Şimdi de buğday krizi!

Geçtiğimiz yılın 24 Haziran’ından itibaren yaşandığı söylenen “normalleşmeye” rağmen Türkiye’den aldığı tarım ürünlerine ambargoyu sürdüren Rusya, şimdi de “buğdayı” şart koştu. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’nin, Rusya’dan ithal ettiği buğdaya getirdiği vergiyi kaldırmadan, uygulanan hiç bir yaptırımı iptal etmeyeceklerini söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Krasnoyarsk Ekonomi Forumu’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk tarım ürünlerine uygulanan yaptırımlarla ilgili konuştu.

Dvorkoviç, Türkiye, Rusya’dan aldığı buğdaya uyguladığı vergiyi kaldırmadan yaptırımların hiçbirini iptal etmeyeceklerini söyleyerek, “Buğday için getirilen sınırlamalar kaldırılmadan bizim tarafımızdan hiçbir adım atılmayacak. Buğday yasağı kaldırılmadan bizim herhangi bir şeyi (yaptırım) iptal etme ihtimalimiz yok” dedi.

Dvorkoviç, “Eğer buğdaya yönelik yasaklar kalkarsa üzerinde anlaşmaya hazır olduğumuz birkaç eylem var” diye ekledi.

Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı 15 Mart’ta çıkarmıştı.

Rusya ile yaşanan sorunların çözümü için son günlerde yoğun görüşmeler yapılıyor. Türkiye’nin Rusya’ya sattığı önemli ihracat ürünlerinden domates dahil 13 ürünün bu ülkeye girişine izin verilmiyor.

BELARUS ÜZERİNDEN RUSYA’YA…

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, son yıllarda dünyada, özellikle bölgede ticaret yapmak zorlaştığını söyleyerek, “Rusya’nın uyguladığı kısıtlamaların Mayıs’ta kaldırılabileceği yönündeki açıklamalar bizleri heyecanlandırıyor. Mayıs içinde bu durum gerçekleşirse bölge ihracatına büyük katkısı olur” dedi. Mustafa Satıcı, “B” planları olmasına rağmen Rusya pazarını kaybetmek istemediklerini dile getirerek şöyle konuştu:  “En fazla yaş sebze meyve ihracatı yapılan ülkeler Romanya, Belarus, Almanya, Bulgaristan ve Ukrayna. Özellikle Rusya’nın almadığı ürünleri bu ülkelere göndererek değerlendirdik. Kısıtlama devam ettiği halde yaş sebze ve meyve ihracatımız artış gösterdi. Özellikle domates ihracatında yüzde 44’lük artış kaydedildi.”

21 Nisan 2017 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR