İyice şaşırdılar; "Kutlu Doğum FETÖ projesi, Diyanet neden hâlâ sahip çıkıyor?"

Türkiye gazetesi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammedin (sav) doğum haftası çerçevesinde, her yıl nisan ayının 14ü ile 20si arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Kutlu Doğum Haftasının "FETÖ’nün teklifiyle 1989’da ortaya çıktığını" iddia etti.

"İslamcı", "Muhafazakar" gibi isimlerle yayın yapan ve İslam'a zarar verdiğinden habersiz yorum yazılar yazanlar kervanına Türkiye gazetesi de katıldı. Kutlu Doğum Haftası gibi Müslümanların yoğun ilgi duyduğu bir çalışmaya "FETÖ projesi" diyerek karalama kampanyası yürüten gazete, kılıf olarak da ortaya FETÖ'yü attı.

İhlas grubuna bağlı gazete, kendi bünyesindeki televizyon kanalında İslam'a muğayir yayınlar yapmaktan geri durmazken, Kutlu Doğum etkinliklerini "Hıristiyanların Noel yortusuna alternatif olan bu haftanın hedefi, dinin içini bo-şaltıp, yozlaştırmaktı" ifadeleriyle karalamaya çalıştı.

Gazetenin bugünkü manşetinde yer alan haber şöyle:

Doğum günü kutlamak, ibadet değil, âdettir. Dinimizde mübarek gecelerin durumu farklıdır, bunlar ibadet olduğu için hicri yıla göre kutlanır. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Peygamber Efendimiz Muhammed aleyhisselam nübüvvetten sonra, her yıl bu geceye önem verirdi. Bu gecede, Eshab-ı kiram bir yere toplanıp Efendimizin doğum öncesi ve sonrası mucizelerini okurlar, anlatırlardı. Bunun için dünyanın her tarafındaki Müslümanlar bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlayarak Resûlullah Efendimizi yâd etmektedir. Asırlardan beri devam eden bu kutlamalar, Rebiülevvel ayının onikinci gecesi yapılıyordu.

PROJEYİ FETÖ'YE BAĞLAYIP KARALADILAR

1989 yılında kutlamaların “Kutlu Doğum Haftası” adı altında yapılması kararlaştırıldı. Teklif FETÖ’nün elebaşı Gülen’den övgü ile bahseden Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay ve Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne’den gelmiş, kutlamaların ismini de Ayvaz Gökdemir bulmuştu.

“Kutlu Doğum” ilk yıl 12 Eylül-17 Ekim 1989, ikinci yıl 1 Ekim-7 Ekim 1990, sonraki sene 20 Eylül-26 Eylül 1991, 1992´de 9 Eylül-15 Eylül ve 1993´te ise 30 Ağustos-5 Eylül günleri arasında kutlandı. Hafta ilk zamanlar kimsede rahatsızlık meydana getirmedi. Zira eskiden olduğu gibi hicri takvime göre kutlama yapıldı. Çok geçmeden Türk milletinin kalbini sızlatacak girişimler başladı. 1994 senesine gelindiğinde kutlama tarihi 20 Nisan-26 Nisan günleri arası sabitlendi. Her yıl Mevlid Kandili farklı bir tarihe denk geliyor, ancak millet Peygamber Efendimizin doğum gününü nisan ayında kutluyordu. Bir süre sonra Kutlu Doğum Haftası’nın son gününün FETÖ elebaşı Gülen’in doğum tarihi ile çakıştığı fark edildi. Görünürde Peygamberimizin doğum günü kutlanıyordu. Ancak perde arkasında yapılanlar farklı bir şeydi. Tepki üzerine 2008 yılından itibaren etkinlik tarihi bir hafta öne alındı...

DİYANETİ DE SUÇLADILAR

Haberin devamında Diyanet'in bu organizasyona göz yumarak FETÖ'ye destek olduğu imasında bulunuldu: "Kutlu Doğum Haftasında ilk zamanlar Peygamber Efendimizin hayatı anlatılırken zamanla iş, Türkçe Olimpiyatları gibi FETÖ’nün sazlı sözlü eğlencelerine döndü. Diyanet ise bu duruma hem tepki göstermedi hem de âlet oldu."

...

FETÖ’nün gerçek yüzü ortaya çıkınca Diyanet, bütün kitaplarını toplattı. Ama Diyanet, Kutlu Doğum garabetine ise sıkı sıkıya sarıldı. Bu duruma tepki gösteren ilahiyatçılar ve tarihçiler artık hatadan dönülmesini istiyor.

BENZER SİTELER DESTEKLEDİ

İçerik olarak haberden başla her şeyi yayınlayan haber sitesi konseptli siteler de Türkiye gazetesinin bu karalama kampanyasına destekte gecikmedi. Foto-model fotoğraflarıyla dolu ensonhaber sitesi, haberi "Günün Manşeti" adı altında duyurdu.

Diyanet, Türkiye'yi yalanladı

21 Nisan 2017 -


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR