“Korku Meddah”lığı yapıyor

Tarihi kaynaklardan ve halk arasındaki rivayetlerden derlediği korku hikayelerini anlatan tarihçi-yazar Yaltırık: - “Benimki bir nevi korku meddahlığı”

“Balkanlar’da Osmanlı kaynaklarına yansımış hortlaklar, kabirden çıkanlar, kefeniyle dolaşırken görülenler gibi hususlar var” Tarihçi-Yazar Mehmet Berk Yaltırık, tarihi kaynaklardan ve halk arasındaki rivayetlerden derlediği korku hikayelerini bir hamburgercinin bodrumunda toplananlara anlatıyor. Yaltırık, yaptığı açıklamada, korku hikayelerine ilgisinin çocukluktan başladığını belirterek, “Çocukken rahmetli anneannem ve babaannemle çok vakit geçirirdim. Onların anlattığı efsaneleri, rivayetleri dinlemeyi çok severdim.” dedi.

“BENİMKİ BİR NEVİ KORKU MEDDAHLIĞI”

Korku gecelerinin genellikle Edirne ve İstanbul’da yapıldığını ifade eden Yaltırık, “Ben hikayeleri çarşıda ocağa koyuyorum, Karaağaç’ta demleniyor, korku gecesinde de insanlara bunu servis ediyorum. Korku gecesinde duyuru yapılıyor ve bir hamburgercinin bodrumunda toplanıyoruz. Eskiden sokaklarda anlattığım hikayeleri biraz daha kalabalık bir kitleye canlandıra canlandıra anlatıyorum. Gelen insanlar da kendi rivayetlerini aktarıyorlar. Benimki bir nevi korku meddahlığı.” diye konuştu.

20 Nisan 2017 -


Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR