ABD, Filistin’i gündemden düşürmek istiyor

BM Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) Ortadoğu ve Filistin konulu toplantıda dönem başkanı ABD, Konsey’in İsrail-Filistin sorununa “fazla odaklandığını” ve işgalci İsrail’e karşı güya önyargılı (!) tutum takınıldığını savundu.

BM Güvenlik Konseyi, “Filistin sorunu dahil olmak üzere Ortadoğu’daki durum” başlıklı rutin toplantısını gerçekleştirdi. Bu ay Konsey başkanlığını ABD üstlendiği için ABD’nin BM Daimi Temsilcisi NikkiHaley toplantıya başkanlık etti. Haley, Trump yönetimi tarafından bu göreve atandığında yaptığı açıklamalarda İsrail-Filistin sorununun çözüm yerinin BM olmadığını bu iki ülkenin sorunları kendi aralarında görüşmeleri gerektiği açıklamasını yapmış BMGK’ya “bu sorunu çok fazla gündemde tuttuğu” (!) eleştirisi getirmişti.

Haley, başkan sıfatıyla üye ülkelere gönderdiği konsept notunda da oturumda Suriye, Lübnan, Irak, İran, DEAŞ ve Hizbullah gibi birçok konunun görüşüleceğini belirtti ancak bir sayfalık notta İsrail ve Filistin konusuna hiç değinilmedi.

Önceki sunumlarında konuşmasının büyük bölümünü İsrail-Filistin sorununa ayıran BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü NickolayMladenov bu kez konuya ilişkin kısa bir açıklamanın ardından bölgede yaşanan diğer gelişmelere değindi.

Siyonist İsrail’in, işgal altındaki Filistin topraklarında yeni işgal birimi kurma faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Mladenov, “Bu yerleşim faaliyetleri gelecekteki Filistin devletinin Batı Şeria’daki toprak bütünlüğünün altını daha fazla oyuyor. İşgal altındaki topraklarda yerleşim birimleri kurmak uluslararası hukuk altında yasa dışıdır. Bununla ilişkili tüm aktivitelerin durdurulması çağrısı yapıyorum” dedi.

“İSRAİL’İ FAZLA ELEŞTİRİR OLDUK”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi NikkiHaley de ülkesi adına yaptığı konuşmada, BMGK’nın İsrail-Filistin konusuna yoğunlaşmasını eleştirerek, “Maalesef bu aylık toplantılar İsrail’i şiddetle eleştirme oturumlarına dönüşmüş durumda. BMGK yıllardır absürt şekilde bir ülkeye önyargılı (!) davranıyor” dedi.

21 Nisan 2017 -


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR