şunları kaydetti: “Bizim hedeflerimizden bir tanesi bir araya gelebilmek. KOBİ’lerin, küçük ölçekli işletmelerin mutlaka birleşmesi lazım. Bakın üzerinde ısrarla duruyorum. Tarihe not düşüyorum. Küçük teknoloji şirketlerinin birleşmesinin önü açılmalı ve buna teşvik edilmeli. Hatta bir miktarda zorlanıyor olması lazım. Bir noktaya geldikten sonra ‘Sen bir şey yapamadın. O zaman birleşin’ denilmesi lazım. Çünkü bu şekilde olmuyor. Fiyat ve zaman baskısı var. Ar-Ge yapacaksınız zaman soruluyor. Ar-Ge’de zamana bağlı olunmaz. ‘Üç günde Ar-Ge yapılacak’ denilmez.”

20 Nisan 2017 - Ekonomi


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR