Fidanlarımızı toprağa verdik

Önceki gün Tunceli’nin Pülümür ilçesinde hava koşulları yüzünden kalktıktan 10 dakika sonra düşen helikopterde şehit olan 12 vatan evladı, memleketlerinde gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

Tunceli’de yaşanan helikopter kazasında şehit olan emekli pilot Albay Dilaver Karsavuranoğlu, memleketi Çankırı’nın Şabanözü ilçesi Karahacı köyünde toprağa verildi.

2016 yılında Jandarma Genel Komutanlığından albay rütbesiyle emekli olduktan sonra sözleşmeli personel olarak Emniyet Genel Müdürlüğünde göreve başlayan ve Tunceli’deki helikopter kazasında şehit olan pilot Albay Dilaver Karsavuranoğlu için Şabanözü ilçesine bağlı Karahacı köyünde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazına çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazı öncesi mikrofonu eline alan şehit pilotun oğlu Barış, “Babam birçok hayat kurtardı. Ayağı yere basamadan öldü benim babam. Benim babam ölmedi, şehit oldu. O bir kahramandı” dedi.

Gözyaşlarıyla defnedildi

Şehit hâkim Onur Alan, memleketi Ordu’da toprağa verildi. Önceki gün Elazığ’da düzenlenen törenin ardından Samsun-Çarşamba Havaalanı’na getirilen şehit hâkim Onur Alan’ınnaaşı, Ordu Devlet Hastanesi morguna konuldu. Dün sabah morgdan alınan Alan’ınnaaşı, helallik alınmak üzere Karşıyaka Mahallesi’ndeki baba ocağına getirildi. Onur Alan’ınnaaşının getirilmesi sırasında mahalle sakinleri gözyaşlarını tutamadı. Acılı anne Fatma Alan, sık sık oğlunun tabutuna sarılarak resmini öpüp kokladı.

Köyünde toprağa verildi

Şehit polis memuru 26 yaşındaki Candaş Kaplan, Malatya’nın Akçadağ İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Elazığ’daki uğurlama töreninin ardından aynı kazada şehit olan mesai arkadaşı Hasan Yıldırım’ın cenazesi ile birlikte önceki gün Malatya’ya getirilen şehit polis Candaş Kaplan’ın cenazesi dün toprağa verildi. Şehit polis Yıldırım’ın cenazesi önceki gün kentte toprağa verilirken, dün Akçadağ ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’ne getirilen şehit polis Kaplan’ın cenazesi, burada düzenlenen cenaze töreninin ardından  gözyaşları arasında köyünde defnedildi.

5 bin kişi uğurladı

Şehit olan 28 yaşındaki polis memuru Azam Güdendede’nin cenazesi Konya’da yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehit polis Azam Güdendede’nin cenazesini taşıyan araç oturdukları sitenin bahçesine girince  baba Muzaffer, ağabeyleri Ziya ve İbrahim ile amcası Kazım Güdendede, selam durup tekbir getirerek karşıladı. Yakınları da tekbir getirip ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganı attı. Helallik alınması ardından baba Muzaffer Güdendede, ‘’Benim oğlum aslan. Kuvvetliyiz Allah’ın izniyle, dik duracağız. Ben onun babasıyım, yürekliyim Allah’ın izniyle’’ diyerek site bahçesinin çıkışına kadar yürüdü.

3 çocuk babasıydı

Şehit olan polis memuru Murat Ködük’ün cenazesi, memleketi Kütahya’da gözyaşları arasında toprağa verildi.  43 yaşındaki 3 çocuk babası Murat Ködük’ünnaaşı, uçakla Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak, Osmangazi Mahallesindeki baba evine getirildi. Ködük için burada helallik alındı. Bu arada, şehit polis memuru Murat Ködük’ün eşi Ayten, çocukları Mustafa, Melek Nur ve Merve Nur Ködük gözyaşlarına boğuldu. Şehidin babası Mustafa Ködük ayakta güçlükle dururken, annesi Zahide Ködük de sürekli gözyaşları döktü.

Babaannesi cenazeye getirildi

Helikopter kazasında şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş 25 yaşındaki Yavuz Selim Karaman, memleketi Çorum’un Sungurlu İlçesi’nde ebediyete uğurlandı. 70 yaşındaki babaannesi Elmas Karaman, tören alanına ambulansla getirildi. Uzun süreden bu yana yatağa bağımlı yaşamını sürdüren ve yürüyemeyen babaanne Karaman’ı tören alanına getiren sağlık görevlileri, “Bak torunun burada” dediği sedye üzerindeki babaanneyi tabutun yanına kadar götürdü. Şehit Jandarma Astsubay Yavuz Selim Karaman’ın cenazesi, öğle namazı ardından kılınan cenaze namazı ile birlikte Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

Ağabeye son bakış

Tunceli’de düşen helikopterde şehit olan Ahmet Cihan Kilci memleketi Kayseri’de son yolculuğuna uğurlandı. Hürriyet Mahallesi’ndeki baba evine getirilen şehit Kilci’nin cenazesi, burada helallik alınmasının ardından namazın kılınacağı Hacılar İlçesi Cami Kebir’e getirildi. Burada Kilci’nin yakınları, şehidin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Şehit Polis Kilci’nin 14 yaşındaki kardeşi Yusuf Kaan, ağabeyinin tabutu üzerinde bulunan fotoğrafa uzun süre bakarak gözyaşı döktü. Yusuf Kaan’ı arkadaşları teselli etmeye çalıştı. Şehidin annesi Dilber Kilci de, “Oğlum sen ağırlamayı severdin, ağırla misafirlerini. Sana koşa koşa geleceğim yavrum” diyerek gözyaşı döktü.

İzmir şehidini yolcu etti

Şehit düşen Komiser Pilot Abdullah Ortanca, İzmir’de son yolculuğuna uğurlandı. Daha öncede İzmir Emniyet Müdürlüğündeki çeşitli birimlerde görev yapan Şehit pilot Abdullah Ortanca’nın 6 ay önce şark görevi nedeniyle tayininin Tunceli’ye çıktığı belirtildi. Bir kardeşi olan Şehit Abdullah Ortanca’nın bir hafta sonra İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan ailesinin yanına gelmek için hazırlık yaptığı öğrenildi.

20 Nisan 2017 - Gündem


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR