AKP'de 'yeni parti' telaşı yaşanıyor!

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, yeni bir parti kuracak söylentileriyle ilgili konuştu.

Kulislerde konuşulan 'yeni parti' iddiaları AKP'nin gündemine meşgul etmeye devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un ardından, AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu da yeni parti açıklaması yaptı.

İşte Burhan Kuzu'nun Mustafa Arıdoru'nun sorularına verdiği cevaplar:

AK Parti ve MHP ittifakı ile gidilen referandum sürecinde, 1 kasım seçimleri ile kıyasladığımız zaman, ortaya çıkan sonucu ve oy oranlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Bu benim 40 yıldır savunduğum bir model. Ömrümü verdim bu işe. Bir defa vatandaş muhalefet cephesi tarafından korkunç korkutuldu. Hep yalan üzerine bina edildi. Korku propagandası yapıldı. Vatandaşa kestirmeden diktatörlük geliyor, meclis kapanıyor, muhtarlıklar kapatılacak gibi bunlar ciddi olarak vatandaşta yankı yaptı ve algı buldu. İlk kez ben bir yalanın bu kadar para ettiğini gördüm. Adam sirkesini, biz gerçek organik balımızı zor sattık. Az bir fiyatla sattık. Tablo bu. Böyle olmamalıydı. Dolayısıyla MHPtabanı da bundan ürkmüş olabilir, AK Parti tabanında bundan çekinmiş olabilir. ve sonuç olarak bize MHP'den de oy geldi ama bunun oranı hakkında söylemek doğru olmaz. Çünkü bilmiyoruz. Ama ben sahada biliyorum ki kimi yerlerde AK Parti değil MHP seçmeni verdi.”

CHP'de yeni bir yapılanma ortaya çıkar mı?

“Her seçimden sonra CHP'de bir kımıldama bir atraksiyon başlıyor. Bir partinin içine çok müdahale etmek istemem. Tabii bu başarısızlıkların bir faturası olur. Onu da bir kenara yazmak lazım. Son günlerde genel kongre olsun gibi bir tartışmalar yine yapılıyor CHP içerisinde. Benim onlara tavsiyem oraya buraya gitmek yerine yeni sistem geldi buna göre hazırlık yapsınlar. Kendi içinde yeni bir lidere gider mi gitmez mi o başka bir şey tabii.”

AK Parti'nin eski topları yeni bir parti kuracak" dedikodusuna ne dersiniz?

“Böyle bir şey olacağını sanmam. İhtimal vermiyorum. Çünkü bu arkadaşlarla aynı çatı altında beraber çalıştık. Siyasette parti kurmak zaman, zemin ve rüzgar meselesi. AK Parti'nin bittiği bir yerde ancak yeni bir hareket başlatırsan tutar. AK Parti'nin hala böylesine yüzde 50'lilere varan oyunun olduğu durumda ben parti kurarım başarılı olurum dediğin zaman sen başarılı olamazsın. Ama ne yaparsın yüzde 5-6 götürürsün, o da bizden gider oradan buradan gelir sadece bizim hükümet olmamızı zorlaştırmış olur başka da bir şeye yaramaz. Buna da vatandaş herhalde sıcak bakmaz. Ben ihtimal vermem. Akıllı bir adam parti kurmaz.”

08 Mayıs 2017 - SiyasetYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR